Jak bude vypadat nový normál? Snad bude stále normální... Jak bude vypadat nový normál? Snad bude stále normální...

Ať už bude další vývoj jakýkoli – a nevypadá to zrovna růžově – v jednom se shodují téměř všichni odborníci. Svět, jak jsme jej znali, se změnil. Nově budeme datovat zřejmě b. c. / a. c., i když už to ztratí svůj biblický rozměr. Půjde tedy o časy před covidem a po něm (before and after coronavirus). Navíc se už vžil termín, na nějž bychom si měli postupně zvykat – nový normál.

Částečně musím souhlasit. Změna je nevyhnutelným aspektem života. Nový normál bych však nehledal. Za normál považuji všeobecně přijatou soustavu opatření, s nimiž souhlasím. (Nebojte, žádné politikaření dnes nebude.) Se všemi změnami však nemůžu a ani nechci souhlasit, takže bych se novému normálu nerad podřizoval jen proto, že si myslíme, že jinak to nejde – ono to někdy jde i postaru.

Stále budu stejně nadšen ze zážitků z kina a nezmění to ani všechna předplatná, která mám na streamovací televize všeho druhu. Stále budu mít rád osobní setkávání při příležitostech, které si to žádají. Pro svou dceru budu chtít beze změny možnost volného cestování i další svobody, za něž generace před námi usilovně bojovaly. Takže ano, pojďme vytvářet nový normál, ale přemýšlejme, zda je potřeba měnit i věci, které fungují. Inovacím samozřejmě fandím já i zbytek redakce; po těch letech, co o nich píšeme, by bylo divné, kdyby tomu bylo jinak, ale tištěného časopisu se s kolegy jen tak nevzdáme. Poznámka: Text vznikl jako editorial aktuálního vydání časopisu Control Engeineering Česko. Celé vydání zde>>

Leč jeden trend, který se stále drží v popředí zájmu, si dovolím opět připomenout, neboť „poptávka vytváří nabídku“. Digitalizace…

Digitalizace je termín, jenž se z logických důvodů skloňuje ve všech pádech. Digitálně jsme se museli naučit žít všichni, včetně babiček, které chtějí alespoň občas vidět svá vnoučata. Digitalizaci začal vyžadovat i průmysl. V březnu by kdekdo ocenil řešení pro dálkovou správu, vzdálený monitoring strojů, rozšířenou realitu pro konzultaci problémů či zaučování chybějícího personálu. Na poli průmyslovém se tedy nový normál přímo nabízí. Ale…

…logicky je tady i strach. Strach z nejistoty, která tento nový normál provází. Zkuste říct majiteli firmy, které drasticky chybí zakázky, že by měl investovat do automatizace, digitalizace a robotizace… a právě teď, protože je na to nejlepší doba. Ačkoli budete mít pravdu, on ji s největší pravděpodobností nebude chtít (v řadě případů) slyšet. Možná by si ji i rád poslechl, ale do firmy už vás nepustí, zaleze do své ulity a bude čekat (pokud vhodně uspořil) na lepší časy. Nebo na neodzkoušenou vakcínu, která nás spasí.

Stop! Řekl jsem si, že chci být pozitivní (bez propsání do statistik denních případů). Negativní zprávy nechám masmédiím, ta jsou v tom zběhlejší. Já vidím jisté klady v  příležitosti, která nám byla nabídnuta, a to jak pro tuzemský průmysl, tak i pro každou jednu firmu, která jej reprezentuje. Chápu, že mluvit dnes o investicích je na jednu dobře cílenou pod oko. Jenže bez vhodných investic a inovací nemusí být pro vaše firmy v novém normálu místo. Nemluvě o tom, že to opravdu vypadá, že v dalších měsících se bude psát nejnovější normál. Ten náš bychom si však měli utvářet my sami, nečekat, až to někdo udělá za nás.

A při tom vám můžeme být nápomocni, můžeme vám pomoci hledat cesty, inspirovat vás, motivovat, informovat o novinkách a zjednodušit vám vstup do nového normálu, do normálu after c-19. 

Buďte zdrávi, sečtělí a připraveni a nezapomeňte… stojíme na vaší straně!

Přejít na aktuální vydání časopisu Control Engineering Česko>>

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.