ON-LINE SPECIÁL: AMPER 2019: Cesta k digitální transformaci průmyslu

ON-LINE SPECIÁL: AMPER 2019: Cesta k digitální transformaci průmyslu

AMPER 2019 je již 27. opakováním veletrhu zaměřeného na elektrotechniku, energetiku, ale z našeho pohledu hlavně automatizaci. Letošní ročník proběhne v termínu 19. až 22. března 2019.  Následující článek může být zajímavou křižovatkou, jak se zorientovat v tom, co veletrh nabízí. 

AMPER 2019 nabízí řadu novinek... pomůžeme Vám zorientovat se!

Veletrh AMPER 2019 nabízí mnohá lákadla. Pomůžeme Vám se v nich zorientovat. Snaha bude být spíše aktuální, než někdy detailní a jazykově přesný. Tolik na úvod omluva za případné chyby a překlepy. Příspěvky budou vždy označeny datem publikování a nejnovější naleznete nahoře.

Rychlá orientace - přejít na příspěvek:

  1. Startujeme - #vseoprumyslu
  2. Co nepřehlédnout na veletrhu, část #1
  3. Co nepřehlédnout na veletrhu, část #2 
  4. Výstava nestačí? Doprovodný program veletrhu AMPER 2019

 

15. 3. 16.00
Výstava nestačí? Doprovodný program veletrhu AMPER 2019

Přiznám se, že jsem osobně sám nikdy moc nepochopil význam celodenních konferencí přilepených do sálů vedle výstaviště. Ono to propojení vlastně nikdy nemůže moc dobře fungovat - buď rozptýlí pozornost návštěvníků výstaviště (a tolik pracně připravovaných expozic), nebo organizátorům srazí vaz množství prchajících posluchačů na výstaviště. Ale tohle zamyšlení nechme bokem - přeci jen se na doprovodném programu sami aktivně podílíme! Když se k tomu přistoupí s citem, ta symbióza může skutečně nastat. Níže si dovolíme poukázat na některé tématické akce, které se zaměřují na průmyslovou oblast a neměly by ujít vaší pozornosti. Kompletní nabídku naleznete také na stránkách www.amper.cz (v záložce program, je tam toho více než jen přednášky!)

amper zveme

Roboty, údržba, bezpečnost - témata zalezlá v přednáškových sálech

Nejběžnějším doprovodným programem veletrhů v České republice zústává formát oddělených konferencí, seminářů a někdy i workshopů, které se snaží napasovat na témata veletrhu. Zde tedy mírně obejdu ty zaměřené na oblast čistě elektrotechnickou či  v područí chytrých měst, což je témat, kterému se na AMPERu již dávno docela zalíbilo. 

Z čistě průmyslových témat vyčnívá například akce Jak na robota, pod kterou se podepisuje Elektrotechnická asociace a v roli moderátora Jiří Holoubek, který se trendu robotizace delší dobu věnuje (což dokázal také na nedávné konferenci). Příslib akce sice, přiznám se, v prvních obrysech vypadal ještě o chlup zajímavěji, ale už jen fakt, že se téma robotů podařilo začlenit do programu veletrhu AMPER je zajímavé. Už jen z podstaty, že roboty se delší dobu výrazně stěhují spíše na Mezinárodní strojírenský veletrh. Konference dle tvrzení organizátorů velmi názorně ukáže, co je dnešní robotika, co jsou technologie 4.0, co je digitální transformace a to zejména na praktických a již aplikovaných řešeních. Věnovat se budeme i aplikacím mimo automotive a elektro – chceme ukázat, že pokročilé technologie mohou dobře sloužit i v potravinářství, v lesnictví, zemědělství ale třeba i v cukrárně. 

A téma Průmyslu 4.0 samozřejmě nezústane opomenuto ani v dalším programu. Trochu nešťastně sice organizátorsky jde proti zmíněné akci druhý zářez do fenoménu Průmyslu 4.0 (tedy pořádat asi 100 konferencí měsíčně). Nezaostávejte v digitalizaci za konkurencí! To je nejen nutné zopakování potřeb trhu, ale také název akce, kterou pro změnu připravuje Hospodářská komora České republiky.

Opomenout bych nechěl ani dlouhé roky beznadějně vyprodané akce zaměřené na strojní bezpečnost, letos pod názvem Strojní zařízení 2019. Cyklus odborných seminářů je zaměřen na požadavky na elektrická zařízení strojů dle nové normy ČSN EN 60204-1 ed. 3 a na bezpečnost strojních zařízení v souvislosti norem ČSN EN ISO 12100, ČSN EN ISO 14120 a ČSN EN ISO 14119.

