Využití cloudu pro prediktivní údržbu robotů MELFA

Obr. 1 Schématické struktura aplikace ME2Robot Obr. 1 Schématické struktura aplikace ME2Robot

Mitsubishi Electric představuje nový produkt ME2Robot využívající Cloud, které umožňuje vzdáleně monitorovat stav robotů instalovaných na výrobních linkách. ME2Robot je první z připravovaných produktů využívající IIoT Data Hub – viz obr.1. Připravují se aplikace ME2 pro Serva, frekvenční měniče, CNC a pomocí FAG sensoru i pro motory jiných výrobců.

Aplikace sbírá data z jednotlivých částí robotů (např. napnutí řemenů, kvalitu maziva v převodovkách, statické a kinetické tření, teplota motorů), provozní data robotů (zatížení, momenty, proudy) a mnoho dalších. Nasbíraná data jsou po zpracování s pomocí algoritmů umělé inteligence k dispozici technikovi údržby, který si je může pomocí webové aplikace zobrazit přehledně na jedné obrazovce (viz obr. 2). Použitím ME2Robot aplikace může obsluha vzdáleně sledovat stavy robotů a není nutné se lokálně připojovat v robotům, tak jako v minulosti.

ME2Robot běží na cloudu a využívá moderní webové technologie, umožňující neomezenou dostupnost a to i vzdáleně přes mobilní zřízení. Proto, aby aplikace ME2Robot zobrazovala data co nejvíce odpovídající realitě a jejich předpokládaný vývoj v čase, byla vyvinuta a testována experty z oddělení údržby našeho mateřského závodu, kde jsou roboty masově využity při výrobě a servisního střediska robotů.

Webová aplikace umožňuje i další funkce. Například zasílání e-mailových reportů dle požadavků zákazníka jako porovnání aktuálních provozních dat se staršími daty (například tření nyní a před 3 měsíci). To umožňuje sledovat, jak se mění stav robota a naplánovat nezbytná opatření, která zabrání problémům na výrobní lince.

Kromě vizualizace a reportování, aplikace ME2Robot shromažďuje data z robotů pomocí IIoT Data Hubu a ukládá je do cloudu. Uživatelé mají přístup k těmto datům a mohou vytvářet další typy cloudových aplikací, které mohou být užitečné pro jejich výrobních linkách. Data lze například použít k poskytování informací o kvalitě produktu a využít prediktivní údržbu pro optimalizaci výroby v závislosti zatížení jednotlivých robotů

Aplikace využívá zabezpečené technologie. Cloudové řešení poskytuje Microsoft Azure, přístup je chráněn SSL protokolem a uživatelem a heslem. Data z robota jsou přenášena pomocí bezpečného protokolu MQTT pouze jedním směrem: z robota do cloudu. IIoT Data Hub je hardwarové základní zařízení, které umí číst pouze data z robota, možnost ovládání robota je blokována na hardwarové úrovni. Všechna tato řešení poskytují bezpečné a zabezpečené připojení, přenos a ukládání dat.

ME2Robot je dodávána s předplaceným přístupem na Cloud (Azure). Díky tomu jsou vstupní náklady velmi nízké. Chcete-li používat systém ME2Robot, uživatelům robotů stačí pouze napájení pouze pro IIoT Data Hub, připojení k internetu a místo v rozváděči pro instalaci IIoT Data Hubu. IIoT Data Hub pronajímá společnost Mitsubishi Electric uživatelům na dobu uzavření smlouvy ME2Robot. Mitsubishi Electric vytváří a poskytuje uživatelům cloudový přístup a podporu ve fázi instalace a spouštění. Poplatek za přístup se platí měsíčně a záleží na počtu robotů - čím větší počet robotů, tím levnější přístupový poplatek za robota.

Nově je k dispozici i verze pro instalaci na lokální webserver.

Demo verze ME2Robot bude dostupná od října na adrese: https://me2robot.e-factory.net

Jak již bylo zmíněno na začátku článku ME2Robot je první aplikace založená na IIoT Dat Hubu, což je univerzální CPU pro vytváření aplikací v jazyce C/C++. Připravuje i další řešení, například ME2Pump, všechna řešení ME2 bude možné provozovat nejen na Cloudu, ale i na lokální Serveru. 

MITSUBISHI ELECTRIC CZECH REPUBLIC

Technologický pokrok je motorem změn moderního života. Již více než 90 let společnost Mitsubishi Electric přispívá k tomuto procesu svou špičkovou technologií, inovacemi a vysoce kvalitními produkty. V této části vám přinášíme další informace o mezinárodní společnosti, která se angažuje v trvalém zlepšování technologických řešení – pro větší pokrok a lepší kvalitu života – v souladu s naším motem Changes for the Better.

 

https://cz3a.mitsubishielectric.com/