Hannover Messe Digital Edition 2021: Digitální transformace, mezinárodní spolupráce

Hannover Messe Digital Edition 2021: Digitální transformace, mezinárodní spolupráce

S průmyslovou digitální transformací jako nosným tématem začal Hannover Messe Digital Edition 2021. Týden s více než 1 500 programovými aktivitami, s více než 500 řečníky, kteří nás inspirují ve dnech 12. – 16. dubna a pokrývají trendy v průmyslu, energetice a logistice s odborníky z oblasti obchodu, vědy a průmysl.

Poznámka na úvod: Ač bychom rádi stiháli vše, pomáháme si! U postřehů využíváme zázemí redakcí Control Engineering v rámci globálního dosahu. Děkujeme všem zúčastněným redaktorům.

„Hannover Messe Digital Edition 2021 je (téměř) 74. veletrh v Hannoveru, který pokračuje online, kde zrušená výstava 2020 skončila. Online s více než 1800 vystavovateli z 250 zemí připojených on-line a  s více než 500 řečníky zabývajícími se tématy týkajícími se průmyslu budoucnosti,“ vysvětlil Stephan Weil, předseda vlády Dolního Saska, německého regionu, kde se veletrh tradičně koná. Weil také uvítal Indonésii jako partnerskou zemi pro rok 2021 a poděkoval Dr. Angele Merkelové, německé kancléřce, za 15 let účasti a podpory. A jak víme, je to poslední účast Merkelová ve funkci.

Průmysl 4.0 pro průmyslovou transformaci

Prof. Dr.-Ing. Siegfried Russwurm, prezident a předseda představenstva Plattform Industrie 4.0, předeslal, že  letošní zaměření veletrhu bude hlavně na design budoucnosti průmyslu s využitím digitálních technologií pro vytváření hodnoty budoucnosti.

Tlak na změnu a inovace zrychlil vliv globální pandemie COVID-19. Průmysl se musí stát silným uživatelem digitalizace, což může být součástí řešení současné situace v něm. Minimalizace rizik, lpění na tom, co bylo, to je cesta, která může vést ke stagnaci. Improvizovaná řešení pro digitalizaci nás přibližují k cíli, ale je zapotřebí politické vůle a podpory. Průmysl 4.0 je klíčem k této budoucnosti.

Týmový duch mezi průmyslovými a politickými vůdci by potřeboval zvládnout strukturální změny, zaměřit se na udržitelné inovativní technologie a využívat odborníky na předmět jako součást mezinárodní přidané hodnoty. Russwurm varoval, že debata o umělé inteligenci by neměla paralelizovat inovace. Díky technologickému vedení jsou země a společnosti konkurenceschopné. „Partnerství a aliance jsou metodou volby k vytvoření změny s mezinárodními partnery a cestou k úspěchu. Izolace by ukončila vedoucí postavení Německa jako místa tradiční průmyslové výroby. Volný obchod musí být revitalizován,“ řekl Weil.

Partnerská země Indonésie si osvojuje Průmysl 4.0

Indonésie, partnerská země veletrhu Hannover Messe 2021, byla označena za největší námořní zemi na světě s obrovskou kulturní rozmanitostí a mnoha pracovitými, zběhlými a kreativními mladými lidmi. Země přijala iniciativu Průmyslu 4.0 s cílem propojit a urychlit růst. H. E. Joko Widodo, prezident Indonéské republiky, uvedl, že pandemie slouží jako pobídka pro zelený rozvoj, součást snahy o podporu investic a vytvoření 395 milionů nových pracovních míst. Projekty zahrnují výrobu nafty z palmového oleje, výrobu niklu pro lithiové baterie pro mobilní telefony a elektrická vozidla. Widodo poděkoval Německu za to, že tam již stihlo investovat 2,5 miliardy eur.

Merkelová naposled na Hannover Messe jako kancléřka

Dr. Angela Merkelová, kancléřka Spolkové republiky Německo, ocenila organizátory Hannover Messe za vzdělávání více než 60 000 účastníků digitální platformy 2021. Pochválila 70 let diplomatických vztahů s Indonésií a vyjádřila znepokojení nad nedávnými silnými dešti a povodněmi na vrcholu pandemie.

Merkelová vyzvala k potřebě zvládnout virus COVID-19 a vyjádřila důležitost preventivních opatření, očkování a testování a varovala před možností, že se virové mutace začnou šířit dříve, než virus zvládneme eliminovat. Řekla, že Německo je největším mezinárodním dárcem vakcín s více než 2 miliardami, a dodala, že pandemie ukázala potřebu zlepšení v oblasti prevence krizí, odolnosti, dodavatelských řetězců a diverzifikace obchodu. „Odstranění monopolů pomáhá,“ řekla Merkelová; Německo investovalo 1 miliardu EUR do výroby mikroelektroniky.

„K vyrovnání rozpočtových schodků v Německu a Evropské unii lze přispět lepším využitím dat a digitálních strategií,“ dodala.

Ceny Hermes za technologické inovace

Dr. Michael Meister, státní tajemník německého parlamentu, uvedl, že digitální ekosystémy vytvářejí nové obchodní modely a nové případy použití technologií. Vyhlásil tři finalisty ceny Hannover Messe Hermes Award jako Bosch Rexroth pro nový akční člen podmořského ventilu SVA R2, který je první elektrický akční člen na světě, Phoenix Contact pro technologii NearFi, která umožňuje bezkontaktní přenos energie a dat, a Pilz pro nový typ myPnoz modulárního bezpečnostního spínacího zařízení s velikostí šarže jednoho. Dr. Jochen Köckler, předseda správní rady Deutsche Messe AG, nakonec vyhlásil vítěze Bosch Resroth.

Veletrh Hannover Messe nabízí hodiny obsahu. I když nestihneme redakčně zpracovat vše, pokusíme se pravidelně vybrat ty nejzajímavější novinky a postupně zveřejňovat. Sledujte náš „tag“ Hannover Messe 2021. 

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.