Digitální dvojčata, blockchain a internet věcí

Digitální dvojčata, blockchain a internet věcí

Metaverzum se vyvíjí pro průmyslové využití a jeho základem budou digitální dvojčata, blockchain a internet věcí (IoT).

Ačkoli jsou jeho nejznámější oblastí videohry a zábava, metaverzum je více než jen místem pro setkávání a obsahuje stále více nástrojů užitečných pro průmyslové aplikace. V současnosti se pracuje s více technologiemi než jen s rozšířenou realitou (AR) a virtuální realitou (VR). Základem průmyslového metaverza budou digitální dvojčata, blockchain a internet věcí.

Digitální dvojčata a metaverzum

Digitální dvojče jako virtuální repliku reálného objektu nebo systému lze považovat za stavební prvek metaverza. Digitální dvojče zahrnuje senzory, strojové učení (ML), umělou inteligenci (AI), komunikaci, data v reálném čase a další prvky, takže dokáže napodobovat věci a lidi, simulovat události a procesy a poskytovat informace.

Protože se jedná o virtuální kopii fyzického originálu, včetně jeho změn a pohybů, díky digitálnímu dvojčeti se metaverzum a zážitky v něm zdají téměř skutečné. Digitální dvojče není v průmyslové automatizaci žádnou novinkou, již několik let se hojně využívá v chytré výrobě ke zlepšení provozu. V metaverzu dostávají technologie digitálních dvojčat větší a zřetelnější podobu. Výrobci automobilů, kteří již nyní digitální dvojčata využívají k modelování automobilů a jejich chování, budou možná v nepříliš vzdálené budoucnosti představovat vozidla na automobilové výstavě v metaverzu. Distribuované servisní týmy průmyslové výrobní společnosti by se mohly scházet v metaverzu a pracovat na digitální replice vadného zařízení. V současné éře hybridní práce by se lidé pracující z domova mohli ukázat v digitálním dvojčeti kanceláře, aby se více cítili součástí týmu.

Blockchain a ekonomika metaverza

Kromě hardwarových zařízení potřebuje metaverzum také prostředí pro výměnu dat s uživateli. Blockchain má své neodmyslitelné výhody, včetně bezpečnosti, důvěryhodnosti, decentralizovaného charakteru a interoperability. Nabízí mechanismus, který uživatelům umožňuje chránit a prokazovat vlastnictví virtuálních aktiv, což je schopnost, která v mnoha ohledech obohacuje využívání metaverza. Například k prokázání vlastnictví digitálních aktiv v oblasti her, (digitálního) umění a hudby se používají jedinečná kryptografická aktiva na blockchainu, známá jako nezaměnitelné tokeny (Non-Fungible Tokens – NFT). Hráči Axie Infinity a The Sandbox například budují a obchodují s digitálním majetkem prostřednictvím NFT. Když přecházejí z jednoho metaverza do druhého, mohou mít u sebe aktiva ve formě tokenů.

Blockchain a další distribuované účetní knihy jsou základem kryptoměn pro metaverzum, kde se stále více rozšiřuje virtuální nakupování. Stejně jako skutečné peníze se i kryptoměny budou v blízké budoucnosti v metaverzu půjčovat, vypůjčovat a investovat decentralizovaným způsobem. Občané metaverza budou mít informace o identitě zabezpečené v blockchainové účetní knize, aby se zabránilo krádeži nebo zneužití.

Internet věcí integruje metaverzum

Jednou z výzev při rozšiřování metaverza je, že vyžaduje rozsáhlou novou infrastrukturu pro hostování technologií, které ho tvoří. Platforma metaverza potřebuje ke sběru dat připojit fyzická zařízení, gadgety a hardware. To je možné díky internetu věcí, který je postaven na cloudu. Jakožto prostředí, jež shromažďuje a šíří data z fyzického světa, aby je reprezentovalo ve světě virtuálním, je internet věcí tím, co zajišťuje dobré fungování metaverza. Ekosystém propojených objektů IoT zachycuje syntetická data a vytváří „reálné“ pocity – vizuální, sluchové, zážitkové – v avatarech metaverza. Využívá například informace o lidském těle, jako jsou pohyby nebo směr pohledu, získávané z nositelných zařízení nebo štítků a vytváří tak realistické osoby a zážitky.

Gopikrishnan Konnanath je senior viceprezident a globální ředitel společnosti Infosys. Upravil Chris Vavra, ředitel pro webový obsah časopisu Control Engineering, CFE Media and Technology, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com