Repase robotů v Ostravě: Odpočinkový pobyt pro unavené roboty

Repase robotů v Ostravě: Odpočinkový pobyt pro unavené roboty

Volnější měsíce před létem bývají často ve znamení stále oblíbenějších zákaznických dnů mnoha velkých i menších firem. Nejinak tomu bylo 24. května 2018, kdy své brány otevřelo globální certifikované opravárenské robotické centrum společnosti ABB. Protože jsme lokální patrioti a máme to z pohodlí kancelářských křesel doslova „za rohem“, přijali jsme pozvání a vyrazili na návštěvu. 

 

20180524 112438

Úvodního slova se ujali dvě nejpovolanější osoby: Radomír Nováček, ředitel ostravského centra, a Vítězslav Lukáš, ředitel ABB Robotika. Radomír Nováček představil své centrum, pro milovníky statistik uvedl několik dat – celkem zaměstnávají 150 zaměstnanců, kteří od roku 2007 opravili více než 2300 robotů od zákazníků z celého světa. Činnost globálního opravárenského centra si lze představit poměrně jednoduše: robot je zaevidován v systému, kompletně rozebrán, je proveden hloubkový audit všech jeho součástí, poté dochází k výměně kabeláže, kontrole motorů, ramen, převodovek, dále je testováno zatížení, následně je zkalibrován, nalakován a odeslán zpět k zákazníkovi. Vše v intervalu 4–5 týdnů. Firmy mají možnost rovněž domluvit tzv. zpětný odkup robotů – staré, nepotřebné roboty mohou v centru nechat na odkup a získat sníženou cenu na nákup či výměnu nového robotu.

Vítězslav Lukáš pak navázal obecnějším povídáním o významu robotizace ve světě i v České republice. Automatizaci a robotizaci vnímá jako naprostou nutnost a přirozený vývoj průmyslu 21. století. „Robotizaci lze nasadit v opravdu širokém spektru aplikací – od potravinářského průmyslu přes lakování až po těžké provozy,“ říká Lukáš. Jako příklad uvedl společnost Vítkovice Cylinders, nebezpečný provoz těžkého průmyslu, kde jsou zvýšené požadavky na bezpečnost a tlak na produktivitu výroby. Několik zajímavých faktů o tom, že i do oblasti robotiky pronikají aktuální trendy typu rozšířená realita či umělá inteligence, přednášku završovalo.

Pro několik desítek návštěvníků pak začala nejočekávanější část celodenního programu – komentovaná prohlídka opravárenského centra a jako bonus také prohlídka centra opravy motorů. Zákazníci měli možnost prohlédnout si původní stav před opravou a výsledek práce po ní. Poté prošli jednotlivými kójemi s nejrůznějšími operacemi oprav – broušení, hloubkové čištění, oprava kabelů atd. Na vlastní oči mohli vidět téměř do šroubku rozebraného repasovaného robota a pečlivou péči o něj.

S trochou nadsázky by se dalo říci, že jsme byli svědky luxusního wellness pobytu pro robotické parťáky provozů z celého světa. Na počátku přichází unavený, neveselý, bez života a s příznaky, které mohou ohlašovat poruchu. Po individuální péči ostravských odborníků se zpět do světa vrací „vykoupaní“, vybroušení, nalakovaní, namazaní a po všech stránkách „hezčí“ roboti...

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com