Hannover Messe 2022 věří, že budoucnost průmyslu zůstane zelená

Hannover Messe 2022 věří, že budoucnost průmyslu zůstane zelená

Hannover Messe, jakožto přední oborové setkání technologických novinek v průmyslu, si kladlo za cíl vytvořit platformu pro vytvoření budoucí podoby průmyslu. Ani organizátoři jistě netušili, že se skutečně v těchto měsících bude tvořit nová kostra budoucnosti. Jak to bude s průmyslem dál jistě bude z klíčových otázek i při veletrhu naplánovaném od 30. května do 2. června, na které se chystá asi 2 500 vystavovatelé s technologiemi pro továrny a energetické systémy budoucnosti.

„Vzhledem k současné globální politické situaci jsou témata veletrhu Hannover Messe aktuálnější než kdy dříve,“ uvedl Dr. Jochen Köckler, generální ředitel Deutsche Messe, na předváděcí akci Hannover Messe. „Může zajistit bezpečnost dodávek a růst v dynamicky se měnícím světě – politicky, ekologicky a ekonomicky – a zároveň působit proti změně klimatu. Klíčovou roli v tom budou hrát inovativní technologie,“ dodal.

Na výstavišti v Hannoveru v rámci hlavního tématu „Industriální transformace“ bude demonstrováno, jak mohou připojená výrobní zařízení fungovat efektivněji a šetřit zdroje a také jak vyrábět a přenášet energii udržitelným způsobem.

Mezi vystavující společnosti patří korporace jako Siemens, Bosch, Schneider Electric, Schaeffler, Microsoft, SAP a Service Now, ke kterým se připojily četné středně velké průmyslové podniky, jako jsou Beckhoff, Festo, Harting, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Wago a Ziehl-Abegg. Doprovázejí je významné výzkumné ústavy jako Fraunhofer a Karlsruhe Institute for Technology (KIT) a také zhruba 100 startupů, které považují Hannover Messe za ideální platformu pro vytváření sítí s průmyslem.


Zabezpečení dodávek zelených energií a vodíku a ochrana klimatu

Pokud jde o uhlíkovou neutralitu  a energetickou bezpečnost v Evropě, hrají klíčovou roli obnovitelné energie a vodík. Mnoho společností již vede s konkrétními řešeními. Například vystavovatel Hannover Messe Bosch vytvořil vodíkový cyklus ve svém závodě Industrie 4.0, který vyrábí zelený vodík pro průmyslové procesy.

Vzhledem k aktuální debatě o dodávkách energie získává téma vodíku na Hannover Messe stále větší význam. „Už léta nabízíme největší evropskou platformu pro průmysl vodíkových a palivových článků. V Hannoveru působí více než 200 společností – včetně Iberdrola, Saint Gobain, Emerson, ElringKlinger, Plug Power, Siemens, Phoenix Contact, Enapter, Bosch, Hexagon Purus , Nel Hydrogen, Hydrogenious a GP Joule – představují řešení pro udržitelné dodávky energie založené na vodíku odvozeném z obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Köckler.

Použití digitalizace, automatizace a umělé inteligence k boji proti změně klimatu

Evropa usiluje o to, aby se do poloviny tisíciletí stala klimaticky neutrální. Stále více společností si stanovilo ambiciózní cíle a jsou v procesu úplné konverze své výroby a služeb. Vystavovatelé Hannover Messe dodávají potřebné technologie.

Nejen, že výroba prakticky veškerého zboží může být více šetrná k zdrojům a energeticky úsporná pomocí nejmodernějších strojů a zařízení, ale také řešení z oblasti strojírenství a strojírenství, elektrotechniky, softwaru a IT průmysl může také výrazně zlepšit řídicí procesy složitých systémů, a tím podpořit inovace a snížit emise skleníkových plynů na celém světě.

Zaznamenávání stopy CO2 napříč celými dodavatelskými řetězci je často prvním krokem ke klimatické neutralitě. Siemens, vystavovatel veletrhu Hannover Messe, vyvinul software, který zachycuje údaje o emisích v rámci dodavatelského řetězce a kombinuje je s údaji z vlastního hodnotového řetězce společnosti, aby určil skutečnou uhlíkovou stopu produktu.

Platforma hospodářské politiky plus partnerská země Portugalsko

Německý kancléř Olaf Scholz a portugalský premiér António Costa společně otevřou Hannover Messe, kdy se letošní partnerskou zemí stává Portugalsko. Pod heslem „Portugalsko dává smysl“ prezentuje své produkty a řešení pro digitální transformaci, energetickou transformaci a spolehlivé dodavatelské řetězce asi 120 společností.

Svou účast potvrdili i další političtí hodnostáři, například Frans Timmermanns, místopředseda Evropské komise, a Bettina Stark-Watzinger, spolková ministryně školství a výzkumu. To znamená, že po dvouleté „koronavirové přestávce“ Hannover Messe opět poskytuje mezinárodní scénu pro diskurz o hospodářské politice. Podle Köcklera: „Na konci května bude globální průmyslová komunita vzhlížet k Hannoveru. Zejména letos může Hannover Messe 2022 vysílat signály hospodářské politiky a stavět mosty.“

Kromě exponátů na přehlídce se návštěvníci mohou těšit na kvalitní doprovodný program. Čtyři konferenční fáze pokrývají témata, jako je automatizace, cloud a infrastruktura, analytika a správa dat, digitální platformy, robotika, IT bezpečnost, umělá inteligence, obnovitelné energie, zelený vodík, energeticky účinná a CO2 neutrální výroba, digitální energetický management, cirkulární ekonomika a mnoho dalšího. Kompletní program bude návštěvníkům k dispozici nejen na místě, ale bude také souběžně streamován prostřednictvím webových stránek Hannover Messe v provedení pravé hybridní akce.

Zdroj: Hannover Messe Preview

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.