Společnost ABB navázala spolupráci v oboru autonomních mobilních robotů

Společnost ABB navázala spolupráci v oboru autonomních mobilních robotů
  • ABB investovalo do švýcarské start-upové společnosti Sevensense Robotics (Sevensense), která vznikla jako spin-offová firma ETH Zurich, předního výrobce umělé inteligence (AI) a 3D vizuální technologie
  • Integrace Sevensense AI a navigační technologie umožní budoucím autonomním mobilním robotům pracovat v dynamicky proměnlivých, nestrukturovaných prostředích

ABB uzavřelo strategické partnerství se švýcarskou start-upovou firmou Sevensense, která byla založena v roce 2018 jako spin-offová společnost ETH Zurich, za účelem rozšíření nabídky nových autonomních mobilních robotů o umělou inteligenci a technologii mapování 3D vidění. Tato technolgie zákazníkům přináší špičkovou úroveň flexibility, neboť díky ní se mobilní roboty mohou autonomně pohybovat ve složitých, dynamicky proměnlivých vnitřních i vnějších prostředích v těsné blízkosti lidí.

Toto partnerství představuje po akvizici ASTI Mobile Robotics, předního světového výrobce autonomních mobilních robotů, další důležitý krok k flexibilní automatizaci prostřednictvím robotů nové generace a rozšíření portfolia společnosti ABB. Zahrnuje menšinovou investici do společnosti Sevensense prostřednictvím jednotky rizikového kapitálu ABB (ABB Technology Ventures), která bude uzavřena do konce listopadu 2021.

“Naše partnerství se společností Sevensense, které navazuje na naši akvizici společnosti ASTI Mobile Robotics, představuje další milník v našem úsilí umožnit našim zákazníkům flexibilní automatizaci,” uvádí Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a automatizace. "Integrace AI Sevensense a technologie 3D mapování do našich autonomních mobilních robotů přispěje k urychlení náhrady dnešních lineárních výrobních linek plně flexibilními sítěmi. Na pracovištích nové generace budou autonomní mobilní roboty manipulovat s materiály, díly a hotovými produkty mezi sofistikovanými výrobními pracovišti ve stále nestrukturovanějším a dynamičtějším pracovním prostředí. A právě partnerství se společností Sevensense představuje důležitý krok k realizaci této vize.”

Navigační technologie Sevensense využívá pokročilé strojové vidění a AI algoritmy k vytvoření 3D mapy, která je mnohem přesnější než současná 2D řešení a nabízí vyšší navigační schopnosti a cenově efektivnější řešení než navigace založená na principu laserového skeneru. Autonomní mobilní robot vybavený 3D technologií Simultánní lokalizace a mapování (SLAM) bude schopen přesně rozlišit prostředí, identifikovat osobu, paletu nebo jiný robot a sám se rozhodnout, jak se v prostředí s těmito překážkami pohybovat. Tato úroveň inteligence nejen umožní bezpečnější interakci s člověkem, ale také zaručí bezpečný a efektivní materiálový tok v továrnách a skladech, a tedy maximální flexibilitu a produktivitu.

Gregory Hitz, ředitel společnosti Sevensense Robotics, uvádí: “Partnerství s ABB je pro nás skvělý krok, který přišel v ten správný okamžik. Uzavřeli jsme dlouhodobější spolupráci, přičemž si stále zachováme jako firma naprostou nezávislost. Můžeme se vzájemně obohacovat a využívat naše odborné znalosti k vytvoření těch nejlepších produktů pro naše zákazníky. Investice ABB nám zároveň zajišťuje bezpečné plánování. Těšíme se, že naše technologie vidění a navigace s podporou umělé inteligence se v celosvětovém měřítku dostane na pomyslný vrchol.”

ABB vybaví softwarovou a hardwarovou technologií společnosti Sevensense řadu autonomních mobilních robotů v rámci pilotních zákaznických projektů, které budou realizovány v roce 2022.

Společnost Sevensense byla vybrána poté, co se v roce 2011 zúčastnila soutěže ABB Robotics Innovation Challenge, kde byla hodnocena řešení Visual SLAM od mnoha světových technologických společností.

ABB

Společnost ABB je lídrem v oblasti inovativních technologií, jenž v úzce spolupracuje se zákazníky z oblasti energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury, čímž utváří budoucí podobu digitalizace průmyslu a zajišťuje tvorbu hodnoty.

www.abb.cz