Proč vlastně chcete sbírat data + 5 dalších dobrých otázek, které si před tím rozmyslet

Proč vlastně chcete sbírat data + 5 dalších dobrých otázek, které si před tím rozmyslet

Taky u vás dozrála doba, kdy o sběru dat mluví celá firma? Nebo na to začíná tlačit mateřská firma či vaši zákazníci? Nastavte digitalizační procesy ve výrobě hned od začátku správně. Pomůžeme vám s tím. Tady je 1+5 zásadních otázek, které byste měli s výrobou, údržbou, kvalitou, IT a managementem probrat dřív, než se do sběru dat pustíte.

Sbírat data nebo řešit reálné problémy?

Firmy se někdy chtějí pustit do digitalizace, začít sbírat data, protože je do toho tlačí mateřská firma nebo vize managementu. Proč ale data sbírat potřebují? Jaký bude reálný přínos digitalizace?

„Když data seberete, uložíte do databáze, ale dál s nimi nijak nepracujete, co vám to přinese? Proto se zákazníků nejdřív ptáme, jaké problémy je v jejich provozu trápí, a až potom hledáme, které z nich může vyřešit sběr a vyhodnocení dat,“ vysvětluje obchodní ředitel FOXONu Michal Tůma. „Ten hlavní smysl je totiž v tom, že jen na základě pravdivých dat můžete vytvořit informace, které budou užitečné pro lepší rozhodování,“ dodává.

Sledujte spotřeby, zkracujte prostoje

Čím dál víc firem si uvědomuje, že bez podrobných dat z výroby nedokážou proces víc zefektivnit. Jakými potřebami sběr dat nejčastěji otvíráme?

monitory

Někdo potřebuje lépe sledovat OEE, najít co nejrychleji příčiny prostojů nebo zmetkovosti. Další kladou větší důraz na sledování spotřeby energií, protože elektřina, plyn nebo stlačený vzduch jsou čím dál nákladnější.

Na některé firmy pak tlačí dodavatelé a zákazníci, aby bylo možné vytvořit tzv. rodný list výrobku. Díky technologickým a výrobním datům je pak vidět realtime i zpětně, v jakých podmínkách a z jakých vstupů výrobek vznikal, v rámci které série byl vyroben atd.

S tím vším může sběr dat výrazně pomoct, protože vám dá rychlé a relevantní informace o tom, co se na lince děje.

ignition viz

5 otázek k zamyšlení, než se pustíte do sběru dat

Poznáváte v tom i vaši firmu? Nebo najdete jiný problém, který vás trápí, ať už ve výrobě, na kvalitě nebo na údržbě? Než se živelně pustíte do jejich řešení, promyslete tohle:

  1. Dokážete data z řídicích systémů přečíst?
  2. Jaká data opravdu potřebujete?
  3. Z kolika strojů je chcete sbírat?
  4. Co budete s daty dělat dál?
  5. Kolik máte na sběr dat připravených peněz?

Na blogu firmy FOXON jsou tyhle otázky rozvedené a doplněné o další tak, abyste na ně dokázali najít užitečné odpovědi. Proberte je s kolegy z IT i managementu. Začne před vámi růst reálná představa o digitalizaci a sběru dat ve vašem závodu.

Článek má také svou audioverzi, tak si ho můžete i poslechnout.

FOXON - Být první volbou i poslední šancí

Prodáváme a opravujeme díly průmyslové automatizace. Diagnostikujeme a školíme průmyslové komunikace. Realizujeme projekty internetu věcí v průmyslu. 

www.foxon.cz