ON-LINE SPECIÁL: MSV 2018 odkazuje na 60 let historie s nádechem budoucnosti

ON-LINE SPECIÁL: MSV 2018 odkazuje na 60 let historie s nádechem budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh, již šedesátý, je tady. Započal se dne 1. října 2018 a skončí, doufejme úspěšně, v pátek 5. října. Svou premiéru si zde odbude také tento portál VŠE O PRŮMYSLU. Pokud je to Vaše první návštěva vítejte! Jako vstupní dárek se Vám budeme pokoušet zprostředkovat dojmy z tohoto unikátního tuzemského setkání průmyslové výroby.

MSV 2018 je velké... pomůžeme Vám zoreintovat se!

Přes veškeré obavy mé dvorní korektorky jsem se rozhodl, že letošní Mezinárodní strojírenský veletrh (dále jen MSV 2018) budu zachycovat denně a aktuálně. Tolik na úvod omluva za případné chyby a překlepy, které tentokráte půjdou na úkor bezprostřední snaze poukázat na to nejzajímavější, co veletrh MSV 2018 dal (snad ne vzal), a hodlá ještě nabídnout. Opusťte tedy zajeté koleje a prosím, čtěte ideálně od spodu... Příspěvky budou vždy označeny datem publikování a nejnovější naleznete nahoře...

Ohlédnutí za MSV 2018... 

Nekončíme... Další přípspěvky, které se ohlédnou za tím nezajímavějším z veletrhu se budou pravidelně objevovat ve zpravodajství webu www.vseoprumyslu.cz  

Výstava, konference, párty. MSV 2018 poskytuje komplexní zážitky

Proč je veletrh MSV jedním z nejzajímavějších na tuzemském trhu? Jde o jeho kompexnost. Projít výstaviště a zajímavé exponáty není úplně snadné ani během druhého dne, zvlášť pokud je lákadel povícero. Dnes se naplno roběhl kolotoč zajímavých konferencí a seminářů

Program však zdaleka často nekončí v 18.00, kdy tóny rozhlasu oznámí, že vystavovatelé zdárně zvládaly nápor dalšího dne a můžou jít odpočívat do toho dalšího. Ale kdepak... Tímto teprve MSV začíná. Město Brno a společnost Veletrhy Brno přicházejí s projektem, který připomíná dobu, kdy veletrhy žilo celé město a pro návštěvníky, vystavovatele i Brňany bylo nabité ruchem a aktivitami.

BRNO FAIR CITY má za cíl vzbudit v Brňanech hrdost na veletržní tradici, která víc jak půlstoletí přispívá k prosperitě a slávě města. Vystavovatelům a návštěvníkům má usnadnit přístup ke všemu, co Brno nabízí, a vytáhnout je z hotelových pokojů do života v centru města. Tak to zkuste taky na https://www.brnofaircity.cz/

Jen s námi se dnes nepotkáte, protože pro Vás připravujeme již program na další den. Naši věrní fanoušci z řad údržby jistě vědí, že se potkáme na Fóru údržby 2018. Už se těšíme, tak nám údržbáři nezaspěte!

Forum 18 1

Sportovní dopoledne? Klidně i na veletrhu

Zdá se vám návštěva veletrhu v době internetu fádní a zbytečnou záležitostí? Zdravý životní styl velí pohybu, zkuste změřit síly se stroji ve třech disciplínách. 

a) Myslíte si, že máte lepší mušku než Michael Jordan? Pak si to přijďte ověřit do pavilonu E. V expozici společnosti Eprin si vyzkoušíte střelbu na koš proti robotovi od firmy Fanuc.

b) Zdolat čtyři jamky na co nejméně pokusů musí zvládnout ti, kteří si chtějí od stánku firmy ArcelorMittal v pavilonu V odnést pěknou cenu. Všechny dráhy i hole jsou vyrobené z ostravské oceli, takže hrajete na opravdu kvalitním hřišti.

c) Český národní sport si vyzkoušíte v pavilonu P. A navíc budete mít přesilu. Zvládnete ve dvou porazit robota z dílny B&R ve stolním fotbálku, nebo vás čeká drtivá porážka?

Prohlédněte si všechny sporty dostupné pro MSV na videu v origiální zprávě BVV

MSBabiš a jeho slovenští přátelé

Nejsme politicky angažovaní (zatím). Proto tentokráte zkráceně  - i když název v tomto článku mi nedává spát (Sněm SPD byl slavnostní a česko-slovenský, průmyslníci dali vládě šest úkolů). 

