[ZÁZNAM] Role údržby při hledání úspor

[ZÁZNAM] Role údržby při hledání úspor

Na údržbu se začníná zapomínat. Už zase. Doba velí šetření, ale nedělejme to na špatných místech. Může se zdát, že role údržby v průmyslovém podniku je nepodstatná, ostatně, když vše funguje, vidět ani být nemusí. Nechtějte si představit, kdybyste však tento segment začali zanedbávat. Navíc už dávno se ukazuje, že právě správně vedená údržba může vést k podstatným eliminacím ztrát ve výrobě. 

Sledujte záznam vysílání:

REPORTÁŽ Z VYSÍLÁNÍ:

Internet se hemží radami, že je potřeba sekat náklady, kde to jen jde. Bohužel už dlouhá léta panuje v průmyslu mylná domněnka, že údržba je oddělení, které jen zbytečně stojí peníze. V období současného stavu jsou navíc oddělení údržby a jejich financování většinou mezi prvními, jež pocítí škrty. Je to ale správné řešení? Není současná nucená odstávka výroby způsobená pandemií Covid-19 právě příležitostí pro opravy a očekávaný bezproblémový restart výroby? Nejen na tyto otázky si dal za cíl odpovědět tradiční seminář společnosti TradeMedia věnovaný úsporám, který byl formou webináře jakousi ochutnávkou na plánované setkání 24.  září 2020 v Ostravě.

„Nešetřete na údržbě, nevyplatí se to,“ je hlavní sdělení Tomáše Hladíka ze společnosti Logio, kterému patřil úvod webináře. „Velmi těžce se odhaduje budoucí vývoj. Situace, která náš čeká nebude návrat k normálu! Říká se jí nový normál a bude třeba upravit nejen distribuční strategie. Pozor si musíme dát na druhou vlnu epidemie, která může přijít s relativně vysokou pravděpodobností a je třeba se na ni připravit a řídit rizika, protože doposud se v drtivé většině případů s takovou formou rizik nikdo nesetkal a nevěnoval jí pozornost,“ vysvětlil Hladík.

Lokální udržitelnost je podle něj to, k čemu bychom měli směřovat. Lokalizovat dodavatele pro výrobu a najít způsob, jak vyrábět v ČR a posílit tím tuzemský průmysl a ekonomiku. A jak se expert společnosti Logio dívá na problematiku údržby v aktuální situaci?

„Řada firem škrtala v údržbě, ale potom měli problém při najetí na plnou kapacitu. Je to vlastně půjčení si peněz do budoucna. Použijte peníze z korektivní údržby do preventivní údržby. To je moje rada. Dodělejte všechny preventivky, které jste chtěli udělat. Je proto ideální příležitost. Dnešní situace je příležitost pro údržbu. Dodělat věci, které jsme nikdy nestihli v plném rozsahu a pořádně,“ doporučuje Hladík.

Firmy byly podle něj doposud posedlé sběrem dat, která jsou uložena, platí se za to, ale firmy je neumí monetizovat, přetavit v úspory nebo zisk. „Máme signály, že v některých firmách bude zle, pokud seškrtají rozpočty údržby hlava nehlava. Časem se ta podfinancovanost projeví a budou mít opravdu velké problémy. V extrémních případech může docházet i k nehodám,“ varuje Hladík.

Moderní technologie šetří náklady

O tom, že údržba může být také výnosovým střediskem přesvědčila v průběhu webináře všechny posluchače řada odborníků, kteří představili svá řešení, která nejen přinášejí úspory do procesu údržby, ale v některých případech mohou generovat rovněž zisk.

Představeny byly například pokročilé služby servisu frekvenčních měničů společnosti ABB v podání Josefa Brázy v rámci konceptu ABB powertrain, což je pokročilý systém kompletního sledování motoru, údržby a sledování frekvenčních měničů nebo nové možnosti vibrační diagnostiky od společnosti SKF, které představil specialista společnosti Aleš Rode. Věděli jste například o tom, že 45 milionů ložisek každoročně zhavaruje předčasně? Ložisko je přitom srdce rotujícího stroje a jeho sledování a včasná diagnostika jsou pro funkčnost stroje a náklady na údržbu klíčové.

Úspory ve výrobě a kontrole kvality ale jde najít i při využití rozšířené reality, o čemž všechny přesvědčil Michal Krátký ze společnosti Diota. Představil technologie AR s účastí operátora nebo plně nezávislá robotická zařízení, bez potřeby programování.

Moderní metoda diagnostiky za využití zvuku představil Jiří Čermák z Neuron soundware a o možnostech umělé inteligence v prediktivní údržbě referoval Jiří Dobeš ze společnosti GoodAI jejíž produkt The Cube přináší vizuální kontrolu povrchových vad, úsporu na lidech a vyšší jakost. Nechybělo ani netradiční využití systému SmartMONITOR v údržbě zdvíhací techniky, které představil Pavel Plhák z Axima-Solution na projektu bezdrátového monitorování stavu jeřábů ve společnosti Škoda Auto, nebo monitoringu stavu UPS u jejich italského výrobce WERMA. Otevřena byla rovněž otázka metod detekce částečných výbojů na elektrických zařízeních od Jana Fulnečka z Asociace technických diagnostiků ČR.

 

PROGRAM:

9.00

 
Předpokládané zahájení
9.00-9.15 Průmysl 4.0 = Úspory 4.0 = Údržba 4.0?
Jakou roli může hrát údržba při opětvné honbě za konkurenceschopností.
+ Jak na tento webinář navážeme v září
Lukáš Smelík, šéfredaktor Control Engineering Česko
9.15-9.45 Pokročilé služby servisu frekvenčních měničů
Jozef Bráza, ABB
9.45-10.10 Nové možnosti vibrační diagnostiky
Aleš Rode, SKF
10.10-10.25 Úspory ve výrobě a kontrole při využití rozšířené reality (AR)
Michal Krátký, Diota
10.25-10.40 Moderní metoda diagnostiky za využití zvuku
Jiří Čermák, Neuron soundware
10.40-11.05 Už jste slyšeli o možnostech AI v prediktivní údržbě? 
Jiří Dobeš, GoodAI

11.05-11.30


11.30-12.00
Netradiční využití systému SmartMONITOR v údržbě zdvíhací techniky
Pavel Plhák, Axima-Solution

Metody detekce částečných výbojů na elektrických zařízeních
Jan Fulneček, Asociace technických diagnostiků ČR
12.00-12.45 Nešetřete na údržbě, nevyplatí se to
Tomáš Hladík, ČSPÚ / Logio

12.45-13.00 Diskuze a ukončení + pozvánka na září

 

Témata webináře budou pokračovat již živě 24. 9. 2020 v Ostravě. Registrujte se zdarma na www.konference-tmi.cz

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.