Divize ABB Robotika společnosti ABB rozšiřuje svou řadu robustních průmyslových robotů o čtyři modely nové generace, IRB 6710, IRB 6720, IRB 6730 a IRB 6740, ve 22 variantách s nosností od 150 kg do 310 kg a s dosahem od 2,5 m do 3,2 m. Díky širokému výběru variant mohou zákazníci dosáhnout vyšších výkonů ve výrobě a úspory energie.

Společnost ABB uvádí na trh dvě nové verze kolaborativního robotu GoFaTM - GoFa 10 a GoFa 12, díky nimž se uživatelům otevírají nové možnosti automatizace, a tedy efektivnější výroby. Při nosnosti až 10 a 12 kilogramů a vysoké přesnosti opakovatelného najetí do bodu je lze využít k široké škále operací v těsné, a přitom bezpečné spolupráci s člověkem. Tím nové verze robotu řeší problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků a zároveň zvyšují produktivitu. Lze je snadno naprogramovat a rychle integrovat do výrobního prostředí, a proto je využijí i začínající uživatelé, včetně malých a středních podniků nebo středních a vysokých škol.

Operační centrum Evropa (EUOPC) s hlavním sídlem v Ostravě je globálním realizačním centrem ABB pro průmyslovou automatizaci a elektrifikaci. Letos slaví 20 let od svého založení na konci roku 2002. V tradičně průmyslovém regionu vyrostlo z původně 6 zaměstnanců na současných 650 a růst stále nekončí. Díky vysoké poptávce po automatizaci, elektrifikaci a úsporách se zde navrhují elektrické a automatizační systémy a vyvíjejí různé druhy unikátních softwarů, které nacházejí uplatnění po celém světě.

ABB Robotika v Česku spustila aplikaci ABB Infoservice, která byla vyvinuta lokálně se záměrem nabídnout ji firemním klientům ABB po celém světě. Uživatelé díky ní uvidí informace o svých robotech přehledně na jednom místě – ať už jde o provozní stavy, evidenci servisních zásahů, seznam robotů nebo vhodné příslušenství. Všechny události se monitorují a díky notifikacím zákazník nepřijde o žádnou důležitou informaci od digitálního servisu ABB. Využít lze chat, přes který dostane uživatel pomoc s odhalením potenciální závady a jejím odstraněním. Následně se může rozhodnout, zda opravu zvládne sám, nebo si vyžádá asistenci servisního oddělení ABB.

Vzhledem k prodlouženým dodacím lhůtám v důsledku narušení dodavatelského řetězce, které bylo z velké části způsobeno celosvětovou pandemií, narostla v roce 2022 poptávka po repasovaných robotech o více než čtvrtinu. Společnost ABB očekává, že poptávka poroste i nadále, neboť udržitelnější řešení hledají i výrobci.

Strana 1 z 11