Zajímavé funkce i skvělá cena – HMI Fuji Electric

Operátorské panely aktuální řady V9 Operátorské panely aktuální řady V9

Operátorské panely Fuji Electric, původně Hakko Electronics, nesou společné jméno MONITOUCH; nejnovějšími řadami je V9 series s nejširší nabídkou funkcí a TECHNOSHOT vynikající cenou při solidním výkonu. Aktuální řada V9 series se ve své třídě odlišuje především integrovaným VPN routerem. Spolu se službou VPN serveru, kterou poskytuje buď Fuji Electric (v Evropě a v Japonsku), nebo zákazník, může používat vlastní VPN server, tvoří HMI panely MONITOUCH V9 systém s novým jménem WMI (Web Machine Interface). Vstupenkou do světa IT je pak nejnovější řada X1.

Akvizicí firmy Hakko Electronics, která již roku 1988 vyvinula první programovatelný displej, rozšířila společnost Fuji Electric své portfolio pro průmyslovou automatizaci o operátorské panely s obchodním jménem MONITOUCH. Na trhu se lze setkat s modely již ukončených řad V6 až V8. Nejnovější je řada V9 a z ní odvozené ekonomické varianty TECHNOSHOT TS1000 Smart. Dále je k dispozici řada TECHNOSHOT TS2060 nahrazující nejpopulárnější 6“ typy ze starší řady MONITOUCH V6 až V8. Na rozhraní automatizace výroby a světa IT stojí panely MONITOUCH X1.

Operátorské panely V9 jsou k dispozici ve třech stupních výbavy:

 

Varianty úhlopříčky

Hlavní vlastnost

V9 Lite – základní model

5,7“; 8,4“; 10,4“

VGA rozlišení, rezistivní touch

V9 Advanced – střední třída

7“; 10,1“

Širokoúhlé displeje, kapacitní touch, Wi-Fi

V9 Standard – nejvýkonnější

8,4“; 10,4“; 12,1“; 15“

Vysoké rozlišení, rezistivní touch, Wi-Fi

 

03 Technoshot 1000S novýOdlehčená varianta panelů TECHNOSHOT TS1000 Smart

Všechny varianty panelů V9 jsou vybaveny VNC serverem, díky němuž je možné propojení s tabletem; u verzí s Wi-Fi navíc i bez přístupového bodu. Dále slouží Wi-Fi rozhraní v panelech ke komunikaci s PC, k přenosu dat protokolem FTP a také ke komunikaci mezi panely navzájem a tím např. k synchronizaci dvou strojů. Samozřejmostí je záznam dat na USB médium či na standardní SD kartu. Naopak z média lze číst a zobrazit například PDF soubory. Jednotlivé obrazovky mohou mít čtyřnásobnou plochu oproti zobrazitelnému obsahu a panely podporují scrolling, zooming. Na displeji lze také zobrazit video z analogové kamery či obecně z RGB vstupu.

Významnou inovativní funkcí je zaměření na dálkovou správu prostřednictvím V-Power Cloudu ve spojení s integrovaným VPN routerem. Ústředním článkem komunikace s příslušnými PLC, frekvenčními měniči, měřicími přístroji či jinými komunikujícími zařízeními je operátorský panel MONITOUCH V9. K tomuto účelu umožňuje až 8 komunikačních spojení, přičemž rozhraní Ethernet a RS485 jsou integrována, jiná rozhraní jsou k dispozici pomocí volitelných karet. K operátorským panelům jsou k mání ovládače pro různá zařízení různých výrobců. Těchto ovládačů existuje veliké množství a jsou neustále aktualizovány na webu www.monitouch.com. Na druhé straně internetu je PC, na němž běží vývojový software různých přístrojů připojených k panelu V9, takže tímto způsobem se lze dálkově prostřednictvím jedné komunikační brány připojit na zařízení různých výrobců.

04 Technoshot 2060 novýEkonomická varianta panelů s důrazem na zpětnou kompatibilitu TECHNOSHOT

Jak již bylo uvedeno, v řadě V9 Advanced jsou nabízena provedení s kapacitním dotykovým displejem, což samozřejmě umožňuje multitouch gesta. Ale také je díky tomu možno dát panel pod relativně tlusté ochranné sklo, které umožní sanitaci zařízení s tímto zobrazovacím a ovládacím prvkem. Tato vlastnost otevírá široké aplikační možnosti v potravinářském průmyslu, farmacii a různých chemických výrobách. Spolu s konektivitou zařízení od různých výrobců je toto řešení velmi zajímavé pro řadu výrobců strojů pro výše uvedené technologické oblasti.

