Až střední a malé firmy začnou masivně automatizovat a robotizovat, zažijeme ten opravdový boom

Až střední a malé firmy začnou masivně automatizovat a robotizovat, zažijeme ten opravdový boom

uvedl v rozhovoru pro Control Engineering Česko Aleksander Marinković, generální manažer společnosti OnRobot pro region CEE.

Produktové portfolio společnosti OnRobot v současné době představuje široký sortiment koncových nástrojů na robotická ramena, včetně elektrických uchopovačů, senzorů, oceňovaného vakuového uchopovače Gecko nebo měničů nástrojů. To vše firma nabízí jako nástroj rychlejší a jednodušší automatizace aplikací, jakými jsou balení, kontrola kvality, manipulace, obsluha strojů, montáž nebo svařování. Na letošním veletrhu MSV 2019 v Brně se společnost prezentovala prostřednictvím svých partnerů DREAMland, Rob4Job a EXACTEC.

Podle posledního výzkumu je odhadován prudký nárůst prodeje kolaborativních robotů (až o 23 %). Jaká jsou vaše očekávání pro český trh a kde se podle vás nachází strop, za nímž již prodeje neporostou?
Strop neexistuje. Už teď je jisté, že prodej dále poroste. Bavíme se tady o dvouciferném nárůstu rok co rok. Teprve za nějakou dobu ale uvidíme zrychlení tohoto růstu. Automatizaci a robotizaci začaly teprve nedávno masivně aplikovat velké firmy a pomalu se začínají připojovat i ty střední a malé, které s tím teprve začínají. Teprve až střední a malé firmy začnou masivně automatizovat a robotizovat, zažijeme ten opravdový boom a budeme moci očekávat rekordní prodej.

Zásadním tématem v segmentu kolaborativních robotů a jejich koncových nástrojů je nepochybně bezpečnost. Jak se k ní v souvislosti s prezentací letošních novinek staví společnost OnRobot?
Zabýváme se výrobou koncových nástrojů pro kolaborativní roboty a z principu tohoto pojmu tvrdíme, že jsou bezpečné. I poslední verze našich uchopovačů, která byla vypuštěna na trh letos v září, je vybavena bezpečnostními vypínači. Kdyby zkrátka došlo k nechtěnému kontaktu člověka s robotem v místech, kde je to nebezpečné, robot se automaticky zastaví. Každý náš produkt je co do bezpečnosti velmi důkladně testován, navíc disponujeme všemi potřebnými uznávanými bezpečnostními certifikáty.

Které další bezpečnostní funkce plánujete více rozvíjet?
Samozřejmě že plány ve vývoji bezpečnostních řešení máme velké. Budeme je ale realizovat postupně. Nemůžeme odkrýt všechny karty najednou. (smích) Každý náš produkt je dostatečně inovativní, nechceme to ale prezentovat ještě před jeho oficiálním představením. Během následujících osmnácti měsíců předpokládáme uvedení dalších osmnácti nových produktů. Plánujeme uvádět na trh v každém kvartále několik inovativních novinek.

Jednou z aktuálních novinek, kterou jste představili na MSV v Brně, je Dual Quit Changer. Jak to přijali první zákazníci?
Klienti si jej velice pochvalují. Velmi pozitivně přijali možnost využití dvou různých nástrojů během jednoho výrobního procesu. S využitím Dual Quit Changeru může například rameno pracovat v jednom výrobním cyklu společně s dvouprstým uchopovačem RG2 a vakuovým uchopovačem VG10 a dosáhnout tak vyšší míry využití. Doposud to bylo možné pouze pro customizované uchopovače. Nyní existuje možnost využití outofboxu.

Jak hodnotíte letošní MSV z pohledu vašeho byznysu?
Za tu krátkou chvíli, kterou jsem měl možnost po svém příjezdu do Brna věnovat prohlídce, musím říci, že veletrh byl opravdu zajímavý. Byla zde řada velmi dobrých vystavovatelů, spousta strojů a hlavně nepřeberné množství robotů. Těší mě, že u řady robotických expozic jsem viděl pracovat naše uchopovače, a co mě ještě více potěšilo, je fakt, že uchopovače OnRobot bylo možné vidět v akci i na stánku Microsoftu. To je pro nás velká satisfakce

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz