Sledování procesů a kondice strojů jsou hlavními pilíři činnosti brněnské společnosti 4dot. Jakými způsoby řeší prediktivní údržbu od velkých lisů a tvářecích strojů až po nejrůznější průmyslová zařízení a jak ze získaných informací vytěžují detailní informace o všech strojích v reálném čase, nám vysvětlil obchodní manažer společnosti 4dot, Ing. Martin Podešva.

Aquael patří mezi největší výrobce akvárií na světě. Ve své továrně v Suvalkách v Polsku tato společnost úspěšně nasadila kolabora,vního robota UR5, který automatizuje proces výroby topítek pro akvária. Pořízení kobota znamenalo snížení času výroby a umožnilo se zaměstnancům přesunout na jiné pozice v rámci výroby. Návratnost investice do pořízení kobota UR5 se odhaduje na 16 až 18 měsíců a společnost již nyní plánuje pořídit další roboty z portfolia Universal Robots.

Evropské Centrum Transformace 4.0 (E4TC) pod hlavičkou RWTH Campus Aachen zkoumalo strategickou digitalizaci v oblasti projektování a plánování řídicích systémů, technického uspořádání strojů a výrobních systémů. Zpráva s názvem “Projektování 4.0”, která má 36 stran, je založena na osmiměsíční studii mezi německými výrobci strojů (vyrábějícími jak sériově, tak na zakázku), projekčními kancelářemi a výrobci komponentů. Metodika vyvinutá pro kvantifikaci dostupného potenciálu v projektování a opatření, která mají být přijata, umožňuje poprvé dobře posoudit pracovní postupy používané jak v sériové výrobě, tak ve výrobě speciali-zovaných strojů. Její hlavní zjištění je následující: částečná automatizace inženýrských procesů dosahuje optimálního poměru nákladů a přínosů.

Už se pomalu stává dobrou tradicí, že kalendáří rok otevíráme s tématem průmyslové robotiky. Souvstažně ke konferenci Roboty 2020 i na stránkách časopisu Control Engineering Česko hledáme odpověď na to, jaké trendy v robotice budou hrát letos prim. 

Když se v dnešní době mluví o zabezpečení objektů, zpravidla se mluví o automatických systémech, alarmech a kamerách, které monitorují objekty a v případě potřeby vás upozorní na neobvyklou situaci. Fyzické bariéry přitom daleko lépe splňují požadavek bezpečnosti, protože nezvanou návštěvu zastaví nebo alespoň zpomalí.

Strana 1 z 6