Lidská ruka jako senzor Lidská ruka jako senzor

Průmysl 4.0 je stále pevně zaměřen na digitalizaci strojů a procesů, ale v typickém výrobním procesu musí čtyři z pěti činností stále vykonávat lidé – což je něco, co díky stále rostoucí digitalizaci zůstává téměř bez povšimnutí. Nemá tedy pro specialistu na senzory smysl používat jako senzor lidskou ruku?

Jak funguje ifm mate?

Aplikace využívá kombinaci rozpoznávání objektů – tj. rukou – a individuálního sledování každé rozpoznané ruky. Kombinovaná 2D/3D kamera umožňuje přesnou detekci polohy při manipulaci. V zorném poli kamery funguje lidská ruka jako senzor, který zajišťuje sledování polohy rukou bez dalších technických nebo vizuálních pomůcek. Jakákoli odchylka od zadaných procesních kroků vede k zobrazení zpráv na živém obrazu monitoru, což pracovníkovi poskytuje digitální podporu kzajištění vyšší bezpečnosti při provádění kroků pracovních procesů. 

Hluboké učení a umělá inteligence otevírají zcela nové možnosti

Nové formy umělé inteligence, například přístupy hlubokého učení, vytvářejí nové možnosti řešení i složitých problémů rozpoznávání obrazu. Rozpoznávání objektů v průmyslovém prostředí se vždy vztahovalo na komponenty, které vypadají co nejpodobněji, a lze je tedy z hlediska zpracování obrazu snadno popsat jako objekty. Při rozpoznávání dynamických objektů, které vypadají vždy trochu jinak, však narážejí běžné algoritmické přístupy na své limity. Ukázkovým příkladem je lidská ruka: Nejenže se liší u jednotlivých osob, ale liší se také tvarem, pózou, rotací a úhlovým zobrazením. A neměli byste zapomínat ani na pohyby rukou.

Ale právě v tom hluboké učení skutečně vyniká: Neuronové sítě dokážou rozpoznat právě takové věci, a to díky velkému množství dat, která se lze předem naučit.

ifm electronic

Společnost ifm vyvíjí, vyrábí a prodává senzory, ovladače, software a systémy pro průmyslovou automatizaci. 

 

www.ifm.com/cz