Strojírenský veletrh se již od nepaměti pojí také se státnickými návštěvami. A je to dobře, protože neangažovaná vláda v českém průmyslu je ještě horší než ta, o které teď lamentujete. Klíčovou oblastí je zde dle slov Svazu průmyslu a dopravy zejména digitalizace. Stát by měl vytvořit podmínky pro digitalizaci průmyslu, aktivně se zapojit do tvorby evropské legislativy pro digitalizaci, urychlit výstavbu infrastruktury pro vysokorychlostní internet a také zavádění eGovernmentu. „Už je za minutu dvanáct. Bez digitalizace státní správy země nenaskočí do rychlíku konkurenceschopnosti a mezi evropskými zeměmi jsme vážně pozadu,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy, Jaroslva Hanák během tradičního sněmu v rámci MSV. 

babis msv

Letos jsme premiéra Babiše ještě k mikrofonu nedostali, proto nabízím alternativu ve zpravodajství BVV.

Robot v hlavní roli

Nezávislý pozorovatel z (ne)daleké minulosti by si průchodem výstavními halami pomyslel určitě jedno. Stroje vyhrály. Zejména oblast robotiky budí emoce, ale hlavně zájem, již delší dobu. Robotických exponátů na MSV přibývá každým rokem, nicméně poskok v nabídce robotických řešení je letos značný. Ostatně není to s žádným podivem. Robotizace je snad nejdiskutovanějším tématem soudobého průmyslového trhu. Nabídka se rozšiřuje, roboty jsou dostupnější a hlavně chytřejší. Vybrat něco i pro naši MSV TOUR (www.msvtour.cz) pro trasu robotizace nebylo snadné. Potěšující je však zejména fakt, že i dodavatelé robotů vědí, že je potřeba ukázat se v plné parádě. 

Dnes trochu neskývaně započneme u společností, které si novináře přitáhly svou tiskovou konferencí (a díky za to)... ale nebojte, speciál o robotizaci na MSV je již rozpracován!

Společnost ABB se rozhodla na MSV v Brně vsadit zejména na ukázku robotiky (ale nejen to, sledovat můžete například na Twitteru). Více flexibility, lepší návratnost investic nebo snadné přizpůsobení vlastních produktů rostoucím potřebám zákazníků, a to jak dnes, tak v budoucnosti – to jsou jen některé z mnoha výhod nových robotických řešení od společnosti ABB.

„Potřeby zákazníků se mění a změny budou pokračovat i nadále. Masové přizpůsobení potřebám zákazníků není jen trend, ale v mnoha průmyslových segmentech je to již normální stav a vyžaduje daleko vyšší úroveň flexibility,“ říká Tanja Vainio, ředitelka ABB Česká republika a Slovensko. Více také na www.controlengcesko.com... Celkem škoda, že teď již nestihnete ani zajímavou diskuzi na téma Automatizace a robotizace v českém průmyslu a její vliv na celou společnost, která dnes okořenila závěr náročného dne.

ABB roboticsRoboty mění průmysl, a snaží se o to i na MSV 2018. Obrázek: ABB

 
Roboty na brněnském výstavišti však dosahují všech velikostí, tvarů i barev. Nechci se podbízet, ale ideální je kouknout do přehledu letošní MSV TOUR. Zajímavé však je sledovat, jak se mění také pohled na robota v průběhu času. Nebojte, o kooperaci (či kolaboraci - chtě, nechtě ten název je zažitý) to úplně nebude. Spíše mne zaujalo, kolik nového to i títo kolaboranti umí. O tom, co ukáže prodejní jednička na globálním trhu jsme již psali. Stejně tak asi nemá smysl vracet se ke konceptu pronájmu robotu, který je na tuzemské poměry značně revoluční a těšíme se, kam se vyvine.  

Za mne je nejzajímavější oblastí u robotů jejich zvýšená mobilita, a hlavně pak snaha nalézat více aplikací pro ramena všeho druhů komponenty pro jejich modifikaci. Společnost Universal Robots tak nesází pouze na novou e-series, ale také nanové universum v podobě Application Builder. Samostatnou kapitolou pak jsou rozšíření fyzická v podobě všemožných gripperů, uchopovačů a jiných robotických ručiček. O tom třeba na chvíli anglicky:

 

O robotech jsme ještě neskončili, nebojte...  

