Hannover Messe 2019: Ve víru digitálních změn průmyslu

Hlavním tématem veletrhu Hannover Messe je opět Průmysl 4.0, ale také umělá inteligence nebo 5G Hlavním tématem veletrhu Hannover Messe je opět Průmysl 4.0, ale také umělá inteligence nebo 5G

Jedním z klíčových témat letošního veletrhu Hannover Messe bylo stanoveno využití umělé inteligence na poli průmyslové výroby. Nejen pod hlavní linkou s označením Industrial Intelligence se na veletrhu od objevují novinky ze světa Průmyslu 4.0, umělé inteligence, rozšířené a virtuální reality či pokroku ve výjoji sítí 5G...

I když letošní veletrh začínal s datem 1. dubna, o žádný apríl se rozhodně nejedna. Veletrhu již dlouhá léta patří evropské prvenství, pokud jde o událost, která poutá největší pozornost v oblasti průmyslové automatizaci, digitalizace a (částečně již také) robotizace. Každoročně také veletrh využívají hlavní tahouni trhu, aby představili řadu zajímavých novinek, které by vám neměly uniknout. Postupně některé budeme odkrývat také my...

 

„Umělá inteligence má potenciál pro vytvoření revoluce v průmyslu a energetickém hospodářství, “ říká Dr. Jochen Köckler, předseda představenstva veletržní správy Deutsche Messe. „Lidé učí stroje jednat logicky a účelně, a tím uspokojovat potřeby zákazníků. Systémy umělé inteligence generují znalosti a umí dnes na základě dat a algoritmů průběžně optimalizovat stav provozu nebo bezpečně předvídat závady a poruchy ve výrobních procesech, v elektrické síti nebo v logistice. Této problematice je věnováno vedoucí téma Integrated Industry – Industrial Intelligence.“ 

K propojování lidí, strojů a dat dochází prostřednictvím společných platforem, na kterých jsou vyměňovány násobící se znalosti. Člověk ale nadále má rozhodující úlohu. Výroba budoucnosti se neobjede bez jeho znalostí procesů a mnohotvárné kvalifikace.  Člověk umožňuje sběr dat, jejich analýzu, strojové učení nebo vývoj algoritmů pro umělou inteligenci. Industrial Intelligence proto také znamená rozvíjet a rozšiřovat řízení znalostí a vzdělávat nositele znalostí.  

SIEMENS: Digital Enterprise – Thinking industry further!

Na letošním veletrhu Hannover Messe představuje společnost Siemens celou řadu inovací v oblasti řešení a služeb pro digitální podnik, kterými podporuje další kroky k úspěšné digitální transformaci podniků ve výrobním a zpracovatelském průmyslu. „Integrace špičkových technologií do našeho portfolia pomůže průmyslovým podnikům využívat rychle rostoucí objemy dat zcela novým způsobem. Pomocí technologií, jako je umělá inteligence, Edge computing a aditivní výroba, otevíráme cestu k digitální budoucnosti průmyslu. Přicházíme také s novým přístupem k technologii řízení procesů, jenž představuje náš inovativní webově založený procesní řídicí systém Simatic PCS neo,“ uvedl na tiskové konferenci k veletrhu Klaus Helmrich, člen představenstva koncernu Siemens AG a generální ředitel provozní společnosti (operating company) Digital Industries. Společnost Siemens představí na svém stánku pod mottem „Digital Industry – Thinking industry further!“ řešení pro konkrétní průmyslová odvětví, díky nimž mohou firmy všech velikostí zvýšit svou flexibilitu a produktivitu a vytvářet zcela nové obchodní modely. „Inovační partnerství velkých společností a malých a středních podniků je stejně důležité jako spolupráce byznysu, vědy a politiky,“ poznamenal Klaus Helmrich. 

siemens HM19

Více informací o expozici společnosti Siemens naleznete v tomto článku>>

Zajímavou zprávou, která se objevila chvíli před veletrhem Hannover Messe je ještě jedna klíčová spolupráce, kterou Siemens uzavřel s automobilkou Volkswagen. Silná síť 122 továren automobilky, které jsou napojeny na cloudovou platformu tak otevírá velký ekosystém pro další rozšiřování, které může Průmysl 4.0 otevřít. Bude jistě zajímavé sledoat, jaký vliv to bude mít také na lokální Škoda Auto, která spadá do stejného koncernu. O této novince Vás budeme ještě důkladněji informovat později, nyní alespoň krátké vyjádření firmy SIEMENS.

 

ABB: Rozvoj chytrých digitálních technologií se může podílet na proměně energetiky, výroby, života i dopravy 

ABB umožňuje nahlédnout na letošním veletrhu Hannover Messe do přelomových výsledků spolupráce v oblasti digitálních technologií. ABB nově zredukovala svůj záběr do čtyř oblastí podnikání, které nabízejí inovativní řešení ve sférách elektrifikace, automatizace výroby, dopravy, robotiky a drobné automatizace. V každé z oblastí podnikání patří ABB mezi světovou špičku a nabízí zákaznické rozhraní za účelem zlepšení přesnosti a rychlosti výroby. Mezi hlavní body expozice patří představení továrny budoucnosti, která představuje způsob, jak ABB uvádí v život masovou individualizaci výroby či inovativní digitální řešení ABB AbilityTM zlepšuje produktivitu napříč odvětvími. Zajímavou novinkou je také ukázka výsledku spolupráce s DessaultSystèmes uvádí pokročilou technologii digitální simulace.

ABB digital industries at HMI 2019

Národním partnerem letošního ročníku Hannover Messe je Švédsko. ABB čerpá ze svého švédského dědictví již od roku 1883 a představí své inovativní výrobky a řešení rovnou na dvou místech, ve Švédském pavilonu v podobě líhně tvůrčí spolupráce a inovací a také na vlastním firemním stánku. Důkazem síly ABB v oblasti inovací je první bezemisní kyvadlový autobus vyvinutý ve spolupráci s firmou Volvo, který bude zajišťovat převoz návštěvníků mezi pavilony výstavy.

Zajímavé bylo také oznámení, které nese název Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding (MoU), ve kterém ABB a Ericsson společně demonstruje svůj záměr zrychlit rozvoj ekosystému pro flexibilnější bezdrátová řešení v oblasti automatizace, IoT a umělé inteligence. Tato spolupráce jde na ruku dnešní éry Průmyslu 4.0 a 5G konektivity a měl by z ní těžit zejména cílový zákazník obou společností. Nejde navíc jen o slabý příslib, ale již nyní lze sledovat první ukázky tohoto vzájemného porozumění na trhu při vývoji intelitegentního automatizovaného systému pro továrnu v estonském Talinu. ABB zde provozuje plně automatizované flexibliní robotické buňky, které obsluhuje 5G radio od Ericssonu. 

Celký článek o portfoliu firmy ABB na veletrh Hannover Messe 2019 naleznete zde>>

Parker Hannifin: vzduchový chladič Quiet Air Oil Cooler a vakový akumulátor Global 

Řada Quiet Air Oil Cooler (QAC) je navržena pro průmyslové použití a nabízí nejnižší dostupnou úroveň hluku na trhu. Tato nová řada má vylepšený design, který je optimalizován tak, aby výrazně omezil úroveň hluku. Proto jsou tyto jednotky vhodné i pro instalaci v blízkosti operátora a je možné snáze splnit limity hladiny hluku. Všechny velikosti chladičů jsou dostupné s vysoce účinnými motory IE3 o výkonu až 160 kW (střídavý proud), což z nich činí nákladově efektivní řešení chlazení pro průmyslové chladicí systémy.Akumulátor Global společnosti Parker splňuje mezinárodní certifikace (SELO, ASME a CE) a nabízí vylepšenou technologii i design. Více zde>>

