Zavřete oči, odcházím... Baxter a Sawyer zavírají krám

Kooperativní roboti Sawyer a Baxter od společnosti Rethink Robotics se již nebudou vyrábět Kooperativní roboti Sawyer a Baxter od společnosti Rethink Robotics se již nebudou vyrábět

Ještě minulý týden jsme na veletrhu chodili kolem neúnavného červeného robotu, který na Vás zdvořile koukal, když nabízel uvařenou kávu. O to víc mne překvapuje zpráva, že Rethink Robotics již dalšího robotického bratra do rodiny Baxtera a Sawyera nepřidá. Dne 3. 10. 2018 společnost oznámila svůj podnikatelský konec...

Rethink Robotics, americký průkopník v oblasti spolupracujících robotů (cobotů), po neúspěšných rozhovorech o prodeji upadajícího podniku ztratí více než 90 lidí své zaměstnání. Podle informací od společnosti Rethink se potíže vyskytly, když se neuskutečnila velká objednávka z Číny navzdory úpravě cobota Sawyera, který se musel přízpůsobit tamějšímu trhu.

Společnost Rethink byla založena v roce 2008 Rodney Brooksem (článek o jeho pohledu na robotiku vyšel nedávno). Ta byla dobře známé pro své charakteristické červené roboty s vestavěnými obrazovkami zobrazující "obličej", který by usnadnil interakci strojů a lidí. Prvním průmyslovým robotem byl dvouruční stroj Baxter, který byl v roce 2015 nahrazen přesnějším jednorukým Sawyerem.

Ve svém sdělení Rethink vysvětluje, že uvedl do provozu velmi inovativní produkt, který předstihl svůj čas a bohužel nedosáhl očekávaného komerčního úspěchu. Těsně před konečnou dohodou byly také přerušeny rozhovory o plánovaném převzetí společnosti. V současné době jsou všichni zaměstnanci společnosti Rethink Robotics rekrutováni k práci v jiných firmách v robotickém průmyslu. Producent, který ukončí činnost, také prodává své duševní vlastnictví a patenty.

Vzpomeňme tedy na výrazné roboty krákým videem a počkejme si, zda se myšlenka robota s tváří vrátí do průmyslu...

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.