Robotická paletizace plechovek bavorských klobás

Robotická paletizace plechovek bavorských klobás

Systém urychluje proces balení a tím uvolňuje pracovníky firmy z namáhavé práce.

Laptop a Lederhosen: toto bylo obvyklé rčení na konci devadesátých let, které označovalo Bavorsko. Cílem bylo zdůraznit sloučení tradice a modernizace v tomto svobodném státě. Nyní, o 20 let později, je čas jej aktualizovat. Nové rčení je: roboty a bavorské klobásy! Roboty nahradily notebooky jako symbol high-tech produktů a specialisté na automatizaci z firmy KUKA z Augsburgu v Bavorsku navrhli řešení robotizované paletizace plechovek obsahujících bavorské klobásy u firmy Fleischwerke E. Zimmermann.

To je tak typicky bavorské, jak jen může být. Společnost Fleischwerke E. Zimmermann GmbH & Co. KG působí již od roku 1894. Vyrábí převážně bavorské speciality a je jedním z předních německých výrobců bavorských klobás v různých obalech. Od svého založení společnost vyrábí výhradně kvalitní potraviny na základě tradičních receptů. Z tohoto důvodu byl pan Zimmermann oceněn Královským bavorským soudem v roce 1906. Toto ocenění bylo udělováno obchodníkům, řemeslníkům a výrobcům zboží, kteří obsluhovali císařský dvůr a dodávali tam jejich výrobky. Byla to nejvyšší čest podobná rytířství.

Následně společnost Fleischwerke E. Zimmermann přežila turbulence a války během 20. století. Vysoké standardy kvality, chuti, technologie a inovací jí však zůstaly. Do procesu balení, který potřebovala společnost vyřešit, začlenila robot KUKA KR 120 R3200 PA. Robot paletizuje plechovky bavorských klobás, které jsou prodávány po celém Německu, v jiných evropských zemích a dokonce i v Austrálii a tuto operaci provádí s trvale vysokou přesností.

Integrace robota v omezeném instalačním prostoru  

„Až dosud jsme prováděli paletizaci ručně. To však pro zaměstnance již aktuálně nebylo možné z důvodu velké produkce, opakující se práci a škodlivým ergonomickým aspektům. Proto jsme se rozhodli tento proces automatizovat,” vysvětluje Christian Lauer, vedoucí inženýringu ve spolenosti Fleischwerke E. Zimmermann. Hlavní výzvy pro toto řešení: systém musel být schopen zpracovávat plechovky různých velikostí a pracovat v omezeném instalačním prostoru. Fleischwerke Zimmermann je výrobní firmou, která zaznamenala významný růst. A když se mění výrobní procesy, je třeba ve výrobě vždy řešit otázku prostoru. Z tohoto důvodu nebyl lineární portál vhodnou alternativou pro toto řešení. Robot může pracovat v daleko více omezených prostorech a je také extrémně flexibilní. „Vybrali jsme si  společnost KUKA, také kvůli naší geografické blízkosti k výrobnímu závodu KUKA v Augsburgu a velkým zkušenostem této společnosti s automatizací,” dodává Christian Lauer. Společnost Fleischwerke Zimmermann používá pro tuto aplikaci paletizační robot KUKA KR 120 R3200 PA vybavený multifunkčním chapadlem.

Robot KUKA řeší automatizaci celého procesu paletizace

V prvním kroku robot přenáší EUR paletu pomocí uchopovacích čelistí do pracovního prostoru. Poté robot KUKA z rodiny KR QUANTEC PA používá vakuové chapadlo pro zdvihnutí prokládacího kartonu ze samostatného stohu a umístí ho na paletu. Robot pak začne odebírat plechovky klobás, které jsou transportovány jako malé balíčky pomocí dopravníku do pracovního prostoru, a umístí je na paletu. Jakmile je paleta plně naplněna, je přepravena ven ze stanice. „Jsme velmi potěšeni, že společně se společností KUKA se nám podařilo realizovat plně automatizované řešení paletizace v našem výrobním závodě,“ říká Christian Lauer

Aplikační oddělení KUKA provedlo programování a simulace

Složité programovací a simulační úlohy spojené s implementací celého systému byly prováděny aplikačním oddělením společnosti KUKA. Jedním z konkrétních problémů bylo zvládnutí různých variant produktů. Balíčky, které jsou transportovány k robotu, se liší tvarem a velikostí. Robot KR QUANTEC musí na paletě zpracovat celkem 48 různých kombinací obalových variant. V souladu s tím musí být program od společnosti KUKA pro tuto manipulaci s obaly a vzory vrstev na paletě velmi flexibilní. Další výzvou bylo naprogramovat spolehlivou strategii pro řešení chyb. Strategie pro případné chyby byly vyvinuta společně se společností Fleischwerke E. Zimmermannem - například co dělat, když se balení zasekne, spadne nebo je poškozeno. Aplikační tým společnosti KUKA vytvořil kvalitní program, který zajišťuje že paletovací robot je v každém z těchto případů snadno ovladatelný.

Konkurenční výhoda

„Jsme s tímto automatizačním systémem velmi spokojeni. Dosáhli jsme našich cílů z hlediska kvality a spolehlivosti. Navíc máme nyní mnohem méně vadných výrobků, které mají oděrky na obalu nebo deformace,“ říká Christian Lauer. Zaměstnanci již nemusí provádět velmi fyzicky náročnou práci. Mohou nyní pracovat v jiných oblastech výroby. Rozšíření automatizace je velkým úspěchem pro naší středně velkou společnost. S robotem KUKA je také spojena inovační výhoda naší společnosti nad konkurencí a naše ekonomické výskedky se neustále zlepšují. Roboty a bavorské klobásy, to znamená úspěch v Bavorsku!

KUKA Robotics

Společnost KUKA AG je v celosvětovém měřítku jedním z vedoucích dodavatelů v oblasti robotiky, techniky zařízení a systémové techniky a je také průkopníkem koncepce Průmysl 4.0.

https://www.kuka.com/cs-cz