Odpovědi k řídicím prvkům závodu

Odpovědi k řídicím prvkům závodu

Potřebujete upgrade? Programovatelné automaty (PLC) ve formátu nano mohou nahradit funkci stávajícího zařízení, zajišťovat komunikaci atd.

Řídicí prvky pro automatizaci závodů jsou mozkem mnoha operací tím, že řídí automatizované pracovní toky. Adam Bainbridge, produktový manažer pro automatizaci a mikropohony divize průmyslového řízení společnosti Eaton, vysvětluje trendy v oblasti řídicích prvků, související výzvy a výhody upgradu.

Jak důležitou roli hrají řídicí prvky v řídicích systémech?

Programovatelné automaty (PLC) jsou mikroprocesorová zařízení používaná k řízení průmyslových procesů nebo strojů. Poskytují pokročilé funkce, včetně monitorování, řízení a komunikace pro sdílení dat v sítích. V průmyslových prostředích PLC zjednodušují řídicí systémy snížením složitosti a zvýšením flexibility řídicího systému. Funkce moderních PLC mohou pomoci zvýšit efektivitu procesů a zároveň poskytnout operátorům více dat a analytických informací pro zjednodušení údržby, monitorování a optimalizace procesů.

Jaké jsou možnosti moderních řídicích prvků ve srovnání se staršími?

Jedním z největších nedávných vylepšení v oblasti řídicích prvků je nástup PLC formátu „nano“. Tyto řídicí prvky často používají formát „cihly“ (brick), což je nízkoprofilový modulární balíček pro montáž na panel, na rozdíl od PLC montovaného do stojanu, který má základní modul a sloty pro doplňkové karty. Nano PLC jsou obvykle menší a méně výkonné než mikro PLC.

Počet vstupů/výstupů (I/O) býval rozhodujícím faktorem, když byla potřeba vyšší třída, ale tento faktor byl eliminován novými, rozšiřitelnými koncepcemi, které maximálně využívají škálovatelnost řídicího systému. Pokud řídicí aplikace nevyžaduje vysokorychlostní řízení polohy nebo přesnost či schopnost řídit více zařízení průmyslovou komunikací, může řídicí prvek nano ušetřit místo a náklady.

Jaké jsou výhody?

Použití nano PLC nabízí škálovatelnost tak, aby zahrnovala jednoduchou ochranu, jako je sledování teploty nebo pokročilejší funkce, např. monitorování účinnosti čerpadla, pro kontrolu zablokování a zasílání výstrah a upozornění na údržbu do systému SCADA nebo e-mailem technikovi. Změny řídicího systému se provádějí prostřednictvím programování na čelním panelu, což eliminuje potřebu měnit zapojení a minimalizuje prostoje. Moderní PLC jsou obvykle párovány se softwarem používaným pro programování řídicích prvků a displejů. Takové prvky nano PLC podporují rychlou ethernetovou komunikaci a vysokou flexibilitu programování.

Jak tato technologie zvyšuje flexibilitu a škálovatelnost řídicího systému?

Širší napěťové rozsahy nano PLC mohou snížit počet variant produktu a zvýšit flexibilitu jednoho produktového provedení, což usnadňuje výběr, integraci a údržbu. Ultrakompaktní chytré PLC přispívají k lepšímu řízení spotřeby energie.

Proč by se měly řídicí prvky vyměnit nebo modernizovat, i když ještě nedosáhly konce své životnosti?

Snižování provozních nákladů a zvyšování účinnosti je výzvou, které čelí všichni provozovatelé a technici. Rozhodnutí modernizovat zařízení vyžaduje zvážit investice a získané výhody. Mnoho řídících techniků používá PLC, které již vyčerpaly své schopnosti a jen zvyšují náklady. Díky použití moderních nano PLC mohou výrobci OEM zkrátit dobu potřebnou na modernizaci, snížit náklady na strojní vybavení a získat více funkcí. Tyto PLC mohou nahradit funkci stávajícího zařízení a zajistit ethernetovou komunikaci, vzdálené monitorování, e-mailová upozornění a integraci s jinými systémy.

Jaké jsou obvyklé mylné představy při výběru nebo specifikaci řídicích prvků?

Existují mylné představy o tom, jaký typ nebo třídu zařízení použít. Operátoři mohou pro řízení procesů použít diskrétní řídicí prvky PI nebo uplatnit řízení na úrovni zařízení, jako jsou frekvenční měniče (VFD). Je obtížné vyvážit náklady a potřebné schopnosti. Diskrétní komponenty mohou nabídnout spolehlivé a jednoduché ovládání a přitom nemusejí splňovat měnící se požadavky. Moderní PLC může tyto překážky překonat a nabídnout více možností.

Adam Bainbridge je produktový manažer pro automatizaci a mikropohony divize průmyslového řízení společnosti Eaton. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com