Prognóza sto let po Čapkovi: Do roku 2025 budou roboty plnit 15 % celkových výrobních úkolů

Mezi vstupní řečníky konference ROBOTY 2020 patřil Jean-Marc Collet, divizní manažer v robotice pro Stäubli. Jeho společnost navíc byla generálním partnerem akce. Mezi vstupní řečníky konference ROBOTY 2020 patřil Jean-Marc Collet, divizní manažer v robotice pro Stäubli. Jeho společnost navíc byla generálním partnerem akce.

Tři dny, dva místa, zahraniční řečníci, více než tři stovky účastníků, rekordní počet prezentačních stánků, workshopy a roboty všude, kam se člověk podíval. Letošní osmý ročník konference ROBOTY 2020 nabídnul opravdu vyčerpávající přehled o aktuálním stavu a trendech v prostředí české, ale i světové průmyslové robotiky.

Pokud budeme na celou akci pohlížet optikou pořadatele neubráníme se dojmu, že zájem o roboty je opravdu na vzestupu a tuzemské firmy již chápou, že díky nim lze řešit nejen akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve většině výrobních odvětví. Více než 300 tis. neobsazených pracovních míst a pokulhávající produktivita jsou pádným důvodem pro řadu výrobců, poohlédnout se po alternativě v podobě robota. Za své již snad vzaly i nekonečné debaty o tom, zda roboty vezmou lidem práci. Ano vezmou, ale v drtivé většině pouze tu namáhavou, s minimálními požadavky na kvalifikaci lidských operátorů. Robotizace ale rovněž přináší nové výzvy pro školství a pracovní trh v podobě zcela nových profesí. Zatímco jednoúčelové stroje a průmysloví roboti si své neochvějné místo stále drží u producentů s masovou výrobou, masivní boom zažívá kolaborativní robotika zejména v oblastech s požadavky na menší výrobní série a vysokou customizaci produktů. Nastupujícím trendem je pak bezesporu mobilní kolaborativní robotika s požadavky na plnou cloudovou a IoT podporu.

 

„Robotika je dnes považována za součást digitální transformace světové ekonomiky. Investice do robotiky není cíl, ale cesta – prostředek. Investory už nezajímají pouze počáteční náklady, ale celkové náklady na celý životní cyklus zařízení. Zákazníci dnes kupují řešení a ta umožňují pouze komplexní digitální platformy. Do roku 2025 budou roboty plnit 15 % celkových výrobních úkolů, což představuje dvounásobný nárust oproti současnosti,“ predikuje vývoj situace na trhu s roboty Monica Miches, hlavní konzultantka pro Evropu, konzultační společnosti Frost & Sullivan.

EsbenPříběh vzniku a prognózu budoucnosti kooperativní roboty přivezl z Dánska do Brna Esben Østergaard, zakladatel Universal Robots

Očekávaný nárůst kolaborativní robotiky hraje do karet především klíčovým hráčům v oboru. Technologie se ale stále vyvíjejí a zvyšuje se podíl spolupráce mezi operátory a roboty. Růst lze podle Miches očekávat zejména v oblasti cloudové robotiky a pronájmu strojů. Rozdíl mezi Evropou a Asií je ale stále obrovský. Je třeba si uvědomit, že hnací motory investic obou trhů jsou zcela rozdílné. Zatímco v Evropě je to pracovní síla, v Asii především kvalita produktu.

V takové situaci je důležité automatizovat kdykoli a kdekoli. „Důležitá je služba! Globalizace se vyvíjí takovým směrem, že se velmi rozvíjí a sofistikuje výrobní prostředí. Automatizace kdykoli a kdekoli zní jako marketingový sen, ale je to naše vize. Potom, co se roboty stanou plně kolaborativní, stanou se i mobilními. Mobilní robotika pomůže optimalizovat návratnost investice. Pokud kvůli ní ale budete muset kompletně přebudovat infrastrukturu, tak se investice nevyplatí. Robotická výroba musí být modulární a flexibilní. Na to navazuje spousta technologií a vše musí být propojeno,“ je přesvědčen Jean-Marc Collet, divizní manažer společnosti Stäubli, který je po 25 letech zkušeností s robotikou přesvědčen o tom, že výroba se díky 4.0 neustále mění a výrobci na celém světě zvětšují variabilitu produktů a zmenšují šarže, což vede ke zmiňované customizaci. Autonomní mobilní roboty HelMo, které na konferenci představil, již fungují u prvních zákazníků a znamenají další level ve SMART výrobě. Podle Colleta všichni lidé z oblasti robotiky musejí rozumět potřebám zákazníka.

