O čem sním, když náhodou nemám noční můry

O čem sním, když náhodou nemám noční můry

Vize českého průmyslu a našich továren do roku 2035. Vize Lukáše Smelíka o možném trendu průmyslového a společenského vývoje České republiky. V první řadě jakákoli podobnost se skutečnými žijícími či mrtvými politickými názory je čistě náhodná. Hlavně proto, že jsem je nikdy nečetl.

Nedávno se mě někdo mimo průmyslové spektrum ptal, co si vlastně myslím o vývoji českého průmyslu. Následně jsem byl označen za věčného kritika, skeptika a demagoga. Pravda, býval jsem mladistvým optimistou, než jsem se skrze osobní vývoj (neplést s růstem) proměnil z pragmatického realisty spíše ve skeptického oportunistu. Na druhou stranu, když si občas nedávám pozor, tak ve mně ten malý zárodek kreslíře malujícího hroznýše, jenž právě pozřel slona, vystrkuje růžky. A beránci!

Bylo to také po naší konferenci Roboty 2023, kdy jsem si uvědomil, že ve mně plamínek víry v tuzemský průmysl nepohasl, ačkoli je neustále bičován návaly externích vlivů. Můj problém často bývá, když se dostanu do sféry lidí, kteří jen mluví, ale málo dělají. Riziko povolání! Někdy si ale uvědomím, že ne všichni dospělí průmyslníci jsou poněkud zvláštní. Někteří – stejně jako já – pořád tvrdí, že se tuhle naši českou růži s pouhými čtyřmi trny podaří ochránit před beránky bez náhubku.

Co jiného může být automatizace, robotizace, digitalizace a modernizace v konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu, který buď uvěří, nebo nechá průmysl, jenž si je už dávno ochočil, uhynout.

Právě takové lidi mám také štěstí potkávat čím dál častěji. Vizionáře ve svém – až tolik zbytečně skepticky pragmatickém – průmyslovém světě. Ovšem příběhy, které píše průmysl, nemusejí být tolik zvučné jako ty, které s oblibou čteme večer dětem. Když vám však na průmyslu záleží (hledejte na LinkedIn a jiných oblíbených platformách), chcete, aby i tyto příběhy měly dobrý konec a třeba i poučný závěr.

 

 


TIP: Přemýšlíte nad investicemi do nástrojů digitalizace průmyslu? Zkuste to s naší akcí Digitální výroba 2023 (www.konference-vyroba40.cz


Poučení, které na mě vykouklo z posledního shluku různých průmyslových příběhů, je skryté v hořkosladké radě, kterou jsme použili již tolikrát: „Není jiné cesty z krize (v průmyslu) než se z ní jednoduše proinvestovat.“

Samozřejmě doporučení investovat se jeví v současném ekonomickém a společenském klimatu jako utopie. Ale kdy jindy než teď? A do čeho jiného než do moderních technologií, které mohou některé negativní faktory trhu stírat?

V tom je však krása všech příběhů, které nutně nekončí s poslední řádkou.

Můžete hledět na hvězdy nad střechou své továrny se slzami v očích. Nebo se raději naproti očekávání všech okolo pousmát. Pousmát se vizi, o které pro váš podnik sníte, která asi nezachrání svět, neudělá ho lepší, ale zachová nám konkurenceschopný průmysl daleko za horizont roku 2035. Protože o tom sním někdy já… když zrovna nemám noční můry.

O cestě k takovému snu pravidelně píšeme na těchto stránkách, takže pokud chcete přestat vidět jen klobouky, zkuste najít skrytou inspiraci tam, kde vám třeba byla doposud utajena.

 

 

Zajímavost: Text vznikl jako editorial k časopisu Control Engineering Česko. Vítě jak by to napsala umělá inteligence / ChatGPT?

V dnešní době, kdy inflace dosahuje vysokých hodnot, mnoho podniků se obává o svou budoucnost. Je to právě teď, kdy je důležité neztrácet hlavu a hledat řešení, jak se s touto výzvou vypořádat. Jednou z možností, jak se připravit na nejistotu budoucnosti, je investice do nových technologií. Jak napsal Antoine de Saint-Exupéry ve své knize Malý princ: "Musíme si uvědomit, že čas, který jsme vložili do růže, ji dělá důležitou." Stejně tak je třeba si uvědomit, že čas, který investujeme do nových technologií, může být klíčový pro budoucí úspěch našeho podnikání.

Inovace a modernizace jsou nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti na trhu. Podniky, které se nebojí investovat do nových technologií a využívat moderních řešení, mají větší šanci úspěšně obstát v době krize. Jak napsal Malý princ: "Nevidíme dobře jen očima; srdce vidí lépe." Investice do technologií mohou pomoci podnikům vidět situaci lépe a získat výhodu na trhu.

Inflace může být výzvou, ale také příležitostí pro podniky, které jsou připraveny inovovat a změnit své postupy. Investice do nových technologií mohou pomoci snížit náklady a zvýšit efektivitu výroby. Podniky, které se rozhodnou investovat do modernizace a inovací, budou mít lepší šanci na přežití a úspěch v době vysoké inflace.

V knize Malý princ Antoine de Saint-Exupéry říká: "Důležité je očima neviděné, jen srdcem cítěné." Investice do nových technologií mohou být právě tou "očima neviděnou" cestou k úspěchu v době vysoké inflace. Je třeba být odvážný a investovat do budoucnosti, abychom mohli vidět dál a připravit se na výzvy, které nás mohou potkat.

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.