Již pět let je neopomenutelnou součástí veletrhu AMPER také naše snaha upozorňovat na oddělení, na které se rádo zapomíná - alespoň do té doby než se něco po..kazí. Údržba a diagnostika, je téma, které si prodobíme ve čtvrtek 21. března 2019 sami (s patřičným napojením na trasu SMART ÚDRŽBA v rámci Amper Tour). Abychom dostáli výše zmíněnému dogmatu konferencí, tedy bez 4.0 to ani nezkoušejte, poditul akce zní Prediktivní údržba 4.0. Kdo z údržbářů by snad zapochyboval, malé zamyšlení jsme zkoušeli i dříve. Zajímavé příspěvky jsme tentokráte nemuseli hledat sami díky spolupráci s Asociací technických diagnostiků i České společnosti pro údržbu, kteří se letos podílejí na programu akce. 

Udrzba bannery 2019


Doprovodný program na veletrhu AMPER pronikl i na výstavní plochu

Někdy není potřeba zamířit mimo výstavní plochu, abyste mohli načerpat trochu inspirace z doprovdného programu. O možnosti živé přednášky napříč expozicemi vystaviště, už jsem psal, to vynechám. Raději bych se chvíli zastavil u projektu Fórum automatizace, které osobně považuji za zajímavý kompromis.V otevřeném přednáškovém prostoru přímo na výstavní ploše v hale V bude v rámci cyklu přednášek představena pokročilá automatizační a měřicí technika i nástroje průmyslové informatiky. Pozvané návštěvníky i náhodné kolemjdoucí přiláká do Fóra automatizace zajímavý program přednášek a prezentací, v němž bude každý den věnován konkrétnímu tématu, mezi kterými jsou nejen všudypřítomná digitalizace, IoT a průmysl 4.0, digitální dvojčata, ale také třeba pohled na vzdělávání, studentské soutěže a startu-upy. Pokud jste si navíc ještě nevybrali den, kdy na veletrh vyrazíte a fórum vás zaujalo, můžete si vybrat i podle tématu, protože program každého dne je koncipován trochu jinam, ale u průmyslové automatizace vždy pocitvě zůstane. To je místo, které já osobně tradičně nevynechávám - mimochodem není tolik vidět, když potřebujete (nebo chcete) odejít z přednášky dřív! Obdobný princip pak nabízejí Fóra optoniky a AMPER Computer stage 2019

Na doprovodném programu se pak umí podílet také sami vystavovatelé, kteří tím zvyšují přidanou hodnotu návštěvy jejich expozice. Přivítají vás například odborným diskusním fórem, zajímavou hrou, nebo přímým školením na stánku. Přiznám se zde, že sám plnou nabídku vystavovatelů neznám, proto Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo ukázky na sociálních sítí - značka: stačí přidat k příspěvku #vseoprumyslu. Ještě si myslíte, že samotná výstava nestačí?  

A jak to může vypadat, když se rozhodnete zažít veletrh jinak? Třeba zažijete to, co mnozí s námi už na veletrhu MSV 2019

14. 3. 8.00
Co nepřehlédnout na veletrhu AMPER 2019. Část #2 

Zdá se, že náš doslovně sociální experiment již pomalu začíná fungovat, aniž by oficiálně pořádně začal. Děkuji tedy za první #vseoprumyslu zmínku! Díky tomu se i s Vámi mohu podělit o tip na zajímavou expozici společnosti AXIOM TECH, kterou jedna najdete na trase Amper Tour, ale vybízí také k návštěvě individuální. Zajímavé by mělo být zejména spojení s firmou Zlín Robotics, díky které vzniká zajímavá ukázka kolaborativního robota s propojením na digitální simulační řešení Tecnomatix. 

cognex amper19

Neuronové síti v automatizaci, konkrétně při využití umělé inteligence napoli strojového vidění, to je lákadlo společnosti Cognex. Výrobci často provádí komplexní kontroly ručně kvůli nepředvídatelným vadám a odchylkám, jejichž programování a dodržování je při použití tradičního strojového vidění příliš obtížné. Produkt VisionPro ViDi v sobě kombinuje schopnosti lidské vizuální kontroly se spolehlivostí, opakovatelností a rychlostí automatizovaného systému za účelem řešení aplikací, jejichž automatizace byla dříve považována za obtížnou. Více o řešení naleznete také zde.

Veletrh AMPER si klade za cíl také poskytnout cenné impulzy k inteligentní a digitální automatizaci. To je právě téma, na které zde vsadí společnost Murrelektronik. Predsatví průkopnické produkty, řešení a koncepce pro ty nejzajímavější a nejzásadnější otázky automatizační techniky. Veletržní motto „Excelentní znalosti v oblasti decentralizace“ by mělo vyjadřovat jejich rozsáhlé znalosti a schopnosti v tématech, jako je bezpečnost, napájení, síťové technologie, IO‑Link, Průmysl 4.0 a decentralizované instalační technologie. Obzvláště zajímavé přitom je, že přístupy společnosti Murrelektronik odkrývají potenciál, který lze využít při optimalizaci řady procesů v průběhu celého řetězce tvorby hodnot.

