Automatická plnící linka na Zlínsku drží primát v ČR

Automatická plnící linka na Zlínsku drží primát v ČR

Rodinná firma DF Partner ve svém podniku zprovoznila automatickou plnící linku, která je první svého druhu v České republice. Zavedením nové linky do provozu společnost DF Partner zdvojnásobí produkci provozních kapalin své vlastní značky Sheron. Jedná se o největší investici do navýšení výrobní kapacity v historii společnosti. Inovace si vyžádala investici v řádech desítek milionů.

„Linka je unikátní rozsahem automatizace s minimálním podílem manuální práce. Všechna dílčí zařízení linky jsou napojena na vlastní Informační systém DF Partner, odkud čerpají parametry k právě vyráběnému výrobku. Výrobní linka tak má online kompletní informace k danému vyráběnému artiklu,“ říká Adam Nezval, výrobní ředitel společnosti DF Partner.

„Dlouhodobě evidujeme nárůst poptávky po provozních kapalinách. Bylo těžké poptávky obchodních partnerů uspokojit, chyběly důležité technologie i lidské kapacity. Implementací automatizované plnící linky výrazně zvýšíme kapacitu výroby. Nová linka naplní až 3 600 pětilitrových lahví za hodinu,” doplňuje Nezval. Plně automatizovaná linka je složená z několika samostatných zařízení a umožňuje plnit až 11 různých typů obalů.

Zajímavosti o lince:

  • Automatizovaná linka je schopna naplnit až 500 000 litrů kapalin denně.
  • Dodavatelem automatizované plnící linky je česká společnost.
  • Linka je obsluhována 4 pracovníky. Díky automatizaci dojde k odstranění manuální náročnosti výrobního procesu.
  • Linka zabírá prostor 442 m2,což je zhruba velikost tří volejbalových hřišť.

Výrobní linka je navržena tak, že po každé operaci následuje automatická kontrola - ať se jedná o aplikaci etikety, implementaci odnosky na kanystr, instalaci uzávěru či konečný objem kapaliny a váha palety. Z linky tak vyjíždí ucelená přepravní jednotka určená k distribuci.

Firma projekt začala připravovat už v roce 2017, kdy zpracovávala zadání. Dodavatele vybrala na začátku letošního roku. Na novou plnicí linku se detailněji podíváme v připravovaném vydání časopisu Řízení a údržba průmyslového podniku. Sledujte novinky on-line.

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz