Případové studie

Česká Skalice ve východních Čechách nenabízí pouze Rozkoš. Malebné město poblíž známé vodní nádrže, jíž se přezdívá také Východočeské moře, ukrývá sídlo společnosti Farmet. Ta se zabývá vývojem, výrobou, prodejem a servisem zemědělských strojů a technologií na zpracování olejnatých semen; jejich cílem je přinášet unikátní technická řešení většinou na základě přesných požadavků zákazníka. Právě při vývoji těchto zařízení jim poskytuje konkurenční výhodu soubor řešení EPLAN, který (byť ve fázi vývoje) exponenciálně urychluje cestu nového zařízení k zákazníkovi, jak nastínili v rozhovoru odborníci z Farmetu Ing. Pavel Wild (ředitel zákaznických projektů), Ing. Jiří Maslikiewicz (vedoucí automatizace a řízení procesů) a Ing. Daniel Erhart (zodpovědný projektant a realizátor).

Historie společnosti KLAUS Timber a. s. sahá do roku 1998, kdy její zakladatel a majitel – Marcel Klaus – spolu s několika málo spolupracovníky spustil provoz v polorozbořené stodole v Kladrubcích, malé vesničce v západních Čechách. V prvních měsících existence se firma věnovala zpracovávání kulatiny a prodeji řeziva, ale hned na začátku roku 1999 se přeorientovala na výrobu dřevěných palet, čemuž se věnuje dodnes. Palety se nejprve tloukly výhradně ručně, v roce 2003 následoval první poloautomat a v roce 2008 byla pořízena první automatická paletovací linka.

Ottakringer je nejstarší pivovar ve Vídni a jeho pivo je známé daleko za hranicemi města. Kromě nejvyšší kvality tato značka s více než 20 druhy piva přesvědčuje zejména velkou chuťovou rozmanitostí. Pivo se vaří v samém srdci hlavního města Rakouska. Aby všechny procesy probíhaly hladce, společnost Ottakringer sází mimo jiné na elektrické manipulační vozíky, nabíjecí techniku a odbornost společnosti Fronius. Při zařizování nové nabíjecí stanice vysokozdvižných vozíků byly důležité zejména dva požadavky: Stanice měla odpovídat platným bezpečnostním normám a zároveň zvýšit energetickou efektivitu. Společnost Fronius dodala dvanáct nabíjecích přístrojů Selectiva.

Firma Modus, největší tuzemský výrobce LED svítidel, investoval do nové výrobní linky na zpracování hliníku. Sortiment kancelářských a průmyslových svítidel tím rozšiřuje i o sériovou výrobu vlastních hliníkových svítidel. Nová technologie si v českolipském závodu vyžádala investici v řádu milionů korun, v posledních pěti letech investovala firma do modernizace své výroby již celkem přes 160 miliónů.

Koboti, tedy kolaborativní roboti pracují společně s lidmi při výrobě automobilových skel v závodě společnosti AGC Automotive Czech v Chudeřicích. Firma nově „do práce“ nasadila kolaborativního robota, který je výrazně přesnější než člověk. Kobot nanáší na sklo speciální lepidlo a pomáhá tak svému lidskému kolegovi s přípravou finálního skla pro automobilky. AGC Automotive Czech plánuje ve svém závodě v Chudeřicích na Teplicku spolupráci lidí s koboty dále rozšiřovat.

Strana 1 z 3