Když ve včerejším příspěvku byla zmíněná velká expozice firmy ABB, je potřeba zmínit ještě jejich oranžovho soukmenovce B&R (součástí skupiny ABB). Kromě ukázek standardního portfólia si s sebou také vezou několik zajímavých aplikací. Mezi nimi třeba zajímavé spojení pro spolupráci člověk-robot-dopravníkový systém ACOPOStrak. Nepřehlédnout byste také měli řešení pro integrované strojové vidění, který je začleněn přímo do řidicího systému. Zájemce o robotiku, které se letos na AMPERu věnuje o kousek větší pozornosti, ale pořád je téma trochu v pozadí, potěší náhled na integrační platformu B&R pro robotické buňky - ta však bude k vidění právě na expozici ABB.

I když mediálně je pro Panasonic letos poutavější téma představení produktu Amotron, tedy amorfního křemíkového solárního článku, pozadu nezústanou i automatizační technologie. Pozornosti by pak jistě nemělo ujtít ani portfolio společnost Euchner, která pomůže zejmén a v oblasti strojní bezpečnosti. Například v podobě bezpečnostních dveřních systémů, o kterých jsme nedávno psali zde

Společnost Beckhoff představí na veletrhu Amper výběr toho nejlepšího ze svého portfolia řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek. Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na PC. Jedná se o průmyslová PC, I/O terminály a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví. Tento rok společnost Beckhoff představí na veletrhu např. průmyslový počítač C6032, který je novým modelem v řadě ultrakompaktních průmyslových počítačů s vysokým výkonem. Jedná se o rozšířenou variantu stávajícího typu C6030, která umožňuje přidat další rozhraní ve formě modulů PCIe. Návštěvníci se dále mohou těšit na software TwinCAT Vision, který přidává do automatizační platformy TwinCAT 3 funkce zpracování obrazu v reálném čase, jako jsou rozpoznávání tvarů, měření, detekce vad nebo čtení čárových a QR kódů. Konfigurace a programování probíhá ve vývojovém prostředí TwinCAT a všechny funkce pro zpracování obrazu jsou plně integrovány přímo v řídicím systému.

Přejít na příspěvek číslo 4>>

13. 3. 9.00
Co nepřehlédnout na veletrhu AMPER 2019. Část #1 

Někteří již budete asi patrně unaveni řadou spamově zavánějících pozvánek na veletrh - mimochodem skvělá možnsot, jak si zajistit volnou vstupenku, pokud byste někdo opravdu zvažoval její nákup. Nicméně i tak se v dalších dnech před veletrhem pokusíme zaměřit na zajímavé novinky, výběr z doprovodného programu a prostě vše, co byste si v průběhu veletržních dní neměli nachat utéct. 

AMPER TOUR - první volba i poslední šance

Trochu si přihřejeme vlastní polívčičku, protože ze svého osobního přesvědčení (a nejen proto, že jsem si to před pár lety sám vymyslel) věřím tomu, že i formátově menším veletrhům v ČR (AMPER + MSV) komentované prohlídky svědčí. V době, kdy je čas nejdražší komoditou téměř pro každého, si dovolím vyzdvihnout fakt, že tématatická trasa během necelých 90 minut dokáže ukázat opravdu zajímavé expozice v rámci veletrhu. Nad to pak oceníte i to, že nemusíte složitě přešlapávat u stánku, zda si Vás někdo všimne. Nemusíte se nikomu nutit. Na naší trase na Vás naopak specialista na problematiku, které je tour věnována dychtivě čeká. Ale dost řečí, možná se sami podívejte, jak to funguje na www.ampertour.cz, kde se můžete rovnou i registrovat (a pokud nemáte ještě tu vstupenku, tak i tu dostatene zdarma k účasti na tour). 

amper tour 19

Automatizace, digitalizace a robotizace (a něco navíc) napříč veletrhem

Kdo zná nabídku našeho vydavatelství, tak jistě ví, že jedním z primárních zdrojů novinek o automatizaci je časopis Control Engineering Česko (www.controlengcesko.com), který bych doporučil znovu jako zdroj číslo jedna pro hledání tipů, co navštívit, pokud preferujete individuální účast a AMPER tour není pro vás to pravé. Jednak byste se mohli nechat inspirovat posledním tištěným číslem (v digitální podobě dostupné zde), kde jsme se tématu patřičně věnovali. Ale také denní zpravodajství na webu časopisu nabídne řadu zajímavých tipů. 