IMG 8203Monica Miches, hlavní konzultantka pro Evropu za Frost & Sullivan vypočetl, co v robotice můžeme očekávat ve výhledu letošního roku.

Zcela určitě o tom ví své Esben Østergaard, zakladatel Universal Robots – současného lídra na trhu s kolaborativními roboty. „Trh s coboty, který jsme pomáhali rozvíjet, má dnes více hráčů, ale stále ho máme asi polovinu. V roce 2021 se předpokládá, že trh bude mít hodnotu 2 mld. dolarů. Všechny lidské oblasti budou ovlivněny robotikou, ale nikdy to nebude na 100 %,“ je přesvědčen Østergaard a neváhá jít ve svých prognózách ještě dále. „Jsme jediný živočich na planetě, který dokáže využívat technologie. Máme velkou moc. Průmysl 4.0 je optimalizace. Násobení hodnoty produktu lidským dotykem představuje 5.0. Hnací silou pro kolaborativní robotiku jsou lidé a spolupráce s nimi. Míchání strojů a lidí přináší 85% nárůst produktivity. Dnes můžeme jedním robotem vyrábět více než 150 produktů a zákazníci dostávají čím dál lepší technologie. Nejedná se tedy o boj člověka proti stroji. Pokud to správně uchopíme, může pro nás být spolupráce s technologiemi velmi výhodná. Technologie jsou to, co z nás dělá lidské bytosti,“ tvrdí Østergaard, který je přesvědčen o tom, že Technologie vytváří bohatství, které se ale nedistribuuje rovnoměrně a měly by existovat i jiné mechanizmy než revoluce, aby z něho každý něco mněl.

Roboty nedanit!

I když Bill Gates udělal ze všech žen, které psaly na strojích, nezaměstnané, není zdanění robotů dobrý nápad. Ekonomické aspekty zdanění robotů podrobně rozebral Michal Skořepa, analytik České spořitelny. „Není to sice dobré, ale některá řešení přesto existují. Pokud by došlo k monopolizování výroby robotů, měla by se na ně daň aplikovat. Taková situace ale na trhu zatím neexistuje. Daňový systém pak musí dávat smysl lidem v konkrétní zemi. Pokud to tak není, lidé se budou snažit zdanění vyhnout, protože tomu nevěří a nerozumí,“ upozornil.

Podle Per Ulrik Erikssona z globálního týmu servisu společnosti ABB je každá nová technologie při své adaptaci těžká. „Lidé mají v povaze odporovat novinkám, ale chce to čas. Nezapomínejme, že země s největším počtem robotů mají nejmenší míru nezaměstnanosti“.

IMG 8183Tradičně roboty hrály na konferenci hlavní roli nejen v sále, ale i předsálí...

V rámci četných diskusí pak rozhodně nezapadla myšlenka, že robotizace je jedním ze způsobů, jak lidé mohou pokračovat v práci i v důchodovém věku, což je dobrá zpráva pro ekonomy. Pokud jim robot v práci pomůže, bude to skvělé, protože zaměstnanci jsou součástí znalostí a jejich praktické zkušenosti vytvářejí firemní hodnoty. Robot tohle neumí. Lidé si tak budou moci udržet svou práci i v důchodovém věku, čehož už dnes využívají například některé německé automobilky.

Třídenní brněnská konference toho ale nabídla daleko více, než se vejde do jednoho článku. Na řadu otázek stále ještě neexistují jednoznačné odpovědi. Jedno je ale jisté, kam se trh s roboty dostal během jednoho roku a co se na něm změnilo, budeme vědět již za rok. Organizátoři konference ROBOTY 2021 z TRADE MEDIA International totiž v termínu od 26. do 28. ledna 2021 opět posunou laťku o trochu výše. Více o konferenci také na www.konference-roboty.cz 

IMG 8237Úvodní den konference skvěle doplnily diskusní panely o budoucnosti robotiky, i současném stavu v tuzemském i světovém průmyslu.

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz