[VIDEO] AMPER TOUR: Co jste mohli vidět na veletrhu AMPER 2022

[VIDEO] AMPER TOUR: Co jste mohli vidět na veletrhu AMPER 2022

Veletrh AMPER se v roce 2022 vrátil, aby nabídl setkání, ale i novinky z oblasti elektrotechniky, automatizace, digitalizace i robotizace. Redakce #vseoprumyslu, vydavatelství Trade Media International, připravilo pro zájemce komentovanou prohlídku vybraných exponátů. Nestihli jste veletrh? Zkuste výběrový přehled oborových novinek.

Video obsahuje náhled prohlídky vybraných expozic v rámci AMPER TOUR 2022. Chcete si projít s námi celé? Získejte zdarma za registraci na www.ampertour.cz/registrace, nebo si přečtěte detailnější informace o novinkách z velethru níže!  

Murrelektronik

Společnost Murrelektronik představila na veletrhu inteligentní trendy v automatizační technice v oblasti decentralizované instalační techniky, napájení, síťové technologie a IO-Link. Odborníci návštěvníkům demonstrovali zjednodušení instalačních konceptů a tedy možnost, jak zvýšit konkurenceschopnost podniků.

Pozornosti by neměly ujít tyto novinky:

VARIO-X: decentralizovaná instalace bez rozvaděče

Společnost Murrelektronik díky systému Vario-X nabízí první automatizační platformu, která přináší senzory a akční členy do terénu bez rozváděčů a decentralizovaně. Systém automatizovaný pomocí systému Vario-X, má od samého počátku digitální dvojče. Tento mobilní obraz skutečného zařízení 1:1 šetří náklady a čas při plánování, instalaci, provozu a servisu. Díky systému Vario-X jsou dny rozvaděčů definitivně sečteny.

varioVario-X je o první automatizační platformou, která přináší senzory a akční členy do terénu bez rozváděčů a decentralizovaně. Navíc díky digitálnímu dvojčeti šetříte nejen náklady, ale i čas při plánování, instalaci, provozu a servisu.

Jsou dny rozváděčů doopravdy sečteny? Dočtete se na tomto odkazu, více informací o produktu pak získáte zde

Flexibilní sběrnicové moduly MVK Pro a IMPACT67 Pro a portfolio I/O Link

Seznamte se také s novinkami z řady konektorů nebo s MVK Pro a IMPACT67 Pro, nejnovějšími přírůstky do známého portfolia I/O společnosti Murrelektronik. Kompaktní sběrnicové moduly s krytím IP67 jsou důležitou součástí decentralizované instalační techniky a nahrazují složitě zapojené, a tudíž drahé svorkovnice. Více informací najdete na tomto odkazu.

Koncepce strojového vidění VISION

Systémy Vision jsou v průmyslové výrobě a logistice stále důležitější. Pokud jde o Průmysl 4.0 nebo IIoT, nemohou zde chybět průmyslové kamery pro zpracování obrazu. Společnost Murrelektronik nyní nabízí se svými instalačními řešeními decentralizovaná Vison řešení pro průmyslové zpracování obrazu.

visioMurrelektronik sází na decentralizované komponenty, včetně switchů, rozváděčů a podavačů, které lze namontovat na stroj, a na odpovídající, vysoce výkonnou kabelovou a konektorovou techniku. Tyto komponenty minimalizují nároky na instalaci a maximalizují výkon nových i stávajících strojů a systémů.

Přečtěte si více o vstupu společnosti Murrelektronik do světa strojového vidění, nebo pokračujte pro získání více informací o nabídce.

Snižte své náklady díky decentralizaci až o 30%!

Stroje a zařízení spolu stále více komunikují a jejich sítě slouží jako záchranné lano pro datové toky. Úspěšnou digitalizaci proto může zaručit pouze výkonná a spolehlivá síťová technologie. Dnešní výrobní prostředí musí být flexibilní a rychle přeměnitelné. Pro výkonnost strojů a systémů je proto rozhodující individuálně vhodná topologie sítě. Díky přizpůsobeným koncepcím a vhodným systémovým komponentům lze nejen snížit celkové náklady až o 30 %, ale také zvýšit technologické možnosti inovativních diagnostických funkcí. Synergie a procesní úspory ve všech oblastech také zvyšují dostupnost strojů. Detailnější informace jsou pro vás připraveny na odkazu.

Eplan: Manuální příprava dat už patří do historie

Běžná středně velká strojírenská společnost investuje v průměru až patnáct pracovních hodin měsíčně, aby vytvářela chybějící data o zařízení – to je čas, který lze využít jinde a lépe. Společnost EPLAN, poskytovatel řešení, nyní nabízí podporu: díky nové funkci Data Portal Request Process si mohou zákazníci prostřednictvím kreditního systému objednat data jednotlivých zařízení v kvalitě EPLAN Data Standard. Navíc jsou podporovány nové funkce pro výběr zařízení od společností ABB a Siemens, které zjednodušují konstrukční práce, včetně amerického formátu NFPA.

Rychlý přístup k vhodným, nejlépe standardizovaným datům komponent a zařízení – to je v současné době každodenní požadavek v projektové práci. Ačkoliv EPLAN Data Portal nabízí data pro miliony komponent, někdy se může stát, že požadovaná data nejsou na portálu nalezena. Uživatelé dosud museli taková data vytvářet nebo upravovat sami, což je časově, a někdy i finančně náročné. S novou funkcí Data Portal Request Process mohou uživatelé tento úkol přenechat firmě EPLAN. To ušetří spoustu práce s vytvářením dat jednotlivých zařízení a zajistí použití správných, standardizovaných dat.

Od požadavku k datům zařízení

Jestliže uživatel pracující na projektu vyžaduje data zařízení, která nenašel v databázi, může individuálně požádat firmu EPLAN o jejich vytvoření. Nově jsou k tomuto účelu v prostředí EPLAN Data Portal zavedeny předplacené kredity, které může uživatel použít pro každý svůj požadavek na vytvoření potřebných dat k zařízení. Tým EPLAN následně během několika dní vytvoří požadovaná data zařízení, která jsou v souladu s požadavky EPLAN Data Standard. 

Data Portal Request ProcessData Portal Request Process.jpg: Jednoduché vstupní dialogové okno v EPLAN Data Portal pomáhá konstruktérům rychle si vyžádat potřebná data.

Tato nová služba poskytuje firmám významnou úsporu v rámci jejich inženýrské práce. EPLAN Business Owner Master Data Josefine Hecková vysvětluje: „Nová funkce Data Portal Request Process poskytuje našim zákazníkům maximální podporu při vytváření maximálně kompletních digitálních dat zařízení. Tímto způsobem jim pomáháme, aby se mohli soustředit na skutečně hodnotné plnění inženýrských úkolů.“

Integrovaný standard NFPA

Společnosti, které se zabývají výrobou a navrhováním strojů a strojních zařízení, se často potýkají s náročným úkolem připravit dokumentaci v souladu s normami platnými pro jednotlivé země. Země, jako Čínská lidová republika nebo Spojené státy americké, mají své vlastní standardy – v USA jsou to např. standardy NFPA, které jsou nyní nově součástí EPLAN Data Portal. V portálu je navíc integrovaný filtr, který umožňuje vyhledávání dat zařízení podle tohoto standardu, což umožňuje snazší spolupráci.

ABB a Siemens: Nové funkce pro výběr zařízení na portálu

Začlenění nových funkcí pro výběr zařízení je pro uživatele portálu další výhodou. ABB e-Configure – nedávno byl do portálu integrován globální konfigurátor, který podporuje výběr jističů pro ochranu motorů, jisticích relé a výkonových spínačů. A nově je součástí portálu také Siemens Electrical Product Finder, pomocí něhož mohou konstruktéři najít data např. pro kompaktní spouštěče Sirius, relé přetížení a monitorovací relé, abychom jmenovali alespoň několik zařízení. 

ABB e ConfigureABB e-Configure.jpg: Integrovaná funkce výběru zařízení ABB e-Configure umožňuje v EPLAN Data Portal snadnou konfiguraci jističů pro ochranu motorů, jisticích relé a výkonových spínačů.

Rozšířený EPLAN Data Standard

Více než 500 000 souborů dat zařízení v EPLAN Data Portal již splňuje kritéria vysoké kvality EPLAN Data Standard. Společnost EPLAN chce v zájmu svých zákazníků tento soubor dále rozšiřovat. Prvním krokem je definování dalších skupin produktů, včetně oblasti fluidních technologií, kde již budou integrovány i skupiny výrobků, které dříve nebyly k dispozici. Společnost Festo, jeden z nejdůležitějších dodavatelů v odvětví pneumatických systémů, již nahrála čtvrtinu svých téměř 50 000 zařízení do portálu v kvalitě EPLAN Data Standard. Pro uživatele to znamená, že mají k dispozici ucelená data, která mohou být použita a dále obohacována v celém inženýrském procesu.

ELVAC

Česká společnost ELVAC poskytuje obchodně-technické a inženýrsko-dodavatelské služby v oblasti průmyslové automatizace, průmyslových a speciálních PC systémů, silnoproudé elektrotechniky a jednoúčelových strojů. V Ostravě, Praze, Holešově a Trenčíně je připraveno 240 odborníků řešit i ta nejobtížnější zadání z těchto oblastí.

Společnost Immersive Technologies navrhuje koncepty rozšířené, smíšené a virtuální reality tak, aby se zákazníkům otevřely nové možnosti spolupráce, potenciál pro nové produkty či služby, pro nové formy vzdělávání, nebo pro získání konkurenční výhody. Oblasti našich XR projektů zahrnují:

 • marketing a prodej
 • školení a vzdělávání
 • výroba a logistika
 • servis a údržba
 • spolupráce a komunikace

Pozornosti čtenářů portálu Vše o průmyslu by neměly uniknout chytré brýle RealWear Navigator 500, které byly na veletrhu Amper 2022 prezentovány. Po úspěšném modelu HMT-1 přichází společnost RealWear s novým modelem Navigator™ 500. Nové smart brýle z předchozího modelu přímo vycházejí a jejich inovace jsou odpovědí na uživatelské zkušenosti s HMT-1. Jsou tedy ještě odolnější a ještě výkonnější aby Vám přinesly ten nejlepší možný užitek z rozšířené reality. Nechejte chytré brýle RealWear Navigator™ 500 aby se staly Vašim každodenním navigátorem, na kterého se můžete spolehnout při jakémkoliv úkolu, kdykoliv vás jen napadne.

Čím se chytré brýle pyšní?

 • vylepšená kamera
 • výkonnější procesor
 • nižší hmotnost
 • snadnější výměna baterie
 • více paměti
 • lepší odrušení okolního hluku

https://youtu.be/Yi1oufXRy9o

Veškeré další informace o chytrých brýlích naleznete na https://www.elvac.eu/microsite/realwear/navigator500/.

ControlSystem

Odborníci ze slovenské společnosti ControlSystem připravili pro publikum veletrhu řadu novinek, jímž dominovaly tyto technologie:

PROFIBUS – technológia overená časom

Približne 90% všetkých problémov siete PROFIBUS spôsobuje nevyhovujúci stav inštalácie. Sú to napríklad zhoršené parametre kábla, skraty, nesprávne ukončenie, konektory alebo ich montáž. Následkom takejto chyby vznikajú výpadky siete, ktoré môžu byť spôsobené napr. zvýšeným elektromagnetickým rušením. Hľadanie problémového miesta je veľmi komplikované, pretože porucha sa vyskytuje náhodne, alebo sa prejavuje výpadkom stanice na úplne inom mieste.

PROFINET DiagnoseDUO NT

OPEN SOURCE IPC NA BÁZE RASPBERRY PI

V súčasnosti už nejde iba o to, aby výrobné zariadenie fungovalo. Moderné stroje musia splniť viacero ďalších požiadaviek ako sú zber výrobných údajov alebo pripojenie na cloudové platformy. Pomocou klasickej automatizačnej techniky sú tieto úlohy sotva riešiteľné. Revolution Pi je efektívne spojenie IT a OT sveta zhmotnené do flexibilného priemyselného riadiaceho systému s prívlastkom Industry 4.0.

RevPi S SE Series

VZDIALENÁ SPRÁVA, ZBER A PRENOS DÁT

Vzdialený internetový prístup k strojom patrí v súčasnosti ku štandardným prostriedkom servisu a celkovej koncepcie technickej podpory prevádzkovateľa zariadenia. Práve pre malých a stredných podnikateľov ponúka cloudové riešenie potrebnú flexibilitu a rýchlosť reakcie, ktorú by inak dokázali dosiahnuť iba za cenu vysokých finančných a personálnych nákladov. Vzdialené dáta sú informácie o stave zariadenia, ktoré je potrebné získať priamo zo stroja, na mieste ich vyhodnotiť a následne preniesť do vzdialenej lokality (IoT cloudová platforma, databázový informačný systém a pod.). Bez ohľadu nato, či chceme sledovať výrobu na svojom mobile alebo budeme údaje prenášať a archivovať, potrebujeme spoľahlivé a  bezpečné internetové riešenie.

Ewon Cosy

Více informací v letácích přiložených k tomuto článku nebo na https://www.controlsystem.sk/.

Kam pro další informace?

Navštivte webové stránky www.ampertour.cz a podívejte se na krásnou videoverzi AMPER TOUR 2022.

Továrna

Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.

www.itovarna.cz