Vítejte vážení... 60x a stále poprvé

Mezinárodní strojírenský veletrh 2018 začal. A výročí neslaví na výstavišti sám. Hned několik technologických firem si připisuje také svůj 60. zářez na pažbě účasti na MSV. Letos si například také firma Siemens připomíná významná jubilea - pošedesáté se účastní MSV a její Simatic slaví taktéž 60. narozeniny. Siemens je více než 125 let součástí českého průmyslu. Poprvé se produkty se značkou Siemens v českých zemích objevily v roce 1881, stálé zastoupení bylo otevřeno o devět let později. Od té doby je český Siemens jednou z kapitol fascinujícího příběhu zrození a vývoje české průmyslové velmoci, která vždy stála na pevných základech: kvalitě, důvtipu a precizní práci. Příběh společnosti Siemens najdete ve výstavě 100ries v pavilonu A, novinky najdete v expozici v pavilonu P.

Siemens bugatiExtrémně lehké a současně mimořádně pevné, ukázka technické dokonalosti, která vznikla za použití technologií Siemens - zadní křídlo Bugatti Chiron - k vidění právě teď na Strojírenském veletrhu na stánku Siemens v pavilonu P

Po šedesáte však na veletrhu není pouze SIEMES, ale mezi tradiční vystavovatele je potřeba přidat také další. Ocelové srdce bije v ostravské huti naplno už 67 let a jeho značná část také na MSV. Všech šedesát ročníků MSV si odbyla také firma SWISSTOOL A. G.SWISSTOOL A. G.

30. 9. 22.00
Expozice vypadají na 99,9%...

... tak, jak by měly (včetně té naší, skoro). Konec hlášení!  

29. 9. 10.00
Přípravy vrcholí a návštěvníci mohou volit z bohaté nabídky veletrhu

Zatímco vystavovatelé v potu tváře napnuli o víkendu své usilí, aby jejich expozice vyšperkovali do posledního detailu, návštěvníci pomalu přemýšlení, jak efektivně využít návštěvu veletrhu. Není divu, vždyť MSV 2018 slibuje mnohé.  

Zájem o účast na 60. mezinárodním strojírenském veletrhu je nejvyšší za poslední desetiletí. Všechny pavilony jsou vyprodány a celkem se zúčastní přibližně 1650 firem z více než 30 zemí. Vystavovatelé chtějí zaujmout kvalitou a nápaditostí svých expozic, takže návštěvníky čeká v každém pavilonu atraktivní podívaná. Špičkové stroje budou vyrábět v přímém přenosu, roboti předvedou spolupráci s lidskými kolegy a jinde se pomocí virtuální reality přeneseme do továren fungujících na principech Průmyslu 4.0. Zároveň se ohlédneme do historie, připomeneme legendy českého a slovenského průmyslu a oslavíme stoleté výročí vzniku společného státu. Viz také zpráva BVV.

MSV tour 18 cover

MSV TOUR již podruhé nabídne komentované prohlídky vybraných expozic

Aktivně se na letošním veletrhu podílíme také my osobně (myšleno asámbl společnosti Trade Media Interinational). Kromě tradiční účasti, které bylo přiřčeno umístění v hale C, číslo stánku 48 (a 49), promlouváme také ve velkém do obsahu doprovodného programu. 

Nejvíce na očích bude patrně projekt MSV TOUR 2018 (www.msvtour.cz), což je druhým opakováním naší ambice usnadnit návštěvníkům život na veletrhu. Koncept je snadný. Během veletržního týdne, v předem stanovených časech, startují několikrát denně předem stanovené trasy, které vždy spojuje jedno téma. Předem registrovaná skupina účastníků pak během maximálně dvou hodin prochází s průvodkyní veletrhem, kdy jej čeká až deset předem domluvených zastávek, na kterých pozná možnosti technologií představených na partnerských zastávkách. Po skončení trasy je již na účastnících, zda se vydají zpět do hloubky prostudovat představené exponáty, nebo dají přednost dalším technologickým lákadlům MSV 2018. Letos návštěvnící mohou volit z tras věnovaných Průmyslu 4.0 / Robotizaci / Údržbě a diagnostice.

Poslední zmíněná trasa je pak vyvrcholením letité snahy poukázat na sílu oboru průmyslové údržby, který se na veletrhu v minulosti lehce ztrácel. Zcela zaplněný sál našeho letošního Fóra údržby 2018 nás však přesvědčuje o tom, že zájem o téma je markantní.

Nemyslíme si však, že bychom byli jediní, kteří nabídnou na veletrhu něco zajímavé. Ostatatně kromě celé velké plochy výstaviště je pro účastníky připraven doprovodný program, ze kterého si, troufám říct, vybere každý. Pokud ještě nemáte vybráno, podívejte se do kompletního doprovodného programu.

Nenechte si ujít MSV 2018 od 1. do 5. října v Brně!

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.