Firmy řeší nejistý podzim, nadějný rozjezd mají podpořit investice a podpůrné programy

Hosty Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy ČR byli: Pavlína Kalousová (Plzeňský Prazdroj), Petr Novák (Koyo Bearings) a Marek Loula (ČSOB) Hosty Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy ČR byli: Pavlína Kalousová (Plzeňský Prazdroj), Petr Novák (Koyo Bearings) a Marek Loula (ČSOB)

Další z tematicky zaměřených on-line videokonferencí Svazu průmyslu a dopravy (SPCR) se i přes prázdniny zabývala vývoji českých firem v době po odeznění koronavirové krize. „Stále se něco děje a je třeba o tom informovat,“ vysvětlil vicepresident SPCR Radek Špicar hned v jejím úvodu.

Podle něj a pozvaných hostů jsou tuzemské firmy z nejhoršího venku, o čemž svědčí rovněž vzrůstající objemy tržeb i zakázek. Přesto se u většiny z nich nepodaří ztráty z jara letošního roku dohnat. Dobrou zprávou je, že i navzdory situaci čeští zaměstnavatelé drží zaměstnanost na velmi vysoké úrovni.

„Stále trochu doháníme, co nás zasáhlo na začátku března. Obáváme se, že celá situace v pivním průmyslu už letošní ztráty nedožene. Museli jsme se rychle zorientovat. Investovali jsme do toho, aby se mohl nastartovat normální život v hospodách. Soustředili jsme se, aby vládní programy byly vstřícné vůči nejpostiženějším segmentům čili hotelům, hospodám a firmám v gastronomii,“ zhodnotila situaci Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje.

Puls české ekonomiky ale udává především automotive segment. V loňském roce se v ČR vyrobilo 1,4 milionu automobilů a v letošním jejich výrobci očekávají pokles ve výrobě o cca 300 tisíc vozů. Nezrealizují se tak tržby za 250 miliard. „Kopírujeme trendy v autoprůmyslu. Březen 60% pokles, duben 50% pokles, pak se to začalo zvedat. Stáli jsme ale jen 14 dní. Jsme diverzifikování a nejsme závislí jen na autoprůmyslu. Na konci června už tržby vzrostly na 70 %. Objednávky se naplňují a jdeme pomalu nahoru. Máme signály, že některé regiony už se zotavily, jiné zdaleka ne. Za celý rok očekáváme rovněž 25% pokles oproti normálu. Návrat k normálu, pokud budeme pozitivní optimisté, předpokládáme nejdříve v polovině roku 2021,“ popsal situaci u výrobců automobilů a ve své firmě Petr Novák, ředitel společnosti Koyo Bearings Česká republika s.r.o.

Jako pozitivní hodnotí vládní podporu, i když v olomouckém závodě na výrobu ložisek nevyužili zdaleka všech jejich možností. „Využili jsme vládní programy a děkujeme za tu možnost. Nyní využíváme program Antivirus, což vnímáme jako dobrý nástroj, jak kompenzovat náklady ve firmě, aniž by se musela přijímat nějaká drastická opatření. Zkoušeli jsme i program Covid půjčka, ale nebyl výhodný. Pro nás jako korporát byly sazby až 3x větší, než na jaké jsme zvyklí. Proto jsme od toho ustoupili. Ale nevylučuji, že u menších firem to bude zajímavější,“ vysvětlil Novák, jehož olomoucká pobočka v současné době vyrábí pouze od pondělí do čtvrtka. Na problémy s vládní podporou ale upozornila i Kalousová: „Hostinským jsme například zprostředkovali poradenství, aby si žádost vůbec uměli vyplnit. To považuji za slabost toho systému. Malí podnikatelé potřebovali peníze rychle, ale bylo to administrativně náročné.“

„Souhlasím s tím, že programy Covid 3 a Covid+ jsou pro velké firmy nákladově vyšší, ale ta pomoc je nastavena pro menší firmy, které potřebují hlavně pomoci s likviditou. Podmínky jsou ale schváleny pro celou Evropu. Z krize se neprošetříme, je třeba investovat. Zájem o program Covid+ je velký, v řádu nižších miliard. Panuje ale velká nejistota ohledně situace na podzim, proto firmy stále častěji sahají pro vládní podpoře,“ vysvětlil současné situaci v bankovním sektoru Marek Loula, ředitel korporátního bankovnictví ČSOB. Připustil rovněž, že program Covid 2 nebyl zvládnutý úplně nejlépe. „Bylo jasné, že není možné vše zadministrovat přes jedno místo v tak krátkém čase. Oproti tomu programy Covid 3 a Covid+ lidi uklidnily. Obsahují větší balík peněz možný čerpat v delším časovém horizontu. Firmy se proto nyní mohou soustředit ne hned na likviditu, ale například na úsporu nákladů,“ dodal Loula s tím, že zde stále existují ještě podpůrné programy z EU, které mohou v řadě firem pomoci. Celá řada nových výzev z EU bude vyhlášena už v září a zcela určitě by si na ně měly zkusit sáhnout i české firmy, kterým by tak evropské peníze mohly ulehčit nejistý podzim, ze kterého u řady z nich panují obavy i díky tomu, že stále neexistují jasné scénáře pro případy návratu pandemie v podobě druhé vlny a následných vládních opatření.

 Záznam vysílání:

https://youtube.com/Pb-lH-kQW_Q

Vítězslav Fejfar

Vítězslav Fejfar je editor ve společnosti Trade Media International (vydavatel časopisů Contorl Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku). Zaměřuje se na rozhovory, reportáže a příběhy z průmyslových firem. 

www.trademedia.cz