Zajímavé zde je například jedno téma, které byste v minulostii na veletrhu AMPER příliš nehledali. Jednou z progresivních technologií, o které se hovořilo již v minulosti, je pro průmysl 3D tisk. Ten v poslední době daleko lépe hledá reálná využití v průmyslových podnicích, včetně těch tuzemských. Přesvědčit se na tom budete moci nejen na stánku společnosti 3D wiser (kterou jsme pro Vás zařadili také na trasu AMPER TOUR). Zajímavou novinku představí také firma AMTECH, která na veletrhu představí 3D tiskárnu pro výrobu desky plošných spojů

Jednou z nejvších expozic bude bezesporu opět ta firmy ABB. Rychlonabíjecí stanice, nové jističe SACE Tmax XT, inspekční robot, revoluční ochranná a řídící jednotka nebo solární měnič - to a mnohem více čeká na návštěvníky stánku ABB na veletrhu Amper. „Jsou to řešení, která usnadňují život, přináší bezpečnost, šetří energii a tvoří chytřejší budoucnost. S hrdostí mohu říci, že ABB je v čele těchto změn souvisejících s digitalizací, e-mobilitou a obecně ekologičtějším a efektivnějším přístupem k vytváření nových výrobků se širokým uplatněním jak pro lidi, tak i firmy. Na letošním Amperu chceme ukázat, že chytřejší výrobek neznamená složitější, ale naopak jednodušší a uživatelsky komfortnější,“ říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB pro Českou republiku a Slovensko, který byl zveřejněn v časopise Control Engineering Česko

Zajímavé pojetí své účasti na veletrhu má také společnost Microsys, která se nerozhodla pouze představit nový PROMOTIC 9, ale pro návštěvníky si přímo na svém stánku připravili bezplatné SCADA workshopy. Pro AMPER 2019 si však pro všechny návštěvníky připravili ještě jedno překvapení: zcela nový koncept a design stánku. Nový stánek je mnohem větší a vizuálně propracovanější než v minulosti a návštěvníci zde nenajdou pouze zajímavá softwarová řešení na bázi SCADA systému PROMOTIC, ale také hardware značky HMS, který bude na společném stánku prezentován naším partnerem FCC Průmyslové Systémy. Mimo jiné, abych se příliš neopakoval dostupné také v rámci trasy AMPER TOUR 2019.

Zajímavosti, které nabídne veletrh můžete sledovat ještě na jedné adrese, a to http://www.amper.cz/novinky/produktove-novinky-vystavovatelu.html  

Kdo si hraje nezlobí: EPLAN Data Portal hrou

Poznejte, o kolik snazší může být programování a ještě se u toho dobře zabavte. V rámci veletrhu AMPER se pokusí společnost EPLAN představit databázi EPLAN Data portal (www.eplandataportal.com). Prostřednictvím malé hra, v níž každého účastníka odmění společnost Rubikovou kostkou, budete napříč výstavištěm hledat partnerské firmy zapojené do projektu. 

EPLAN Data Portal hrou image
 

Jak se do hry zapojit?

  • U vstupu na veletrh, případně u stánku společnosti obdržíte hrací kartu (stáhnout ji můžete i zde)
  • Najděte mezi vystavovateli aspoň 4 výrobce z databáze EPLAN Data Portal - u každého z nich získáte samolepku s logem firmy.
  • Nalepte samolepky na hrací kartu; pak už stačí jen vyplnit kontaktní údaje a u našeho stánku kartu vyměníte za svou odměnu. 

Podrobnosti o firmách zapojených do hry (i projektu) nalezente na stránkách společnosti ePlan.

Přejít na příspěvek číslo 3>>

12. 3. 12.00
AMPER 2019 ZPRAVODAJSTVÍ STARTUJE... #VSEOPRUMYSLU

... tak a jdeme na to. Na několik dní budeme žít redakčně hlavně veletrhem AMPER 2019. Ale nemusíme u toho zůstat sami. Víte, co zajímavého se na veletrh chystá, co se právě děje? Buďte našimi externími redaktory také vy. Možností je více. Nejsnadnější je poslat přímo mě tipy na zajímavé novinky (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Pokud jste třeba asociální, ale zase aktivní na sociálních sítích, můžete své tipy označovat také v příspěvcích. Stačí označit příspěvek #vseoprumyslu a já si "vás najdu". I když začíná být zajímavý také TikTok, zústaňme prosím u této silné čtyřky: facebook, LinkedIN, Twitter a Instagram. Těším se, co uvidím...

AMPER 2018 se přetaví v AMPER 2019 již brzy....

Přejít na příspěvek číslo 2>>

   

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.