Roboty 2018: Brno v područí robotických řešení

únor 28, 2018

Sestřih toho nejzajímavějšího z tradiční konference věnované trendům v robotizaci a přidružené automatizaci. Pátý ročník z produkce Trade Media International probíhal ve dnech 31. ledna a 1. února 2018 v Brně.

 

Patří robot samotný do konceptu Průmyslu 4.0? To byla úvodní otázka konference Robotizace a automatizace v průmyslu, zkráceně Roboty 2018. Již tradiční konference z dílny Trade Media International přilákala do brněnského hotelu Avanti na dvě stovky účastníků, kteří chtěli sesbírat poznatky o aktuálních trendech a možnostech průmyslové robotizace.

Současné nastavení trhu, kdy řada odvětví trpí nedostatkem pracovníků, automatizaci a robotizaci samozřejmě nahrává. Dlouhodobý problém s nutnou investiční výší do robotizovaných pracovišť navíc také částečně odpadá, nové typy robotů totiž přinášejí možnosti jejich dalšího rozšíření do firem, kde to dříve z ekonomických důvodů nebylo možné.

Aktuální data IFR znovu předpovídají minimálně 15% nárůst denzity na světové mapě robotických pracovišť. A nenechme se mýlit, i v této statistice patří ČR mezi premianty. Důvodů však je více než jen aktuální nedostatek pracovní síly. Produkce stále jede na vysoké obrátky a řada firem čelí příjemnému nárůstu objemu zakázek, ovšem často narazí na vlastní nízkou produktivitu. Rostoucí nároky zákazníků, zejména v požadavcích na personifikovanou rozmanitost výroby, poukazují v řadě provozů také na problém malé pružnosti, případně i na kolísavou kvalitu produktů. Na všechny tyto body nabídne vhodné řešení právě robotizace.

Číst celou reportáž z konference>>