Snažíme se naplnit naši vizi „Být první volbou i poslední šancí“

Snažíme se naplnit naši vizi „Být první volbou i poslední šancí“

Společnost FOXON své podnikání na dodávkách náhradních dílů pro automatizaci před lety prakticky postavila. Jako jedna z mála firem má proto dlouholeté zkušenosti nejen s jejich dodávkami, ale i opravami. Jak celý proces dodání náhradních dílů od objednávky po jejich distribuci funguje nám v rozhovoru vysvětlil Daniel Marášek, Key Account Manager společnosti FOXON, s. r. o. pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Jste obchodním zástupcem a servisním technikem pro teritorium Moravy… Pro představu, jak velikou oblast v rámci Moravy pokrýváte?

Jsem na pozici obchodně‑technického zástupce pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Obhospodařuji více jak 1 000 firem, převážně ve výrobní sféře. Zaměření těchto firem je různorodé. Automotive, potravinářský průmysl, průmyslovou výrobu pro stavebnictví, dřevozpracující průmysl, výrobci strojů a průmyslových linek, integrátoři, chemický a těžební průmysl a mnoho dalších. Zajišťuji opravy, prodej dílů automatizace a celého našeho sortimentu produktů, zastupujeme víc jak 25 společností z celého světa.

FOXON má sklady ND ve více regionech nebo dodávky dílů řešíte z centrálního skladu?

Vlastní sklad a provozovnu máme v sídle společnosti v Liberci, jedná se o náš vlastní objekt o velikosti cca 2 000 m². Z tohoto našeho objektu se snažíme distribuovat všechny objednávky. Disponujeme ale i širokou sítí partnerů z řad servisních a opravárenských firem po celém světě, přes které se snažíme sehnat veškeré poptávané díly a produkty.

Součástí našeho vlastního objektu jsou skladové prostory, kanceláře a jedno z nejmodernější školicích center v ČR. V brzké době otevřeme také tzv. FOXON arénu, kde našim jak stávajícím, tak potenciálně novým zákazníkům ukážeme, jak by měla vypadat automatizace výroby a sběr dat, vzdálená správa a zálohování řídicích systémů nebo třeba condition monitoring výrobních strojů.

Pro které oblasti automatizační techniky ND nabízíte?

Zajišťujeme opravy a dodávky repasovaných a otestovaných dílů a servomotorů všech dostupných značek na českém a slovenském trhu. Samozřejmě v návaznosti na německou výrobu jsou u nás nejrozšířenější náhradní díly SIEMENS, a dále to jsou z těch nejpoužívanějších také ABB, Mitsubishi Electric, Rexroth, Allen‑Bradley, Baumuller, Danfoss, KUKA, Lenze, Omron, SEW, Yaskawa, FANUC, Schneider.

Expresní dodání ND je u vás standardem? Je tato služba zákazníkovi extra účtována? Jaké termíny dodání dílů jste schopni garantovat?

Co se týká dodání náhradních dílů, je vždy nejdůležitější otázkou, zda je díl dostupný u nás na skladě nebo u našich servisních partnerů v Holandsku, Španělsku, Německu. Pokud je díl dostupný a otestovaný, jsme schopni dodat díl v co nejkratší době v návaznosti na to, kde se nachází. Cena je stanovena jako expres dodání dílu.

Co se týká oprav, tam je standardní doba 5 až 6 týdnů od závazné objednávky a závisí na dostupnosti komponentů nutných k opravě diagnostikovaného dílu. Samozřejmě je možné expres vyzvednutí dílu, následuje expres oprava a na konec expres dodání opraveného dílu. Cena se pak stanovuje podle náročnosti opravy a vzdálenosti vyzvednutí a dodání.

Vždy záleží na dohodě, a hlavně na výsledku provedené diagnostiky dílu a náročnosti další opravy. Dle našich dlouholetých zkušeností se pohybuje termín expres opravy 4 až 10 dní od objednávky.

Všechny díly do opravy jsme schopni vyzvednout naším vlastním kurýrem. Každý region má svého obchodního zástupce, který se zákazníkům bude plně věnovat. V neposlední řadě jsem schopni nabídnout u těch nejpoužívanějších náhradních dílů opravu formou výměny za náš repasovaný a otestovaný díl.

U oprav výměnou dílů staré nefunkční díly repasujete. Repasi provádějí technici FOXONU? Jak například repasované díly různých výrobců zkoušíte a jakým způsobem se fakt, že se jedná o repasovaný díl, promítá do záruky?

Veškeré opravy provádí naše partnerská opravárenská střediska UNIS Group v Holandsku a GDM ve Španělsku. Jsou to jedny z největších opravárenských středisek v Evropě a my je v ČR a na Slovensku výhradně zastupujeme.

Díly, zasílané do těchto moderních center, se opravují tzv. metodou totální repase a následně se tyto opravené díly plně testují pod vysokou zátěží. Na takto opravený a otestovaný díl jsme pak schopni dát záruku až 24 měsíců.
Vzhledem k dlouholetým zkušenostem a historii všech opravených dílů dokážeme na většinu poptávaných dílů automatizace stanovit cenu opravy předem.

Jen pro zajímavost, v našem partnerském OS UNIS se opraví ročně cca 40 000 dílů automatizace a v OS GDM 4 500 servomotorů. Celková úspěšnost oprav se pohybuje na 95 %. Cena takhle provedené repase se pohybuje cca na 40 až 50 % původní ceny zařízení. Pro opravy servomotorů a CNC vřeten pak potřebujeme pro stanovení ceny opravy provést diagnostiku poptávaného dílu, proto cenu stanovujeme až po ní.

U náhradních dílů, které již výrobci nenabízejí, opravdu umíte sehnat cokoli? Pomáhá vám v tom například vaše globální distributorská síť nebo musíte často improvizovat?

Snažíme se naplnit naši vizi „Být první volbou i poslední šancí“. U výběhových dílů, které už výrobci nenabízejí, se snažíme tyto díly opravovat a nabízet možné náhrady. Máme dohromady ve spojení s našimi partnerskými opravárenskými středisky velmi slušnou zásobu dílů a snažíme se vždy prvořadě využít našich možností, následně jsme schopni se obrátit na spoustu našich dalších partnerů, a to po celém světě.

Který sortiment ND automatizační techniky jde takzvaně „na dračku“ a naopak u kterých dílů by měli uživatelé technologií zbystřit a kvůli jejich horší dostupnosti se jimi raději předzásobit?

Nejčastěji opravované a dodané díly jsou servopohony (Siemens, Simodrive 611, Sinamics, Simotion, Rexroth Indramat, Fanuc), servomotory, HMI panely, frekvenční měniče, operátorské panely k robotům, napájecí zdroje, průmyslové PC a monitory, PLC, CNC vřetena, analogové a digitální karty, vstupní a výstupní moduly a další zařízení automatizace.

Doporučení je hlavně u výběhových dílů mít vždy díl u kritických aplikací v rezervě. Typickým problémem jsou servomotory, které jsou většinou vyrobeny pro daného zákazníka a nikdo nemá takovýto motor někde skladem.

Pokud jde tento servomotor opravit, tak pomůžeme, ale v případě, že servomotor není možno opravit, nastává pak problém zákaznicky vyrobený servomotor sehnat.

FOXON - Být první volbou i poslední šancí

Prodáváme a opravujeme díly průmyslové automatizace. Diagnostikujeme a školíme průmyslové komunikace. Realizujeme projekty internetu věcí v průmyslu. 

www.foxon.cz