A robotizovali-li, vyrábějí šťastně až dodnes

Control Engineering Česko v prvním vydání roku 2020 upíná svou pozornost na téma vývoje průmyslové robotiky. Control Engineering Česko v prvním vydání roku 2020 upíná svou pozornost na téma vývoje průmyslové robotiky.

Průmyslová robotizace je znakem přisuzovaným takzvané třetí průmyslové revoluci. Slovu robot je dnes díky Karlu Čapkovi (všechna čest i bratru Josefovi) již sto let. Mimochodem tady se mnozí mohou začít bouřit, že slavná česká hra měla premiéru až v roce 1921, ale podívejte se do tiráže jejího prvního vydání. A ten, kdo čte tištěné vydání časopisu Control Engineering Česko, asi tuší, kterému formátu stále fandíme.

Roboty jsou nasazeny v mnohých tuzemských továrnách již dlouho, lze dokonce říci, že v provozu je již několikátá generace. Aplikacím robotických řešení se pod fenoménem Průmysl 4.0 již někteří pomalu vysmívají. Z výše uvedeného vyplývá, že téma robotizace by již mělo být minulostí a snahy o implementaci robotů už znít jako pohádky. A tak jsem si prošel program konference Roboty 2020, která se věnuje výhradně tomuto segmentu, a zaujalo mě hned několik zajímavých čísel: na pódiu se představí více než 40 řečníků, sympozium naplní 3 programové dny a vše bude pozorovat pár stovek posluchačů dychtivých zjistit, jaké jsou v tomto odvětví trendy pro aktuální rok.

Samozřejmě brzy bude třeba i na tomto místě spílat, že téma digitalizace a Průmysl 4.0 je pořád poměrně špatně uchopeno, ale neutuchající síla robotizace jednoduše vysvětlitelná je. Na robot si prostě můžu sáhnout. Přesně tuším, co bude dělat, když ho nasadím na nějaké místo v provozu, a většinou mám jasno i v tom, co mě bude stát v porovnání s pracovníkem, kterého tím nahradím. Ano, čtete správně. Někdo samozřejmě přijde o práci, ať už se říká i píše všelicos.

Naštěstí i přes různé mediální hrozby je míra uplatnění těchto lidí zatím vysoká. „Zatím“ není v textu proto, že bych se bál dalších černých scénářů. Je to spíše proto, že kompetence lidí, kteří mohou být nahrazeni průmyslovým robotem, jsou bohužel značně omezeny. A sílící touha po komplexní automatizaci a digitalizaci těchto pracovních míst nenajde do budoucna příliš mnoho příznivců.
Pak už nezbývá nic jiného než právě tuto lidskou kompetenci umět pozvednout a nacházet pro člověka nové místo.

Radek Špicar v úvodním podcastu s názvem Vše o průmyslu hovoří o tom, že nová místa vzniknou ve službách, kde je přidaná hodnota opravdu vysoká (třeba v poradenství). I já si v supermarketu nechám rád poradit, kterou krabici vína smíchat s mou preferovanou masovou konzervou. Ale to je debata na delší dobu a my jsme na ni měli hodinu, doporučuji poslechnout si třeba i na vseoprumyslu.cz.

Vraťme se ale zpět k robotům. Mimochodem nebudu si nic namlouvat, v lednu se mi o nich i zdá a rodina začíná mít podezření, že jsem se stal jedním z nich. Pozorují na mně i jisté robotické pohyby a se stoickým výrazem ve tváři sledují, jak samými úvahami o robotech vrážím doma klidně několikrát za sebou do dveří, než najdu ten správný směr. Technologický pokrok je obrovský, jak vidno, zasahuje nám nejen do životů, ale už i do snů. Naštěstí my se nemusíme obávat, že by nás roboty zlikvidovaly, jak tomu bylo ve slavné hře Karla Čapka, ba naopak. Není tedy od věci zkusit s nimi držet krok. A právě o tom bude nejen toto vydání, ale i celý ročník našeho časopisu. V různých obměnách se budeme tohoto tématu dotýkat v rozhovorech, článcích i v krátkých vstupech. Zahajujeme robotorok s Control Engineering Česko a #vseoprumyslu.

Chcete vědět o robotech více? Zkuste stihnout ještě ROBOTY 2020 (www.konference-roboty.cz), případně aspoň aktuální vydání časopisu Contorl Engineering Česko, které Vám stihneme doručit v rámci standardní rozesílky nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.