Pět prognóz pro chytré skladové hospodářství

Pět prognóz pro chytré skladové hospodářství

Skladové hospodářství se ze statické součásti dodavatelského řetězce začíná stávat oblastí zralou na transformaci do „chytré“ podoby. Uvádíme pět prognóz vývoje, včetně robotiky a prediktivní údržby.

Zákazníci chtějí zboží vyráběné na objednávku s dodáním co nejdříve – způsobem, který vyhovuje jejich flexibilnímu životnímu stylu. Je to vedlejším produktem současného mobilního světa ovládaného aplikacemi a okamžitou poptávkou. Pro mnoho organizací a jejich odborníky na skladové hospodářství a logistiku mohou požadavky těchto zákazníků představovat nepříjemný pohled na jejich zastarávající obchodní modely.

V chytrém skladovém hospodářství je prudký technologický vývoj normou a nutí tyto firmy měnit způsob, jakým řídí své skladové hospodářství a logistiku, aby mohly držet krok s dodacím cyklem do následujícího dne.

Na pozadí změn v oblasti průmyslové robotiky se rozvíjí široké spektrum automatizačních technologií. Související technologie, jako jsou drony, nabízejí rychlejší způsob práce a jsou bezpečnější v blízkosti pracovníků ve složitých prostředích, např. ve skladech.

Magazín Internet of Business se zeptal čtyř odborníků na jejich prognózy vývoje skladového hospodářství v roce 2018 a na pět trendů, které budou impulzem k těmto změnám.

 

1. Robotika a kognitivní computing

Na základě inspirace od společností Amazon, Alibaba a dalších se automatizace procesů dostane do středu pozornosti, a to nejen díky používání fyzických robotů, které replikují manuální úkony, ale také prostřednictvím robotických softwarových aplikací a služeb kognitivního computingu, jako je umělá inteligence a strojové učení.

Thiagu Bala, senior manažer společnosti Deloitte Consulting, odhaduje: „V roce 2018 dojde ke kombinaci dvou technologií: robotické automatizace procesů (Robotic Process Automation – RPA), jež využívá malé opakovatelné softwarové programy neboli boty, a kognitivního computingu. Do oblasti dat to přinese obrovskou změnu a umožní to pracovníkům plně se soustředit na kriticky významné aktivity. Při kombinaci RPA s kognitivní analýzou získají programy schopnost jednat jako lidé a přijímat obchodní rozhodnutí přímo za chodu.“

Bala dodává: „Když zkombinujete transakční zpracování čistě opakovatelných úkonů s obchodními procesy a také s rozhodovacím systémem na bázi kořenových příčin, je to zcela převratné řešení.“

2. Prediktivní údržba

Kombinace různorodých technologií má dopad i na tradiční představu o údržbě. Před nástupem internetu věcí (IoT) a podpůrných technologií byla údržba pasivním a reaktivním procesem.

V dnešní době tato kombinace technologií, včetně správy výrobních prostředků podniku, digitálních dvojčat – rozloženého 3D zobrazení objektů a jejich součástí, například senzorů, značek rádiové identifikace (RFID), chytrých dodavatelských řetězců a umělé inteligence, umožňuje organizacím získat nebývalý vhled do životního cyklu produktů, součástí, a dokonce i materiálů.

Při použití těchto a dalších technologií mohou objekty říci organizacím nejen to, že potřebují opravu, údržbu nebo modernizaci, ale umí také předvídat, kdy pravděpodobně dojde k jejich selhání, což umožňuje komplexní správu životního cyklu. Sklady po celém světě stále častěji zavádějí procesy proaktivní údržby, aby snížily pravděpodobnost, že dojde k nákladným a časově náročným výpadkům zařízení. A stejné procesy lze použít i pro ochranu skladovaného zboží podléhajícího zkáze.

Eberhard Klotz, vedoucí divize pro Průmysl 4.0 společnosti Festo, vidí budoucnost takto: „Budeme mít k dispozici komplexní monitorování stavu, což pomůže vyhnout se odstávkám nebo je omezit a optimalizovat postupy údržby i mobilní metody údržby.“

V zásadě platí, že čím dříve se o problému ví a analyzuje se, tím rychleji lze provést opravu, dříve než se drobný problém stane závažným.

3. Skladování na vyžádání

Je všeobecně známo, jak platformy a aplikace sdílené ekonomiky, např. Uber, Airbnb a Laundrapp, narušily po staletí fungující sektory, jako je osobní doprava, ubytování a praní prádla. Málokdo si však uvědomuje, že tento model se nyní aplikuje i v oblasti průmyslového skladování.

Startupy ve Spojených státech a Spojeném království vytvořily aplikace a cloudové platformy, které transformují nákupní i prodejní stranu trhu. Umožňují vlastníkům skladů pronajímat svou kapacitu a klientům najímat si ji na vyžádání v časovém období od dnů po měsíce. Nápad se zdá být poměrně jednoduchý, ale jeho dopady mohou mít transformační účinek.

Organizace již například nadále nemusejí o skladování uvažovat ve smyslu obrovských regionálních center vyžadujících dálkovou silniční přepravu. Namísto toho mohou skladování spravovat jako národní nebo mezinárodní síť menších skladů, které lze rozšiřovat nebo smluvně pronajímat na vyžádání.

