Šampión těžké váhy přichází

Ve velmi rychle rostoucím segmentu kolaborativních robotů dochází k přesouvání oblasti růstu inovací z Evropy, kde segment kobotů vzniknul do oblasti východní Asie, převážně Jižní Koreje, která se vždy  řadila ke špičce v oblasti HI‑TECH a softwarových řešení, bez kterých už cobot nové generace neobstojí na trhu v rychle měnícím se světě plný rozdílných požadavků zákazníků, který už nechce alokovat svoje zdroje a náklady na několik let na jedno místo do jedné aplikace, ale zajímá jej mobilita výrobních prostředků.

Geograficky se tak opakuje paralela z počátku toho tisíciletí, kdy se přešlo od jednoduchých tlačítkových telefonů vyráběných v Evropě na dotykové telefony s několika fotoaparáty a ohromnou výbavou růžných aplikací vyráběné v Jižní Koreji. DOOSAN robotics v tomto ohledu čerpá z nepřeberných zkušeností a know‑how celé skupiny Doosan, od těžkého strojírenství, automobilového průmyslu až po potravinářství. Vše je nejdříve otestované v reálném prostředí v samotné společnosti, než se uvolní na trh.

Aktuálně uvedená serie H-heavy, už ve svém názvu uvádí její hlavní výhodu, a to je vysoká nosnost až 25 kg při celém dosahu ramena 1,5 metru. Pokud je potřeba delší dosah – nabízí se varianta s dosahem 1,7 metru a nosnost 20 kg. Prakticky je možné dosah ještě zvýšit při snížení nosnosti vhodných systémem uchopovače, což umožní razantní úsporu při realizaci aplikace, kdy jakékoliv výměníky nástrojů nebo druhý robot k manipulaci je tak zbytečný a aplikace zlevňuje. Stejný
Doosan cobot výrobek připraví a zároveň i umístí.

SDA 3

H-serie vychází z osvědčené M‑kové H-serie vychází z osvědčené M‑kové série,která je v základu dodávána se snímači sílyv každé ose umožňující přesnou manipulaci s definovaným tlakem s nastavením v rozmezí 0,2 N a nejen to. Samozřejmostí je stejně jednoduché programování i vysoká míra bezpečnosti. S roboty H- serie je tak možné pevně zvednout kolo s pneumatikou, zvážit vše prokontrolu a docvaknout na náboj kola přesně dle výrobního postupu, dorazit hřídel do ložiska při skládání převodovky, složit s přesností 0,1 mm elektronické spojena PCB desce a na konci linky naskládat bedny či krabice o vysoké hmotnosti dlouhodobě z důvodu bezpečnosti práce pro lidského operátora zcela nevhodné.

Nespornou výhodou je hmotnost cobota pouze 72 kg, kde dle stávajícího trendu automatizace nalezne umístění na mobilním vozíku (AGV/AMR). Cobot H-serie na mobilním vozíku může autonomně přejíždět mezi jednotlivými pracovištia stává se tak zcela mobilní a využitelný na různorodých aplikacích, což je velmi pozitivně projeví ve finální kalkulaci návratnosti projektu.

Spolu s aktuálně vyvinutým radarovým 3D rozpoznávacím systémem umístěným na rameni cobota je možné rozebrat paletu výkovků, obrobků atd. a umístit je tam, kde je potřeba – CNC, laser, bruska, KLT boxu, regálu atd. 3D systém dokáže vyhledávat artikl, ale i hledat umístění pro nesený předmět a zabezpečit jeho nepoškození při vkládání na dané místo bez nutnosti mnohahodinového programování a zdlouhavého testování externí společností.

SDA 1

Trh kobotů se tak více posouvá ke koncovému zákazníkovi, který mnohem více může využívat jednoduchosti programování, plug & play dodávaných řešení s větším praktickým využitím a samozřejmě kratší návratností investice oproti řešením z minulosti, většinou založených na řešení a postupech z minulého tisíciletí.

Rodinná společnost S.D.A působí v segmentu automatizace v České a Slovenské republice od roku 2000 a Doosan robotics zastupuje na Českém a Slovenském trhu od 2019. S.D.A. je tak předním dodavatelem japonských průmyslových robotů i korejských kolaborativních, kompletního robotického příslušenství a všech komponentů průmyslové automatizace, bezpečnosti a zároveň partnerem pro integrátory i koncové zákazníky.

www.koboty.cz

www.kobot.sk

S.D.A. - Sensors Drives Automation

Dodavatel robotů a příslušenství světových značek. Distribuce špičkové robotiky na českém a slovenském trhu. V nabídce najdete například Doosan, Kawasaki Robotics, Toshiba Machine, Vahle, OnRobot a další.

s-d-a.sk/