Před omikronem za omikronem nikdo nesmí stát nebo nebudeme hrát!

Před omikronem za omikronem nikdo nesmí stát nebo nebudeme hrát!

Chybí mi léta, kdy jsem ve vánočním vydání přál všem poklidné svátky a jasnou vizi do nového roku, aniž bych pochyboval, že něco může být jinak. Atmosféru klidu a pohody se budu snažit navodit i letos, leč nemohu slíbit, že vydrží napořád. A pokud tedy ne na věky, tak alespoň na těch pár minut, kdy budete číst naše předvánoční apolitické, stoprocentně vydezinfikované a zaručeně otestované číslo. Nový normál, tolikrát skloňovaný, některými nenáviděný, jinými milovaný, je prostě pořád nějak podivný, rozpolcení společnosti je neuvěřitelné, ale my, přátelé moderních technologií a obdivovatelé novinek z mikro- i makrosvěta, jsme jednotní.

Ne však tak zhurta! Nejdříve bych měl vysvětlit, proč tento nadpis a proč tento tón. Je to víra, ač jsem spíše bezvěrec. V tuto chvíli totiž rezonuje společností spekulace, že nová mutace nemusí být zkáza, ale spása! Někteří dokonce tvrdí, že by mohla ukončit strádání a posunout epidemii do roviny „to bylo tehdá, když Trade Media realizovala konference jen on-line“. A protože Vánoce jsou časem duchovna a víry, tak pojďme věřit.

Průmysl se řítí neustále vpřed, virus nevirus. Digitalizace kráčí mílovými kroky kupředu a roboty jsou zase o kus vítanější posilou lidské výroby a automatizace, a i když pro mnohé přestala být robotizace sama o sobě pojmem, skýtá neskutečné možnosti.

Myslím, že v tom tkví krása dalších řádků. Tady neskrýváme žádné politické ambice a tlak, který možná v případě digitalizace cítíte, není tvořen reklamními obrazy našich věrných partnerů. Prostě jen reflektujeme dobu. Ano, můžeme ji odmítnout, protože nebyla tak úplně schválena, ale bez třetí dávky informačních systémů se neobejdeme… jaj, to jsem nechtěl! Takže zpět.

Průmysl je špinavě čistá disciplína. Pravidla hry rozdává trh a ten je nekompromisní. Kdo chvíli stál – a nemluvě o tom, komu zrovna nuceně stála výroba – stojí nejen opodál, ale už spíš padá na obličej, jelikož cesta zpátky je hodně namrzlá. Nezbývá tedy než držet krok a zachovat si konkurenceschopnost na trzích, které svou dřívější předvídatelnost bohužel dávno ztratily. Naštěstí i toto je cesta, kterou se můžeme vydat hlavně díky moderním nástrojům.

Dlouhá léta také sledujeme vývoj Průmyslu 4.0 – mimochodem všimli jste si, že tohle označení zmizelo – a mnozí již upozorňují, že toto není (r)evoluce technologická. Leč technologie řídí a definují změnu, kterou průmysl nyní zažívá a která ho redefinuje.

Nedávno v médiích zazněla potřeba nové ekonomické transformace. Krásná výzva i prosba zároveň. Na druhou stranu… kdo ví, zda jsme zvládli všichni úspěšně už tu předešlou. Jisté je, že právě tato výzva je závislá na tom, zda a jak si osvojíme technologické možnosti, které nám trh nabízí. V průmyslu i mimo něj. A trochu se obávám, jak asi dopadne tuzemský průmysl, který má odmítavých názorů na rozdávání… jaj, už zase? Takže jinak…

Vážení čtenáři, ať už jste k situaci posledních dvou let zaujali jakýkoli postoj, náš časopis zůstává i nadále apolitický. Nesoudí, nesegreguje, neseparuje, neizoluje, jen poskytuje informace o novinkách ze světa průmyslu, který je vaším živobytím. Rozsoudí vás až trh, kde vám mohou být následující stránky inspirací.

Přátelé, pevně věřím, že čtenáře našeho časopisu spojuje touha po inovaci tuzemského průmyslu, protože nic ví, ale hlavně nic míň vám letos a asi ani v příštím roce nenabídneme!

Pevné zdraví, poklidnou četbu, vysoce robotické Vánoce a šťastný automatizační rok!

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.