Mnohé z dříve uvedených funkcí jsou k dispozici i u „odlehčených“ ekonomických přístrojů řady TECHNOSHOT TS1000 Smart v provedení s úhlopříčkou 7“ nebo 10,2“. Na starší řady plnohodnotných panelů MONITOUCH V6 až V8 s úhlopříčkou 6“ navazuje dnes již také ekonomická verze TECHNOSHOT TS2060, takže celá nabídka panelů řady TECHNOSHOT sestává z těchto variant:

Typ panelu

Varianty úhlopříčky

Hlavní vlastnost

TS2060, TS1070S

6“; 7“

Typy bez připojení na Ethernet s nejnižší cenou

TS2060i, TS1070Si, TS1100Si

6“; 7“; 10,2“

Ekonomické varianty s připojením Ethernet

I tyto přístroje mohou být zmíněným ústředním článkem neboli bránou pro komunikaci se zařízeními různých výrobců. Není zde však integrován VPN router a díky variantám s menší úhlopříčkou jsou tyto displeje určeny do jednodušších strojů, kde zákazník ocení právě nízkou cenu.

V některých případech jsou displeje TECHNOSHOT díky nízké ceně vhodné i tam, kde již operátorský panel je, ale je třeba datově propojit linku s jedním řídicím systémem s linkou s jiným řídicím systémem, zobrazit například stav vzájemné spolupráce těchto linek a umožnit přístup k oběma linkám z jednoho nadřazeného operátorského pracoviště.

Kompatibilitu s obrazovkami a ovládáním naprogramovaným pro panely řady MONITOUCH V9 si zachovává i řada MONITOUCH X1, ale přidává propojení z oblasti automatizace výroby (Factory Automation) do oblasti IT. Na panelech je instalován otevřený operační systém MS Windows, takže zde mohou běžet všechny běžné PC aplikace, včetně MS Office. Do světa IT se MONITOUCH X1 integruje podporou protokolů, jako je OPC UA Server i Client, kompatibilitou s MQTT cloudem, přináší vektorovou grafiku a funkci multidisplej. Díky dostatečným úhlopříčkám 12,1“ a 15,6“ a provedení Widescreen je vhodným hardwarem pro plnohodnotné SCADA systémy.

WMIPrincip WMI – dálkové správy

Vývojový software pro panely řad X1, V8, V9 a TECHNOSHOT se jmenuje V-SFT, dodává se ve verzi 6, formátem dat je kompatibilní se staršími verzemi a podporuje migraci projektů ze starších řad panelů až na V9. Software obsahuje velkou databázi grafických objektů, lze do něj kopírovat objekty z MS Word/Excel/PowerPoint, ovládá se pomocí ribbon menu a má řadu dalších vlastností podporujících uživatelskou přívětivost. Je také vybaven emulátorem cílového panelu, takže lze pracovat i bez hardwaru.

Doplňkové softwary Tellus a V-Server umožňují runtime spolupráci panelů MONITOUCH s PC. Vzdálený monitoring a řízení dovoluje software Tellus v režimu Remote Mode čili něco jako SCADA software. Kopii obrazovek a současné ovládání z PC a HMI panelu zprostředkovává software Tellus v režimu HMI Mode. Softwarový modul V-Server, jak již z názvu plyne, se stará o sdílení dat z HMI do PC. Ve variantě Lite jsou tato rozšíření z operátorských panelů na PC k dispozici dokonce i pro TECHNOSHOT zdarma. Takže SCADA funkce za cenu hardwarového propojení prostřednictvím panelu TECHNOSHOT z různých řídicích systémů, frekvenčních měničů a jiných inteligentních programovatelných systémů.

Operátorské panely V9 jsou vhodné do aplikací s inteligentními přístroji různých výrobců jako ústřední článek komunikace a v případě vzdálené správy výrazně zjednoduší aplikaci a sníží náklady díky integraci VPN služby. To stejné a navíc integraci do IT světa přináší panely řady X1. S řadou TECHNOSHOT TS1000 Smart lze zase docílit cenově úsporná řešení. Jedním z využití panelů TECHNOSHOT TS2060 je nahrazení panelů ve starších strojích hlavně japonské výroby. Se všemi panely Fuji Electric ve spojení s frekvenčním měničem FRENIC-Ace téže značky, v němž je zabudována funkčnost PLC, tak lze dokonce vytvořit řízení jednoduššího stroje bez nákladů na řídicí systém. U firmy Amtek k tomu poskytneme patřičnou technickou i obchodní podporu.

Ing. Petr Boček, AMTEK, spol. s r. o.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.amtek.cz

AMTEK

Společnost byla AMTEK, spol. s r.o. byla založena v roce 1991 jako soukromá, ryze česká společnost, se zaměřením na automatizační a měřící techniku což bylo zakomponováno i do názvu společnosti. Z počátku při kumulaci kapitálu pomohl obchod s profesionálním nářadím (nic jsme nezprivatizovali ani neodklonili), ale jak postupně sílila aktivita společnosti v oblasti elektronických součástek, automatizačních prvků a pohonů pozbyl obchod s nářadím s lokální působností na významu, byl ukončen a společnost se soustředila na výše uvedené klíčové aktivity v oblasti průmyslové elektroniky, ve kterých úspěšně pokračuje dodnes.

www.amtek.cz