Pět hlavních trendů v robotice pro rok 2023

Pět hlavních trendů v robotice pro rok 2023

Počet průmyslových robotů instalovaných po celém světě dosáhla nového rekordu zhruba 3,5 milionu kusů – hodnota instalací dosáhla odhadem 15,7 miliardy USD. Mezinárodní federace robotiky analyzuje 5 hlavních trendů utvářejících robotiku a automatizaci v roce 2023.

 

 

 

„Roboty hrají zásadní roli při zajišťování měnících se požadavků výrobců po celém světě,“ říká Marina Bill, prezidentka IFR (Mezinárodní federace robotiky). "Nové trendy v robotice přitahují uživatele od malých podniků až po globální OEM."

1. Energetická účinnost

Energetická účinnost je klíčem ke zlepšení konkurenceschopnosti společností při rostoucích nákladech na energii. Zavedení robotiky v mnoha ohledech pomáhá snižovat spotřebu energie ve výrobě. Ve srovnání s tradičními montážními linkami lze dosáhnout značných úspor energie snížením zahřívání. Roboty zároveň pracují vysokou rychlostí, čímž zvyšují rychlost výroby, takže výroba je časově a energeticky efektivnější.

Dnešní roboty jsou navrženy tak, aby spotřebovávaly méně energie, což vede k nižším provozním nákladům. Aby společnosti splnily cíle udržitelnosti pro svou výrobu, používají průmyslové roboty vybavené technologií pro úsporu energie: ovládání robotů je schopné přeměnit kinetickou energii například na elektřinu a dodávat ji zpět do elektrické sítě. Tato technologie výrazně snižuje energii potřebnou k chodu robota. Další funkcí je inteligentní úsporný režim, který řídí dodávku energie robota na vyžádání po celý pracovní den. Vzhledem k tomu, že průmyslová zařízení potřebují monitorovat svou spotřebu energie i dnes, je pravděpodobné, že se takto připojené výkonové senzory stanou průmyslovým standardem pro robotická řešení.

2. Reshoring

Odolnost se stala důležitou hnací silou pro reshoring v různých odvětvích: Výrobci automobilů např. investují značné prostředky do krátkých zásobovacích linek, aby přiblížili procesy svým zákazníkům. Tito výrobci používají automatizaci robotů k výrobě výkonných baterií nákladově efektivním způsobem a ve velkém množství na podporu svých projektů elektrických vozidel. Tyto investice činí přepravu těžkých baterií nadbytečnou. To je důležité, protože stále více logistických společností odmítá dodávat baterie z bezpečnostních důvodů.

Přemístění výroby mikročipů zpět do USA a Evropy je dalším trendem obnovy. Vzhledem k tomu, že většina průmyslových výrobků v dnešní době vyžaduje ke své funkci polovodičový čip, je rozhodující jejich dodávka v blízkosti zákazníka. Roboty hrají zásadní roli ve výrobě čipů, protože splňují extrémní požadavky na přesnost. Speciálně navržené roboty automatizují výrobu křemíkových plátků, přebírají úkoly čištění a čištění nebo testují integrované obvody. Nedávnými příklady reshoringu jsou nové továrny na čipy Intel v Ohiu nebo nedávno oznámená továrna na výrobu čipů v německém regionu Sársko, kterou provozuje výrobce čipů Wolfspeed a dodavatel pro automobilový průmysl ZF.

3. Roboty se snadněji používají

Programování robotů se stalo jednodušším a dostupnějším i pro laiky. Poskytovatelé softwarově řízených automatizačních platforem podporují společnosti a umožňují uživatelům spravovat průmyslové roboty bez předchozích zkušeností s programováním. Výrobci originálního vybavení pracují ruku v ruce s partnery s nízkým kódem nebo dokonce bez kódu, kteří umožňují uživatelům všech úrovní dovedností programovat robota.

Snadno použitelný software spojený s intuitivní uživatelskou zkušeností nahrazuje rozsáhlé programování robotiky a otevírá nové možnosti automatizace robotiky: Na tento trh vstupují softwarové start-upy se specializovanými řešeními pro potřeby malých a středních společností. Například: tradiční těžký průmyslový robot může být vybaven senzory a novým softwarem, který umožňuje spolupráci při nastavování. Díky tomu mohou pracovníci snadno přizpůsobit těžké stroje různým úkolům. Společnosti tak získají to nejlepší z obou světů: robustní a přesný hardware průmyslových robotů a nejmodernější software cobotů.

Snadno použitelná programovací rozhraní, která zákazníkům umožňují nastavit roboty sami, také pohánějí vznikající nový segment nízkonákladové robotiky. Mnoho nových zákazníků reagovalo na pandemii v roce 2020 vyzkoušením robotických řešení. Dodavatelé robotů uznali tento požadavek: Snadné nastavení a instalace, například s předkonfigurovaným softwarem pro manipulaci s chapadly, senzory nebo řídicími jednotkami, podporuje nasazení robotů s nižšími náklady. Takové roboty se často prodávají prostřednictvím internetových obchodů a programové rutiny pro různé aplikace lze stáhnout z obchodu s aplikacemi.

4. Umělá inteligence (AI) a digitální automatizace

Dodavatelé robotů a systémoví integrátoři, poháněni pokrokem v digitálních technologiích, nabízejí nové aplikace a zlepšují ty stávající, pokud jde o rychlost a kvalitu. Propojené roboty mění výrobu. Roboty budou stále více fungovat jako součást propojeného digitálního ekosystému: Cloud Computing, Big Data Analytics nebo mobilní sítě 5G poskytují technologickou základnu pro optimalizovaný výkon. Standard 5G umožní plně digitalizovanou výrobu, takže kabely v dílnách budou zastaralé.

Umělá inteligence (AI) má velký potenciál pro robotiku, která umožňuje řadu výhod ve výrobě. Hlavním cílem použití umělé inteligence v robotice je lépe zvládat variabilitu a nepředvídatelnost ve vnějším prostředí, ať už v reálném čase, nebo off-line. Díky tomu hraje umělá inteligence podporující strojové učení stále větší roli v nabídkách softwaru, kde běžící systémy těží, například díky optimalizovaným procesům, prediktivní údržbě nebo uchopování založenému na vidění.

Tato technologie pomáhá výrobcům, poskytovatelům logistiky a maloobchodníkům řešit často se měnící produkty, objednávky a zásoby. Čím větší je variabilita a nepředvídatelnost prostředí, tím je pravděpodobnější, že algoritmy umělé inteligence poskytnou nákladově efektivní a rychlé řešení – například pro výrobce nebo velkoobchodníky, kteří se zabývají miliony různých produktů, které se pravidelně obměňují. Umělá inteligence je také užitečná v prostředích, ve kterých mobilní roboty potřebují rozlišovat mezi předměty nebo lidmi, se kterými se setkávají, a reagovat odlišně.

5. Druhý život průmyslových robotů

Protože průmyslový robot má životnost až třicet let, nové technologické vybavení je skvělou příležitostí, jak dát starým robotům „druhý život“. Výrobci průmyslových robotů jako ABB, Fanuc, KUKA nebo Yaskawa provozují specializovaná opravárenská střediska v blízkosti svých zákazníků, aby renovovali nebo modernizovali použité jednotky způsobem efektivním z hlediska zdrojů. Tato strategie přípravy na opravu pro výrobce robotů a jejich zákazníky také šetří náklady a zdroje. Nabídnout zákazníkům dlouhodobé opravy je důležitým příspěvkem k oběhovému hospodářství.

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.