Z hlediska prodejní strany již organizace nemusejí udržovat obrovský objem nevyužité kapacity, která stojí peníze, zejména v nepředvídatelné ekonomické situaci. S těmito novými platformami služby na vyžádání se nevyužitý prostor stává obchodním aktivem.

Tento model může navíc pomoci regenerovat lokality typu brownfield a nevyužité budovy, stejně jako platforma Airbnb přinutila lidi investovat do privátního ubytování a renovovat je.

„Pokud využíváte flexibilní model, můžete svůj skladovací objem jednoduše snížit v souladu s vašimi obchodními potřebami a omezit své závazky,“ uvádí Charlie Pool, CEO společnosti Stowga. „Z hlediska našich zákazníků jim to v dobrých časech umožňuje být agilní, pohybovat se rychle, otevírat nové trhy anebo nový trh zavřít, což je stejně důležité. Mohou jej testovat, a pokud to nevychází, mohou to zkusit  někde jinde.“

4. 3D tisk a kolaborativní roboty (coboty)

V budoucnu se mohou začít stírat rozdíly mezi základní provozní úrovní a skladem, jakmile se některé závody vyprostí z monolitických cyklů masové výroby a distribuce. Některé sklady se například mohou stát menší, chytřejší a úžeji integrované s výrobou, i když některé následují model společnosti Alibaba a stávají se větší a automatizovanější.

Technologie, jako jsou programovatelné coboty, které jsou určeny pro práci společně s lidmi, budou v těchto případech stále důležitější a budou následovat model chytrých telefonů tím, že se stanou programovatelnými platformami pro celou řadu aplikací specifických pro daný proces či odvětví.

3D tisk bude dalším dílkem skládanky. Pro většinu organizací není ničím překvapivým koncepce využívání této nové technologie pro malé a specializované projekty. Nicméně někteří analytici Průmyslu 4.0 mají za to, že 3D tisk se stane stále důležitějším nástrojem i ve větším měřítku.

Andrew Hughes, hlavní analytik společnosti LNS Research, vidí klíčovou roli 3D tisku v rychlém plnění poptávky: „3D tisk přináší do mnoha odvětví flexibilitu při navrhování, výrobě a servisu. V souvislosti s tím, jak se rychlost, kvalita a materiály zlepšují, budou ti, kteří zkoumají nové možnosti, vítězi. To, co vyrábíte dnes, je omezujícím faktorem pro většinu výrobců, ale již nyní pozorujeme výrobní centra, kde může výrobní závod produkovat položky na zakázku pro obrovské spektrum zákazníků a dodávat je v krátkých termínech.“

Hughes ještě připomíná: „Výroba se skutečně stává kritickou součástí dodavatelského řetězce a logistiky. Výrobní flexibilita 3D tisku na zakázku znamená mít ty správné tiskové stroje, materiály a konstrukční řešení – vše připravené pro jakoukoli zákaznickou objednávku. Přivádí nás zpět ke skutečnosti, že v Průmyslu 4.0 jde v podstatě hlavně o data.“

5. Standardy a předpisy IoT

Dnešní chytré sklady stále častěji přicházejí s transformačními strategiemi využívajícími senzory a připojenými k internetu věcí – takže roboty, pracovníci, manažeři, a dokonce i chytrá vozidla znají umístění každé položky a mohou je při svých cestách sledovat.

Kristi Montgomeryová, viceprezidentka pro inovace společnosti Kenco Innovation Labs, poukazuje na to, že žádné standardy zatím nedefinují, jak by měla zařízení internetu věcí vzájemně komunikovat nebo ukládat a zpracovávat informace.

Domnívá se, že se to rychle změní: „Příslib internetu věcí narušuje zaběhané pořádky ve všech odvětvích a zdá se, že budoucnost je zářivá. Nástup internetu věcí je pro vedoucí pracovníky dodavatelského řetězce úžasnou věcí. A zvláště zajímavé je to díky tomu, že se příslušná technologie zlevňuje a je dostupnější, což znamená, že je nyní možné ji nasadit ve velkém měřítku. Avšak navzdory veškerému nadšení a všem možnostem stále zůstávají některé reálné překážky. Technologie internetu věcí je jako Divoký západ: neplatí zde žádná pravidla,“ pokračuje, „tyto standardy budou definovat, jak mají zařízení internetu věcí komunikovat, jak se mají data shromažďovat, zpracovávat, ukládat a shrnovat. Tyto obavy zasahují od roku 2018 do budoucna, neboť firmy pracují na zavedení regulačního standardu, ačkoli žádných výsledků ještě nebylo dosaženo.“ 

Chris Middleton je redaktor magazínu Internet of Business (IoB), což je obsahový partner vydavatelství CFE Media. Tento článek byl původně publikován na webové stránce magazínu Internet of Business. Upravil Chris Vavra, redaktor vydavatelství CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lukáš Smelík

Šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko se soustřeďuje zejména na témata spojená s digitalizací, automatizací a robotizací průmyslu. Příspěvky se snaží odhalovat současné trendy a nálady na tuzemském i světovém trhu.