schunk HM2019

SCHUNK: Řešení uchopovacího systému pro automatizaci budoucnosti

Robotická ruka opatrně uchopí náhodně sestavenou konstrukci z barevných hracích bloků a poté ji položí. Identifikovat, uchopit a položit. A znovu a znovu. To, co se na první pohled zdá jako dětská hra, je ve skutečnosti velmi sofistikovaná technologie: roboty a manipulační systémy zítřka budou samy schopny identifikovat a prozkoumat předměty, a následně s nimi i samy manipulovat. Na veletrhu v Hannoveru, ukázuje firma Schunk možnosti a příležitosti, které se v rámci řešení inteligentního uchopovacího systému nabízejí chytrým scénářům průmyslu 4.0, a také to, jak digitalizace a umělá inteligence zlepšují manipulační procesy.

Spolupráce člověka s robotem

Zjednodušení ergonomicky náročných úkolů je jednou z klíčových výhod spolupráce mezi člověkem a robotem. Zatímco uchopovací síla dříve certifikovaných (DGUV) chapadel od SCHUNK se omezovala na 140 N, nyní představí společnost SCHUNK na hanoverském veletrhu novou úroveň součástek a poprvé v historii nabídne potenciál spolupráce mezi člověkem a robotem pro manipulaci s hmotnostmi, které jsou menší než u montáže malých dílů. I toto řešení předvedvádí firma naživo v Hannoveru.

Schneider Electric: Změníta pravidla hry právě vy?

Nyní je čas se rozodnout. Společnost, ale i průmyslový trh se vyvíjí dynamickým způsobem. Aby firma byla úspěšná, musí naskočit včas na vlnu digitální transformace a inovace. DIGITAL je také klíčové téma společnosti Schneider Electric, která jako průvodce této změny uvádí své řešení EcoStruxure - IoT podporující, otevřená, interoperabilní architektura a platforma. Poznejte novinky ze záznamu tiskové akce:

Tetra Pak vytváří továrnu budoucnosti 

Propojení lidského potenciálu s příslibem umělé inteligence, to je směr, kterým se vydává společnost Tetra Pak, která na Hannoveru Messe 2019 ukazuje budoucí koncept potravinářské výroby. Stroje budou propojeny a budou spolu moci komunikovat. Digitální systémy, celý operativní proces budou propojeny. Diagnostika bude automatická, objednávky a doručování bude automatizované. To zní jako opravdová budoucnost Potravinářství 4.0, ke které firma se svými partnery chce právě vykročit. 

service engineer using hololens

Podporován těmito chytrými technologiemi bude personál firem moci soustředit své úsili na řízení továrny. Umožní se mu činit chytrá rozhodnutí a hlavně tato relevantní rozhodnutí podpoří zvyšování rychlosti produkce, a hlavně eliminace plýtvání. Johan Nilsson, VP Industry 4.0 and Digitalisation v Tetra Pak k tomuto uvedl, "Nacházíme se v období, kdy se trh mění neskutečnou rychlostí. To je dáno zejména rostoucími požadavky ze strany zákazníků, kteří chtějí své proudkty mít více presonifikované, a aby rychleji odpovídaly na jejich poptávku. To vše ruku v ruce se zaručením maximální míry bezpečnosti potravin."

Hannover Messe 2020: Partnerskou zemí se stává Indonésie

Zatímco Hannover Messe 2019 v roli partnerské země zastupovalo Švédskou, pomyslnou pochodeň předalo pro ročník příští Indonésii. Právě ji je přisuzováno, že by do roku 2030 mohlo aspirovat na pozici v top desítce světových ekonomik. Pro rok 2020 si již vytyčila cíl stát se největší digitální ekonomikou v regionu jichovýchodní Asie. Pod iniciativou "Making Indonesia 4.0" revitalizuje svou průmyslovou infrastrukturu za využití všech dostupnýc konceptů Průmyslu 4.0. 

Hannover messe 2020 partnerska zeme

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.