Mistrovství Průmyslu 4.0 v Bratislavě

Mistrovství Průmyslu 4.0 v Bratislavě

Průmysl 4.0 je fenomén nejen ve výrobě, ale také na poli konferenčním. Jak uspěla novinka Innovatech Forum 4.0 v Bratislavě?

V průběhu května do Bratislavy zamířila řada Čechů. To aby podpořila národní tým na MS v hokeji. Po jeho skonční však hrstka příznivců jiného sportu, Průmyslu 4.0, mohla zamířit na konferenci, která byla pro svů první ročník malou neznámou. Přinesla však velice příjemné překvapení kvalitou řečníků a programová skladby. 

Nezřídka má člověk po odjezdu z konference pocit, že jednotlivé příspěvky někdo ušil horkou jehlou, aby se vůbec nějaká konference konala. Opak byl pravdou u Innovatech Fora 4.0 v Bratislavě, kde primárně zazněly různé názory lidí z průmyslové praxe (a to takřka všech segmentů výroby v ČR a na slovensku). Je zajímavé sledovat, že Průmysl 4.0 se tak stává skutečnou průmyslovou praxí, a dokonce již existuje dostatek kvalitních ukázek přímé realizace. Jak to vypadalona fóru zjistíte zde: https://innovatech.sk nebo v krátkém příspěvku níže.

Očima řečníka: Alena Nováková, CIIRC (zdroj)

Pořadatelům akce se podařilo zajistit, aby publiku poodkryli karty a ukázali jasné příklady Průmyslu 4.0 v jejich podnicích. Důležitou informací pro všechny posluchače bylo mimo jiné, jaké investice se za tím skrývají, jaká je jejich návratnost a jaká je strategie managementu. Často se dostalo také na to, co se nepovedlo.

Zatímco některé z prezentovaných firem zatím zavádějí pouze dílčí prvky Průmyslu, v některých se jedná o komplexní přístup. Přínosné pro posluchače ale bylo i to, že prostřednictvím všech prezentacích získali kvalitní případové studii. A těch, jak víme, je stále pomálu. Firmy tyto informace většinou sdílí neochotně.

Kdybych měla jmenovat jednoho mluvčího, který mě opravdu zaujal, pak by to byl ředitel společnosti Koyo Bearings, Petr Novák (pouhá shoda jmen). Ten ukázal, jak se dá japonská filozofie řízení uplatňovat v českých podmínkách tak, aby nebyla kontraproduktivní. Zároveň přiblížil, jakým způsobem pracují se zaměstnanci v jejich komplexním školicím středisku. Ze slov Petra Nováka bylo zřejmé, že v Koyo Bearings jasně pochopili, že nastavený trend má velkou budoucnost a učinili jej realitou. Novák také naznačil, že si uvědomují i to, že některé z jejich výrobků budou možná na dynamickém trhu automotive v budoucnosti nepotřebné. A i na tuto možnost se již nyní připravují, přestože jistě nenastane v jednom funkčním období managementu a s největší pravděpodobností ani v tom následujícím.

Dvoudenní akce se kromě prezentací výrobních firem skládala i z panelových diskusí a diskusí u kulatých stolů. Na téma robotizace a práce jsem se do těchto diskusí zapojila i já. Velmi podnětná byla právě diskuse u kulatého stolu, ve které se sešly velmi různorodé názory, které vycházely z praxe reálných firem.

Je nutné si uvědomit, že zatímco technologie připraveny jsou, lidé většinou ještě ne. Lidská přirozenost se velkým změnám vzpírá. Ve firmách, kde personalisté se zaměstnanci nepracují cíleně, je to potom poznat. Například se náhodou odpojí kabel, kterým se přenášejí data ze stroje. Pokud se takový problém objeví mimo hlavní pracovní dobu, kdy nejsou přítomní specialisté, může se stát, že se linka či stroj zastaví a problém se neřeší. A to firmy samozřejmě stojí nemalé peníze.

Malý recept na to, jak předejít drobným „sabotážím“ ze strany zaměstnanců, nabídl ředitel společnosti US Steel Košice, Ján Petko. Poradil přítomným, ať naučí operátory stroje být zároveň jeho údržbáři. Ne všichni to samozřejmě zvládnou, ale ti, co ano, to poznají na své výplatní pásce. A to citelně. Přesně takovýmto způsobem je nutno pokračovat. Motivovat zaměstnance, aby sami měli zájem předejít drahým odstávkám.

Konference se zúčastnila také zástupkyně hlavního partnera Národního centra Průmyslu 4.0, společnosti Škoda Auto, Jana Polášek Filová, která se zabývala tématem jak nastavit inovace ve firmě, a která má v tomto čísle také příspěvek k tématu vzdělávání pro inovace.

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.