Jak se připravit na digitální transformaci? 3+1 rada z praxe

Jak se připravit na digitální transformaci? 3+1 rada z praxe

O digitální transformaci firem se mluví napříč obory i strukturou společností. „Začít se musí ve výrobě, jinak se ve skutečnosti nic nezmění,“ zdůrazňuje expert na sběr dat ve výrobních firmách Jaromír Peterka, majitel firmy FOXON. Proč je digitální transformace nutnost a ne volba, jak ji úspěšně nastartovat a jak se nestát rukojmím vlastního dodavatele – o tom v rozhovoru mluví Jaromír Peterka, majitel a jednatel liberecké firmy FOXON.

Digitalizací se zabývají firmy už roky (nebo to o sobě tvrdí). Jaký je rozdíl mezi digitalizací a digitální transformací?

Digitalizace tu je už dávno, ta přišla s rozmachem řídicích systémů a počítačových technologií. Neznamená ale nic víc než že to, co máte na papíře, najednou zpracováváte elektronicky.

Digitální transformace je ale nové přemýšlení o celém byznysu na základě dat. A v tom je velká příležitost, vymyslet, co to může vaší firmě přinést. 

Jak má podle Vás v budoucnu vypadat výrobní fabrika?

Každý kompetentní člověk bude mít přístup k živým datům o výrobě, logistice, údržbě, financích nebo zaměstnancích. Toho docílíte tak, že bude všechno připojené v síti, senzory, počítače, stroje, lidi. Když vyvstane nějaká otázka, máte jednoduchý přístup k datům, ze kterých vyvodíte rychlé rozhodnutí. 

moderni udrzba

Pro koho je teď digitální transformace nejdůležitější?

Pro všechny. Transformací nejde neprojít, otázka je, jak efektivně a kdy. Stejně jako předchozí technické revoluce, i Průmysl 4.0 byl včera sci-fi, teď je to strategická otázka a zítra to bude nezbytný způsob fungování.

A netýká se to jen velkých firem. Ty malé a střední díky tomu buď vyrostou, nebo naopak ztratí, protože digitální transformaci propásly. 

Jak s ní tedy začít?

Ve výrobní firmě nemůžete začít jinak než poctivým sběrem výrobních a technologických dat ze strojů. A to je složitější, než se zdá. Množství výrobců strojů a komunikačních protokolů komplikují přístup na data všem nadřazeným systémům, ať už je to MES, SAP, reporty… Takže opravdový začátek spočívá ve standardizaci dat. Např. protokol OPC nebo MQTT pomocí OPC serverů KEPServerEX zpřístupní data z řídicích systémů na lince pro využití ve vyšších vrstvách firmy. 

ruzni vyrobci

Jaká data ale sbírat?

Ne všechna. Ale která ano, to těžko vymyslíte od stolu.

Vlastně jsem neodpověděl správně. Nezačínejte sběrem dat, ale tím, že půjdete dolů mezi linky. Zeptejte se údržbářů a výrobáků, co je zdržuje, co jim komplikuje práci, co potřebují.

A věřte, že vás zasypou svými problémy a často i tím, co se s tím dá dělat. Oni o tom přemýšlí, jenže se jich na to nikdo neptá.  

Když z těch problémů vyberete ten nejdůležitější a vymyslíte, jak to technicky vyřešit, zjistíte, která data sbírat. 

Jak pro digitální transformaci vybrat vhodné partnery?

Své výhody má velké softwarové řešení od jednoho dodavatele. Pokryje celý proces transformace, jednáte jen s jednou firmou. Žádná ale nemůže být nejlepší ve všem. Když vám pak něco nevyhovuje, dodavatel před vámi vaše data zamyká a vy nemáte možnost vyzkoušet jinou cestu.

Ve FOXONu volíme jinou cestu. Firmu nejdřív rozdělíme na vrstvy, např. senzory, řídicí systémy, strojový park, systém řízení výroby, reporting atd. Pro každou vrstvu pak hledáme tu nejlepší technologii. Výsledkem je otevřený systém, do kterého můžete v budoucnu začlenit aplikaci, která možná ještě neexistuje. Stejná data jsou připravená pro různé uživatele napříč firmou, ale i celým korporátem. 

manazer

Na co se má firma připravit, aby byla v digitální transformaci úspěšná?

Zaprvé, digitální transformace není projekt jednoho oddělení. Je to nový způsob řízení celé firmy. Odemknete nový potenciál, a to tím, že využijete sbíraná data pro okamžité řízení výroby. To se dnes neděje, většina firem hodnotí svoji výrobu až zpětně, třeba za týden na poradě.

Pro tento nový způsob řízení ale musíte nadchnout celý tým. Všichni musí uvěřit, že společná změna přístupu přinese užitek.

Zadruhé, musíte na to mít peníze, počítat s tím v příštích rozpočtech. Já vím, že tohle nikdo nechce slyšet, ale to prostě nejde udělat za pár set tisíc a pak bude klid. S každým vyřešeným problémem se vám v hlavě objeví další možnost, jak se zase posunout k efektivnějšímu provozu.

Zatřetí, IT vám nesmí házet klacky pod nohy. Musí si uvědomit, že výroba je srdce celé fabriky. Takže IT musíte získat na svou stranu, musí vás plně podporovat, nejen říkat, že něco nejde a že vám něco nepovolí.

A jestli to s digitální transformací myslíte vážně, vyčleňte na ni koordinátora. Měl by mít nadšení pro technologické novinky, stát blíž k výrobě než k IT, pochopit a sepsat největší problémy, vybrat vhodné dodavatele, řídit všechny zúčastněné. A měl by na to mít opravdu prostor…

Zaujalo? Přečtěte si nebo poslechněte celý rozhovor na blogu firmy FOXON. Je to liberecká firma, která prodává a implementuje software i hardware produkty pro digitalizaci a digitální transformaci už 15 let, a to především do výrobních závodů.

foxon hala

FOXON - Být první volbou i poslední šancí

Prodáváme a opravujeme díly průmyslové automatizace. Diagnostikujeme a školíme průmyslové komunikace. Realizujeme projekty internetu věcí v průmyslu. 

www.foxon.cz