Roboty automatizují proces lakování v Hannexu

Roboty automatizují proces lakování v Hannexu

Ve spolupráci s klienty, jako je společnost Samsung, řešila polská firma Hannex dosažení vysoké úrovně lakování, nějakou dobu se ale potýkala s rostoucími nároky na kvalitu a kapacitu. Rozhodla se proto automatizovat své lakovny. Robot KUKA KR AGILUS se stal jejich volbou vzhledem k uváděnému dosahu, rychlosti, přesnosti a spolehlivosti. Výhody tohoto řešení pozitivně ovlivnily celou firmu, nejen výrobní linku.

Společnost Hannex byla založena v roce 1996 jako rodinná firma v polské vesnici Ordzin. Nejprve se specializovala na lakování automobilů, ale brzy rozšířila rozsah svých služeb a zákazníků. V roce 2010 se jejím klientem stala korejská společnost Samsung a ta požadovala nadstandardní úroveň kvality a také větší výrobní kapacitu. Výsledkem bylo rozhodnutí automatizovat lakovnu, ale vysoké počáteční náklady a nejasný výhled stran návratnosti investic byly překážkami pro dosažení tohoto cíle.

KUKA nabídla nejlepší řešení a kvalitní služby

Na veletrhu ITM v Poznani byla nakonec uzavřena dohoda mezi Hannexem a firmou KUKA. Bohaté zkušenosti společnosti KUKA v automatizaci a pozitivní hodnocení referenčních zákazníků byly hlavními faktory pro toto rozhodnutí. A také jednoduchost, s jakou mohou být roboty naprogramovány a integrovány do linky. Důležitým faktorem byla i technická podpora, která se opírá o kvalitní poprodejní servis a také o zkušenosti kompetentních integrátorů, kteří spolupracují se společností KUKA.

KR AGILUS přesvědčil svou přesností, rychlostí a spolehlivostí

Společnost KUKA nabídla malý robot KR AGILUS, který měl největší dosah mezi konkurenčními produkty a byl tak zárukou efektivního řešení pracovní stanice. Zákazník je spokojen hlavně s vysokou účinností a přesností robotu. V lakovně se používá robot s nejvyšším zatížením 10 kg; nemanipuluje však s touto maximální hmotností a tím se také prodlužuje jeho životnost. Robot pracuje se zatížením asi 3 kg a pohybuje se plnou rychlostí. Po uplynutí jednoho roku práce nejsou viditelné žádné známky opotřebení nebo změny kalibrace. To znamená, že minimální náklady na servis přinesou také rychlejší návratnost investice.

Automatizace přinesla více pracovních míst

Zpočátku se zaměstnanci obávali robotů, které je nahradily ve výrobních linkách. Místo toho si však zkušení lakýrníci rozšířili svou kvalifikaci a absolvovali kurzy robotiky. Stali se supervizory automatizovaného lakovacího procesu, kontrolovali kvalitu výroby a zajišťovali řádnou údržbu pracoviště. Intuitivní rozhraní robotu usnadnilo kódování a volbu správného lakovacího programu. Zavedení robotů se promítlo i do zvýšené kapacity výroby. Výsledné produkty splnily kvalitativní očekávání klientů a přiměly je zadávat větší objednávky. Roboty tak vytvořily potřebu nových pracovních míst ve společnosti. Výsledkem byl opak toho, čeho se pracovníci obávali: Nikdo nebyl propuštěn, část zaměstnanců získala vyšší kvalifikaci, vznikla nová pracovní místa a v neposlední řadě získala společnost Hannex stabilní pozici na trhu s velmi zajímavým výhledem do budoucnosti.

Výhody řešení pozitivně ovlivnily celou firmu, nejen výrobní linku

Ředitel společnosti Krzysztof Iwanicki je proto velmi spokojen s krátkou dobou RoI (návratnost investice), se zvýšením kvality a výrobních kapacit a také s tím, jak přijali roboty pracovníci firmy: „Doporučujeme toto řešení všem podnikatelům, kteří zvažují zavedení procesu automatizace. Je to první krok k dosažení podobného úspěchu, ke kterému se dopracoval rodinný podnik z Ordzinu.“

KUKA Robotics

Společnost KUKA AG je v celosvětovém měřítku jedním z vedoucích dodavatelů v oblasti robotiky, techniky zařízení a systémové techniky a je také průkopníkem koncepce Průmysl 4.0.

https://www.kuka.com/cs-cz