IDC Manufacturing Forum: Chytřejší technologie pro chytřejší zaměstnance

Bonusová epizoda podcastu Vše o průmyslu přináší záznam diskuze z prestižního IDC Manufacturing Fora 2022. Bonusová epizoda podcastu Vše o průmyslu přináší záznam diskuze z prestižního IDC Manufacturing Fora 2022.

Konference IDC Manufacturing Forum 2022 potvrdila, že současný český průmysl rozhodně není synonymem pro montovny a výkon podřadných prací bez přidané hodnoty. V tuzemských podnicích se bouřlivě inovuje a vyvíjí. Digitální technologie přitom hrají stále významnější roli, jakkoli se všichni řečníci shodli na tom, že člověk zůstává nenahraditelným hybatelem průmyslového dění. Poslechněte si jednu z diskuzí moderovanou Lukášem Smelíkem z portálu Vše o průmyslu a získejte také záznam celé akce.

Problematika nedostatku pracovníků napříč pozicemi v průmyslových a logistických firmách vede k potřebě změny procesů i způsobů, jakými je práce vykonávána. V moderní firmě nahlížíme na digitální technologie jako na prostředek, který umožňuje zaměstnancům vykonávat jejich práci efektivně. Za příklad takových řešení poslouží aplikace pro sdílení dat, podpora IT systémů a zpřístupnění databází nebo vzdálená komunikace. Technologie rovněž umožňují zlepšovat či zvyšovat tzv. zaměstnaneckou zkušenost. Děje se tak například prostřednictvím centrální zaměstnanecké aplikace či gamifikačních programů. 
 
Účastníci diskuse:
• Michal Fichtner - Head of Digital Factory Project, Continental Automotive Czech Republic
• Petr Švarc- FIT, Artificial Intelligence Competence Centre, ŠKODA Auto
• Pavel Pánek - Operations Director, Budějovický Budvar
• Michal Svoboda - Country Manager, HPE Aruba Česká republika

Moderuje Lukáš Smelík, vydavatel #vseoprumyslu. 
 

 

Diskuze je součástí záznamu konference IDC Manufacturing Forum společnosti IDC. Celý záznam je dostupný on-demand na adrese: https://www.idc-accelerate.com/cze/on-demand?id=f5b15d3e76c06aa6e56b 

Jaká byla hlavní témata konference IDC Manufacturing Forum 2022? I do českého průmyslu razantně vstupuje umělá inteligence. Její přednosti a možnosti podniky rychle objevují a zavádějí do praxe. Drobné neúspěchy je neodrazují a díky sbíraným zkušenostem rychle postupují vpřed. Implementace umělé inteligence ještě více transformuje vztahy mezi provozními či výrobními a IT útvary.

Nasazované technologie musejí nabízet nezpochybnitelné benefity. Prázdná „digitalizace pro digitalizaci“ v dnešní realitě neobstojí, jakkoli může firmě dodat marketingové pozlátko a zviditelnit své strůjce. Pionýrské nebo zásadní technologické počiny navíc nelze budovat bez adekvátní výpočetní, přenosové anebo úložné infrastruktury, kterou obvykle vyžadují. Mnoho systémů dokáže poskytovat očekávané výstupy a hodnoty pouze ve vazbě na jiné funkční celky a s podporou určitých služeb.

Moderní pojetí IT v průmyslovém podniku vyžaduje holistický pohled, v němž hrají neopomenutelnou úlohu spolehliví technologičtí partneři, stejně jako vlastní, firemní informatici.

Všudypřítomné téma kybernetické bezpečnosti neopomíjí ani svět průmyslu. Hackeři nacházejí tisíce motivů, proč se o průmyslové podniky a jejich systémy zajímat, proč na ně útočit. S účinnou ochranou může pomoci už zmiňovaná umělá inteligence, využití cloudových služeb, stejně jako pokročilá bezpečnostní řešení osvědčených dodavatelů.

Moderní průmysl si uvědomuje svou roli v ochraně životního prostředí a v celospolečenském tématu udržitelnosti. Vynakládá nemalé prostředky na snižování nežádoucích dopadů svých činností, na osvětu, a dokonce se snaží i měnit spotřebitelské návyky. Environmentální změny musí být systémová, což mimo jiné znamená, že vznikají partnerské ekosystémy, jež dodržují určité zásady a principy udržitelnosti.

Náhled diskuze v rámci pořadu Vše o průmyslu:

Poznámka: Diskuze poskytnuta pro účely publikace podcastu Vše o průmyslu moderátora Lukáše Smelíka, práva vyhrazena IDC.
 

 

Poslech a možnost odběru všech epizod v aplikacích:

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/4XfKSj00k5yOR7Vwi5Hwh5

Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/cz/podcast/v%C5%A1e-o-pr%C5%AFmyslu/id1489539018

Google Podcast: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly9hdWRpb2Jvb20uY29tL2NoYW5uZWxzLzUwMTE4MzIucnNz

Lecton: https://lectonapp.com/cz/podcast/3a527175-5f3a-4890-9217-10b19d007491?_lst 

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.

Odběr podcastů

Zadejte prosím jméno a přijmení.
Zadejte prosím váš email.
Zadejte prosím váš telefon.
Neplatný vstup
Špatné ověření. Zkuste prosím captcha ověření znovu. Děkujeme.