
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Snahu pochopit rozdíl mezi vítězi a poraženými již měla řada významných osobností, takže pokud byste k tomuto tématu hledali nějaké moudro, najdete výroky různých velikánů. Osobně souzním s tím, co pronesl Robert T. Kiyosaki, americký investor, podnikatel a autor knih: „Vítězové se nebojí porážky, ale poražení ano. Neúspěch je součástí procesu úspěchu. Lidé, kteří se vyhýbají neúspěchu, se také vyhýbají úspěchu.“
Pravda, možná ta obliba tkví v hlavních myšlenkách jeho známého bestselleru Bohatý táta, chudý táta. Protože chtě nechtě, ať už jsem v roli pracovní, či té rodinné, asi trochu tíhnu k odhalování mentality vítězů. A jak to souvisí s digitalizací výroby, ptáte se? Vydržte, i tam se dostaneme.
K takovým myšlenkám mě přivádí nová otcovská zkušenost – dcera absolvovala svůj první běžecký závod. Dle predispozic a věkového handicapu to zprvu vypadalo na coubertinovskou lekci, nicméně co dcera nenabrala na vzrůstu a jiných tělesných proporcích, určitě nepostrádá v ambicích a ctižádosti. Asi po matce.
I přes nabitý kalendář, jehož výsledek zčásti najdete na dalších stránkách, jsme volný čas s dcerou často trávili na stadionu, kde se snažila i přes svůj věk pilovat dovednosti potřebné k závodu – zřejmě jediná tříletá holčička na ambicemi protkané čokotretře, která se chtěla stavět do bloků.
Musel jsem hrdě žasnout nad dceřinou touhou zvítězit, i když naděje porazit ty větší, silnější a s větším rozpočtem byla mizivá. Chvílemi přicházela beznaděj, chvílemi vzdorovala, občas oponovala, že závodit nebude, protože nikdy nemůže zvítězit. Pak přišel závod.
A… nevyhrála.
K mému údivu ale nenásledovalo zklamání, jak by se dalo očekávat. Byla spokojená, že si zaběhla svůj nejlepší čas, a na příští rok chce být lépe připravená.
No a jak to všechno souvisí s českými průmyslovými firmami?
Nemalá část z nich žehrá na nepřízeň osudu, trhu a politických mocností. Často právem, nutno podotknout, ale většinou zbytečně.
Konkurenční prostředí v průmyslu je pro řadu firem stejné jako pro naši dceru. Všude kolem je řada větších, v lepší kondici a s větším rozpočtem. Pocit, že je načase to zabalit a nechat výrobu někomu jinému, sílí v nejedné firmě.
Moudřejší však bude pokusit se najít cestu k lepšímu výsledku. Možná nepomýšlet rovnou na vítězství, ale nejdřív promyslet, jak lze stávající situaci zlepšit, poté se správně naladit a pustit se do práce. Um podpořený pílí jednou přinese kýžený výsledek. Důležité je mít chuť něco změnit a sílu zabojovat o vítězství. Pak zjistíme, že vidina vítězství není tak daleko, jak jsme si zprvu mysleli.
A digitalizace průmyslu?
Vítězové a poražení na cestě digitální transformace se nedělí podle toho, kolik moderních systémů už stihli nainstalovat či kolik případových studií umějí odpřednášet na oborových konferencích. Vítězové jsou ti, kteří se na start závodu stavějí znovu a znovu. Hledají cesty, jak se zlepšovat, a i když narazí na překážku, nezastaví se a běží dál.
Ve snaze hledat inspiraci pro vaše vlastní závody také občas míváme pocit, že prohráváme, ale slibujeme, že budeme mít vždy dostatek sil postavit se opět na start…
…a připravit pro vás poutavou četbu s návodem, jak stát na stupních vítězů.
Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.