Životní cyklus palety

Životní cyklus palety

Dřevěná paleta - praktický a jednoduchý prostředek vyrobený z jednoduché suroviny využívaný pro přepravu zboží. I takový na první pohled obyčejný produkt může ovšem absolvovat velmi zajímavou životní cestu a může dobře posloužit i poté, co přestane být vhodný pro svůj primární účel.

Vznik palety

Jak vlastně paleta vzniká? Její cesta začíná v lese. Zde se těží dřevní kulatina, která se následně zpracovává na pilách a je upravena na řezivo vhodné pro kompletaci palet. Řezivo se poté dostává do výrobního cyklu. Způsoby výroby se u jednotlivých paletářských společností různí. Například firma KLAUS Timber kombinuje několik technologií tak, aby výroba byla co nejefektivnější. Využívá jak automatické paletovací linky (které jsou výhodné pro série většího množství palet jednoho typu) a poloautomaty, tak ruční tlučení pomocí pneumatického nářadí. 

Zkompletovaný výrobek, pokud si to zadavatel zakázky přeje, putuje do sušárny, kde je tepelně ošetřený. Sušení je například povinné u europalety či palety, která má získat IPPC certifikaci. Tepelné ošetření produkt chrání před napadení různými parazity a také zlepšuje jeho materiálové vlastnosti.

Zástupci KLAUS Timber upozorňují na důležitost kontroly kvality, která by měla proběhnout jak při přijetí řeziva před výrobou, tak při jednotlivých fázích výroby palety a také před její expedicí zákazníkovi. Kontrolovat by se měla vlhkost dřeva, kvalita použitých prken i počet zatlučených hřebíků. Až když je potvrzeno, že je vše v pořádku, může hotový výrobek putovat na místo určení.

Účel výrobku

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, palety již dlouhá desetiletí slouží přepravě. S jejich pomocí se nejrůznější zboží dostane z místa svého vzniku do celého světa. Dle druhu zboží, které má být přepravováno, volíme ten nejvhodnější druh palety. Vybírat můžeme z normovaných europalet, standardních palet, půlpalet a čtvrtpalet a v neposlední řadě z palet atypických, které se při výrobě rozměry a dalšími vlastnostmi plně přizpůsobí potřebám a přání zákazníka.

Recyklace

Palety můžeme v zásadě dělit na jednorázové a recyklovatelné. Europalety a také CP palety jsou paletami vratnými, což znamená, že je můžeme po použití odprodat, přičemž se dostanou zpět do oběhu a jsou využity pro přepravu dalšího zboží. Při zpětném výkupu je kontrolováno mnoho kritérií, přičemž důvodem pro odmítnutí může být například absence nebo poškození některých prken/hřebíků/špalíků, hniloba dřeva nebo oprava palety neautorizovanou společností.

Ani paleta, která už není z různých důvodů vhodná pro přepravu výrobků, nemusí ale hned končit na skládce. V současnosti je stále populárnější trend výroby paletového nábytku a nejrůznějších dřevěných doplňků do interiéru i na zahradu. Nábytek z palet je originální a zároveň ekologickou a finančně přijatelnou alternativou k sektorovému vybavení domácnosti. Pomocí brusky, pilky, impregnace a barvy lze vykouzlit krásnou manželskou postel, zahradní set, obývací stěnu, polici i soustavu květináčů. Výroba takového nábytku je velmi jednoduchá a může se do ní pustit naprosto každý.

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz