Lidské zdroje jsou křehké, trh mobilních robotů nadále poroste

Lidské zdroje jsou křehké, trh mobilních robotů nadále poroste

Otázky a úvahy o proměnách trhů v souvislostmi s událostmi uplynulého roku slýcháme na každém kroku. Jak vnímají změny ve společnosti MiR, zástupce mobilních robotů a jakým výzvám společnost čelí? Na to chtělo odpovědět virtuální tiskové setkání se zástupci společnosti. Pro čtenáře portálu Vše o průmyslu přinášíme přehled toho nejzajímavějšího z příjemného hodinového setkání, které se uskutečnilo na virtuální platformě MiR World.

Průvodcem událostí se stal Søren E. Nielsen, prezident společnosti Mobile Industrial Robots A/S, odborník se zkušenostmi s mechatronikou i softwarem. Krátce představil společnost, MiR disponuje 250 zaměstnanci, svým zákazníkům nabízí více než 100 produktů u 200 distributorů v 60 státech světa. Společnost se zaměřuje na interní logistiku – zejména na AGV vozidla, vysokozdvižné vozíky s obsluhou, statické dopravní systémy či manuální přepravu.

Jaké trendy tomuto oboru v aktuální době vládnou? „Pokovidová doba nás postavila před zcela nové výzvy,“ uvedl Søren E. Nielsen. Téměř všechny výrobní společnosti zaznamenaly poptávku po snižování nákladů, výrazně se také proměňuje uvažování spotřebitelů, objevuje se fluktuace poptávky a jasná omezení nastávají v situaci, kdy jsou zaměstnanci vystavení viru. Potřeba zjednodušit logistické procesy je tedy zcela logická.

K automatizaci interních logistických procesů může MiR napomoci dvěma typy produktů:

  • AGV – automaticky naváděná vozidla se stávají stále chytřejší, ale nedokáží objet překážky;
  • AMR – autonomní mobilní roboty dokáží z výchozího bodu objet překážky různými cestami.

Do produktového portfolia společnosti spadá řada výrobků k transportu malých a středně velkých materiálů (např. MiR100, MiR200 či MiR250), k přepravě těžkých nákladů a palet (např. MiR500, MiR600 či MiR1350) a vozidla doplňuje řada dalších příslušenství (MiR Lifts, MiR Hook, MiR Fleet aj.). Veškeré výrobky jsou vysoce flexibilní a umožní nasazení v široké škále nejrůznějších aplikací (např. v elektronice, přírodních vědách, automotive či logistice). K zákazníkům, kteří používají produkty společnosti MiR, patří například Schneider Electric, automobilka Ford či logistická společnost ICM.

Kudy se bude MiR ubírat nadále? „Trend hovoří jasně, půjdeme cestou konektivity, komunikace, budeme chtít využívat Průmysl 4.0, poskytnout uživatelům vysokou úroveň servisu a zvyšovat velikost našich flotil,“ předpověděl Søren E. Nielsen

Na slova Sørena E. Nielsena v další části prezentace navázal Jesper Sonne, obchodní ředitel společnosti MiR. „MiR může pomoci kdekoli je třeba interní doprava, dokážeme optimalizovat procesy v automotive, elektronice, ale i v nemocnicích, potravinářství či logistice třetích stran,“ řekl Jesper Sonne. Zmínil například zákazníka z polského Bukowna, kde ve společnosti Schneider Electric nasadili MiR500, který v třísměnném provozu převáží palety se zbožím až do 400 kg.

Obchodní ředitel společnosti připomněl, že rok 2020 byl i u MiR silně ovlivněn pandemií, přesto však firma zaznamenala nárůst 140 % v oblasti střední a východní Evropy. Za „trháky“ tohoto území označil rychle se rozvíjející trhy České a Slovenské republiky, Polska a Rumunska; světu a obchodním příležitostem se ale začaly otevírat také například maďarský trh či státy Pobaltí.

„Pandemie ukázala, jak křehké jsou lidské zdroje,“ potvrdil Jesper Sonne. Není tedy divu, že MiR ve svých nejnovějších produktech (MiR600 a MiR1350), které na trh přišly v srpnu 2021, zvyšuje užitečné zatížení strojů, které jsou zároveň bezpečnější, kvalitnější a spolehlivější, nabízejí krytí IP52, ohromí vylepšeným designem i jednodušším přístupem k jednotlivým dílům stroje.

Mobile Industrial Robots (MiR)

Mobile Industrial Robots, zkráceně MiR, ze zabývají vnitropodnikovou logistikou. Mobilní roboty stále častěji pronikají do průmyslových výrob a řeší řadu dřívě složitých úloh. 

https://www.mobile-industrial-robots.com/