(Přiz)působivá vzdálená správa

Vzdálená správa průmyslových zařízení vypadá na první pohled lákavě. Zkracuje dobu, která je potřeba pro technikův nebo programátorův zásah pro změnu nebo opravu v případě poruchy. Taky nevyžaduje jejich přítomnost přímo u stroje – z počítače nebo tabletu můžou zařízení spravovat, ať jsou ve vedlejší hale nebo na druhé straně Evropy. Obojí má samozřejmě příjemné ekonomické dopady. Zároveň však vzdálená správa často vzbuzuje obavy, především ohledně bezpečnosti dat a spolehlivosti připojení.

Jak fungují eWONy?

Produkty značky eWON (od společnosti HMS) jsou obecně řečeno routery určené do průmyslového prostředí. Jsou připojeny k internetu a přes zabezpečený VPN tunel umožňují vzdáleně spravovat zařízení, která jsou s eWONem propojena (PLC, PC, IP kamery atd.). Jednotlivé typy routerů se liší hlavně počtem LAN portů, slotů pro rozšiřující karty i tím, co všechno umí.

Nový eWON Flexy 205 – malý, ale šikovný

Nedávno se rodina eWON rozrostla o nový, kompaktní kousek se 4 LAN/WAN porty a dvěma sloty pro rozšiřující karty. Slovo Flexy v názvu znamená, že se dokáže přizpůsobit požadavkům zákazníka pro maximální využití celé sestavy routeru eWON. 

Umí toho opravdu hodně, třeba:

 • umožňuje vzdálenou správu přes VPN službu Talk2M,
 • sbírá a ukládá data na svou paměť i na server FTP (je možné je zpětně načíst),
 • podporuje HTML5, takže si jeho vizualizaci zobrazíte přes svůj prohlížeč i v tabletu či chytrém telefonu,
 • můžete do něj připojit kartu, kterou zrovna potřebujete (WAN, WiFi, sériové porty apod.),
 • rozumí komunikačnímu protokolu OPC,
 • umožňuje správu alarmů – tedy zasílání notifikací na e-mail nebo přes SMS,
 • obsahuje vlastní programovací jazyk, takže si ho můžete upravit podle svých požadavků.

Je připojení bezpečné?

Propojení vašeho počítače nebo tabletu s routerem funguje přes službu Talk2M. To je cloudová služba, která využívá VPN připojení (konkrétně používá protokoly Open SSL a Open VPN Version 2). Spolehlivost a bezpečnost takového připojení je zajištěna hned několika způsoby.

 1. Každý eWON připojený k vašemu stroji je připojen k serveru služby Talk2M. Specifický ověřovací mechanismus zajišťuje, aby každý eWON komunikoval pouze se serverem, který sdílí společný klíč. Podobný mechanismus zaručuje, aby každý uživatel komunikoval pouze s jedním eWONem. Veškerá datová výměna provedená mezi serverem Talk2M a internetem je šifrovaná, proto data zůstávají chráněna.
 2. Tunely Talk2M jsou zaváděny jednotlivými eWONy a využívají se pouze pro odchozí spojení. Nedochází k zavádění žádných příchozích spojení (jinými slovy, server Talk2M nezahajuje tunely). Z tohoto důvodu není nutno ve firemním firewallu nastavovat porty pro příchozí komunikaci.
 3. Cloud také využívá tzv. „vrstvený bezpečnostní přístup“ a dvoufázové ověřování.

 
Jak musíte být vybavení, aby to fungovalo?

Služba Talk2M je vytvořena tak, aby vyžadovala co nejmenší reakci uživatele. Potřebujete pouze jednotku eWON a přístup na internet přes svou LAN, WiFi anebo vyhrazenou linku pomocí vestavěného modemu (ADSL, GPRS/EDGE/3G, popřípadě PSTN).

Pokud používáte LAN, měla by uživatelům umožňovat přístup na internet z jejich vlastní sítě. Služba Talk2M se pokouší používat již uvolněné porty, kterými jsou obvykle port HTTP (80) a související port HTTPS (443).

A co software?

Co se týče softwaru, nevyžaduje vzdálená správa pomocí Talk2M nic složitého. Vše funguje na běžných operačních systémech Windows. Součástí vašeho zakoupeného balíčku eWON je bezplatný software eCatcher, který službu Talk2M Free+ využívá zdarma. V něm si zřídíte účet pro vaši organizaci, a v rámci toho potom nastavíte uživatelské účty pro jednotlivé techniky.

Talk2M Free+ nebo Talk2M Pro?

Vedle bezplatné verze Talk2M Free+ ještě existuje vyšší, placená verze Talk2M Pro. Bezplatná verze je zcela plnohodnotná a mnoho uživatelů eWONů po celém světě si s ní vystačí. Pokud ale máte větší tým techniků, který bude vzdálenou správu používat, vyplatí se zaplatit Talk2M Pro. Hlavní výhody?

 • Měsíční objem přenesených dat vám rázem poskočí z 1 GB až na 6 GB.
 • Do eCatcheru se může najednou připojit více uživatelů (v neplacené verzi vždy jen jeden v daném čase).
 • Můžete jednotlivým uživatelům dávat různé druhy oprávnění práce s účtem.

Ať už zvolíte jakýkoli eWON a bezplatnou nebo placenou verzi služby Talk2M, můžete si být jisti spolehlivým a bezpečným vzdáleným připojením ke svým průmyslovým zařízením. Jednotlivé produkty a spoustu užitečných informací o vzdálené správě a průmyslových routerech najdete na eshop.foxon.cz.

 

FOXON - Být první volbou i poslední šancí

Prodáváme a opravujeme díly průmyslové automatizace. Diagnostikujeme a školíme průmyslové komunikace. Realizujeme projekty internetu věcí v průmyslu. 

www.foxon.cz