
Trade Media International nejen ve své mediální nabídce denně dokazuje svou snahu naplnit hlavní slogan společnosti: INspirujeme INterakci INženýrů!
Nedostatek pracovních sil ve francouzské výrobě je nejvyšší za posledních 20 let, což vede podniky k automatizaci a poptávce po řešeních, která nevyžadují dovednosti programování robotů. Francie, druhý největší zpracovatelský průmysl v EU podle obratu, má problém: v továrnách po celé zemi není dostatek lidí.
Míra volných pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu, používaná pro označení neobsazených pracovních pozic, dosáhla v loňském roce nejvyšší úrovně za posledních 20 let. Podle francouzského ředitelství pro výzkum, ekonomická studia a statistiku (DARES) zůstalo během druhého čtvrtletí roku 2022 nejméně 2,2 % z celkových pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu neobsazeno – od roku 2015 to je čtyřnásobek.
„Průmyslu se nepodařilo udržet dostatek lidí, kteří mají zájem tam pracovat, a nyní vidíme důsledky,“ říká Guillaume Pradels, francouzský obchodní vývojář u výrobce robotů ABB již více než 25 let.
ABB spolu s více než 2 300 dalšími společnostmi vystavovalo v Lyonu na každoročním výrobním veletrhu Global Industrie. Společným bodem mnoha vystavovatelů bylo, že nedostatek pracovních sil zvyšuje ve Francii poptávku po automatizaci, a to i mezi podniky bez předchozích zkušeností s robotizací.
„Mnoho výrobců, kteří přišli na náš stánek na výstavě, bylo v automatizaci noví,“ říká Guillaume Pradels.
Zatímco nedostatek nekvalifikované pracovní síly žene francouzské výrobce k automatizaci, chybí také lidé s technickým vzděláním, kteří by roboty podle Pradelse dokázali obsluhovat. To je zvláště problém mezi více než 24 000 francouzskými malými a středními výrobci (MSP), kteří představují 93 % podniků v tomto odvětví s více než 10 zaměstnanci.
„Výrobci automatizují, aby nahradili nedostatek pracovních sil a zajistili lepší pracovní místa pro své stávající zaměstnance,“ říká Lisa Ficot, marketingová a prodejní koordinátorka francouzského robotického integrátora Robaut Conception (součást Siléane Group), dalšího vystavovatele na Global Industrie. veletrhu, který má zákazníky v celé řadě průmyslových odvětví ve Francii.
„Mnoho společností, zejména malých a středních podniků, však nemá potřebné dovednosti k obsluze robotických a automatizačních řešení a k přeprogramování, například když dojde ke změně výroby,“ dodává.
Robotičtí integrátoři ve větším počtu začínají uspokojovat rostoucí potřeby výrobních malých a středních podniků a řeší skutečnost, že většina podniků má nedostatek odborníků na roboty a automatizaci. Mezi řešeními vystavenými na výstavě v Lyonu byla mnohá prezentována jako snadno použitelná – i pro laiky.
Tam, kde se integrátoři dříve chlubili poskytováním řešení na míru jedinečně přizpůsobených každému zákazníkovi, mnozí na výstavě nyní prezentovali „standardizovaná robotická řešení“, která se snadno a rychle instalují a obsluhují bez potřeby jakýchkoli programátorských dovedností.
RoboJob, belgický integrátor robotů pro obsluhu CNC strojů, tvrdí, že jejich zákazníci stráví jen asi pět minut změnou výroby pomocí grafického uživatelského rozhraní a bez programování.
„Před deseti lety to bylo nemyslitelné,“ říká Jan Van De Wouver, manažer prodeje ve společnosti RoboJob.
Mnohá z nových robotických řešení v Global Industrie byla také zaměřena na velkoobjemovou nízkoobjemovou výrobu (HMLV), která se často vyskytuje v malých a středních podnicích. Někteří výrobci podle Jana Van De Wouvera nyní kvůli rychlé výměně používají roboty pro šarže o velikosti pěti kusů.
"Předtím jste potřebovali inženýra, který by naprogramoval robota." Nyní je to mnohem snazší a v některých případech se podobá používání smartphonu. To znamená, že menší společnosti mohou dnes lépe využívat roboty,“ uzavírá Guillaume Pradels.
Původní Továrna periodicky mapovala vždy monotématicky různé segmenty tuzemského i světového průmyslu.
www.itovarna.cz