Cloud computing se stal samozřejmou součástí moderního technologického světa. Poptávka po cloudu každoročně výrazně roste a podle předpovědi IDC by letos měla vzrůst o dalších 30 %. Zájem o něj zvýšila jednak pandemická situace a potřeba rychlého přechodu na vzdálený přístup k datům a aplikacím, ale i snadný přístup k pokročilým technologiím, které jsou s cloudem spojené.

V minulosti byly aplikace MOM (Manufacturing Operations Management), kam patří např. MES, nasazeny buď přímo na serverech ve výrobním závodě nebo v centralizovaných on-premise datových centrech obsluhujících více závodů jedné společnosti. Rozhodnutí o místním nasazení (uvnitř výrobních závodů) bylo dáno především obavami o bezpečnost a dostupnost internetového připojení.

Digitální transformace inženýrské práce pokračuje. Společnost EPLAN v rámci svých cloudových služeb představuje novou aplikaci EPLAN eMANAGE pro spolupráci napříč projekty. Umožňuje vám nahrávat projekty z platformy EPLAN do cloudového prostředí, tam je sdílet a pracovat na nich. Již v půli března jsme uvedli bezplatnou verzi aplikace a její rozšířená, placená verze bude následovat v srpnu 2021.

Společnost Nedschroef, specialista na výrobu spojovacích prostředků, si vybrala řešení Infor CloudSuite Automotive pro modernizaci řízení výrobního provozu s cílem ušetřit náklady a zvýšit efektivitu.

Mitsubishi Electric představuje nový produkt ME2Robot využívající Cloud, které umožňuje vzdáleně monitorovat stav robotů instalovaných na výrobních linkách. ME2Robot je první z připravovaných produktů využívající IIoT Data Hub – viz obr.1. Připravují se aplikace ME2 pro Serva, frekvenční měniče, CNC a pomocí FAG sensoru i pro motory jiných výrobců.

Strana 1 z 5