Koronavirová digitální transformace

Koronavirová digitální transformace

Rok se s rokem sešel a my stále zůstáváme ve svých domácích kancelářích na home office a postupně přestáváme věřit, že se někdy vše znovu rozvolní a život bude vypadat stejně jako dřív. Tak nějak jsme ustrnuli v tom, že tohle je naše nová realita. Jsem všemi vnímán jako věčný optimista, proto si říkám, že by klidně mohlo být hůř. Situace je jaká je, nářkem nic nezmůžeme a já v posledních týdnech cítím, že právě tohle se za ten rok výrazně změnilo.

Už dávno tušíme, že tuhle bitvu za nás nikdo nevybojuje. V osobním, ale i profesním životě jsme se museli pohnout z místa, i když ten skutečný pohyb máme povětšinou zakázaný. Možná je výhodou, že naše redakce se již léta drží motta, jímž jedna z účastnic naší tradiční konference Roboty 2021 krásně pojmenovala stávající situaci: „Udržitelný punk má své výhody. Sice víte, kam jdete, ale až tolik nebazírujete na tom, jak bude cesta vypadat.“

Trochu mi to připomíná každou cestu, kterou podnikám se svou ženou. Zatímco já jsem trochu suchar a snažím se mít vše naplánováno, ona při první možnosti vypíná navigaci a nasměruje auto na vedlejší cestu s lakonickým úsměvem a slovy, že „nepotřebuje vidět dálnici“. V obou případech dorazíme do cíle. V prvním případě spořádaně, včas a bez větších komplikací, v tom druhém plni dojmů a nečekaných zážitků. Bije se to ve mně, ale asi tušíte, který druh cesty si postupem času má konzervativní duše oblíbila.

Když jsem si loni odbyl první pocity zoufalství, rozhodl jsem se opustit svou komfortní zónu i v profesním životě. Ani naše vydavatelství nezažívá zrovna nejlehčí chvíle, na druhou stranu si zase říkám, že jsme mohli provozovat bar či cestovku. My máme stále prostor hledat cesty, kterými se můžeme vydat, abychom zachovali primární cíl toho, co děláme, tj. umožnit vám, našim čtenářům, najít cesty automatizace, robotizace a digitalizace ve formě, která pro vás bude nejužitečnější.

Nejprve však tu méně pozitivní zprávu. Jelikož právě můžete číst první letošní číslo, může vám to leccos napovědět; pro letošní rok snižujeme frekvenci distribuce tištěného vydání. „Vy si opravdu myslíte, že tisk má ještě nějakou budoucnost?“ slýcháváme v redakci minimálně jednou týdně. Naše odpověď zní vždy stejně: „Velkou.“ Než však přesvědčíme i ostatní, je tento krok nutný a fanouškům této verze se omlouváme a slibujeme, že jakmile nastane příznivější doba, frekvenci ihned obnovíme. O to více nepolevíme v dalších kanálech našeho zpravodajství. Staronovou adresou a rozbočkou na cestě hledání novinek budiž www.vseoprumyslu.cz; internetová verze bude v letošním roce intenzivně růst… a to ještě chystáme velkou novinku, ale abychom to prý nezakřikli anebo aby ji nesemlela osmá vlna, nemám o ní prozatím mluvit.

Digitální transformace však není pouze doménou vydavatelství. Naplno se ukazuje její síla i v průmyslu. Jestli jsme v posledních letech mluvili o její potřebě pro tuzemskou výrobu, pak nyní si troufám zdůraznit její nutnost. Naštěstí si firmy vše uvědomují a nás baví sledovat nové příběhy.

A kde digitalizace nestačí, nasadíte robot! Ostatně ty se ukazují jako velký pomocník průmyslu při boji proti nástrahám pandemie. I o tom jsme hovořili nejen na naší tradiční konferenci, kterou jsme pojali netradičně, ale snad s tradičně silným obsahem. Pokud jste ji nestihli, nový formát stále nabízí cestu k záznamu celé akce na www.konference-roboty.cz.

Kdo však pořád fandíte tisku jako my, několik nejzajímavějších příběhů jsme pro vás exkluzivně nechali pro toto tištěné vydání. Děkujeme vám za vaši nezlomnou přízeň a víru v klasickou žurnalistiku. A pokud si opravdu myslíte, že tisk není mrtvý,  podpořte mou myšlenku a napište mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.