ABB nastínil budoucnost maloobchodu, využívá recyklovaný oceánový odpad

ABB nastínil budoucnost maloobchodu, využívá recyklovaný oceánový odpad

Obchodní dům Selfridges ve své londýnské prodejně využívá robotické řešení. 3D tisk vytváří řadu designových předmětů vyrobených z recyklovaného materiálu Parley Ocean Plastic®. Zákazníci si mohou na místě objednat předměty vytvořené speciálně pro ně a odnést si je hned domů.

Využití robotu ABB k demonstraci 3D tisku v jednom z nejluxusnějších londýnských obchodů Selfridges na Oxford Street ukazuje, kam se bude v příštích letech ubírat koncept maloobchodu. Robot je v průběhu měsíce dubna vystaven ve výloze, takže si zákazníci mohou prohlédnout, jak probíhá výroba designových předmětů pomocí 3D tisku z materiálu Parley Ocean Plastic®, který se vytváří z recyklovaného odpadu z pláží a mořských pobřeží.

Ukázka 3D tisku je součástí konceptu “SUPERMARKET” společnosti Selfridges, který vyzývá spotřebitele, aby se zamysleli nad tím, jak se vyrábí zboží, které kupují, a jaký má tato výroba dopad na životní prostředí.

“Spotřebitelé sice vítají širokou nabídku sortimentu, ovšem její výroba má závažný dopad na životní prostředí, protože výrobky i obaly se často vyhazují bez ohledu na to, kde skončí a zda budou recyklovány,” uvádí Marc Segura, ředitel ABB Robotika. “Pomocí opětovného využití recyklovaného plastového odpadu ze světových oceánů pro tisk designových předmětů se snažíme poukázat na klíčový význam robotů při vytváření udržitelných výrobních procesů v oběhovém hospodářství.”

Na tomto projektu společnost ABB spolupracuje s ekologickou organizací Parley for the Oceans a inovativní designovou značkou Nagami. Při výrobě designových předmětů z materiálu Parley Ocean Plastic® pomocí 3D tisku, jako jsou např. domácí potřeby nebo stylový nábytek, je využit simulační software ABB RobotStudio® a robot IRB 6700. Robot  pracuje s unikátním extrudérem pro zpracování plastů Nagami a vytiskne předměty, které si zákazníci mohou vybrat na displeji a nechat vyrobit na zakázku přímo na místě.

“Materiál Parley Ocean Plastic®  byl vyvinut v reakci na znečištění oceánů a moří plasty,” uvádí zakladatel a generální ředitel společnosti Parley Cyrill Gutsch. "Díky spolupráci se dvěma předními společnostmi v oboru, ABB a Nagami, můžeme nyní tisknout na zakázku kdekoli na světě a nabídnout tak řešení tohoto celosvětového problému. Pomocí této technologie využívané přímo v prodejnách jako je Selfridges chceme nejen dosáhnout snížení množství odpadu, ale zároveň posílit lokální komunity po celém světě a poskytnout jim nástroj, díky němuž se z odpadu stane obchodní, užitečný artikl. Bojujeme za lepší oceány, životní prostředí a život.“ 

Transformace maloobchodu pomocí robotických řešení

Tento projekt poukazuje nejen na význam ekologických inovací, ale také na široký potenciál robotické automatizace, která pomůže maloobchodníkům zatraktivnit jejich nabídku pro zákazníky. V současné době se roboty v prodejnách stále více využívají jak pro efektivní řízení zásob a dodávek, tak v oblasti služeb. Podle odhadu společnosti Coherent Market Insights jejich využití v maloobchodu vzroste do roku 2028 až o 30 %.

„Roboty jsou stále častěji využívány proto, aby přilákaly zákazníky zpět do obchodů,“ uvádí Marc Segura a dodává: „Domníváme se, že jejich využití budou nadále ovlivňovat tři základní faktory. Zaprvé mikroplnění, při němž robot v prodejně plní objednávky a dodání, zadruhé personalizaci, což znamená, že robot vyrobí předmět na základě specifických požadavků zákazníka (s přidanou možností automatické personalizace, kdy jsou k novým nabídkám využity údaje o předchozích nákupech)  a zatřetí “retailtainmentu” (maloobchodní marketing jako zábava), kdy je robot součástí interaktivní expozice, jejímž účelem je zákazníky o něčem informovat nebo je pobavit.”

Jako příklad lze uvést expozici robotu ABB v berlínském módním obchodu Solebox. Ten vybírá boty podle volby zákazníka, kterou provedl na displeji. Pokud zákazníkovi obuv nesedí nebo si chce vyzkoušet jinou, robot ji odebere a vrátí zpět na své místo. ABB spolupracuje i s čínskou společností Huawei, která v maloobchodních kioscích nabízí zákazníkům v Číně možnost vyzvednout si celou řadu svých produktů včetně smartphonů a tabletů na sběrných místech. Tato místa využívají systém ABB Flexbuffer, který vybírá zboží objednané online nebo zakoupené přímo na místě. Jakmile robot zboží vybere, umístí ho do sběrného boxu, odkud si ho zákazník vyzvedne.

„Možnost instalovat roboty do prodejen za pult i před něj nabízí obchodníkům zajímavé příležitosti. Díky využití robotů k mikrorealizačním operacím lze uvolnit personál, který se může více věnovat přímo zákazníkovi. Instalace v Selfridges prokázala, že roboty lze využít i na prodejní ploše a nabídnout tak výrobu zboží zákazníkovi na míru přímo v prodejním místě, což dodává maloobchodu zcela nový rozměr,” uzavírá Marc Segura.

Tento nový zákaznický segment rozšiřuje portfolio ABB v rámci širší strategie proniknout do nových a rychle rostoucích odvětví včetně logistiky, zdravotnictví a stavebnictví.  

ABB

Společnost ABB je lídrem v oblasti inovativních technologií, jenž v úzce spolupracuje se zákazníky z oblasti energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury, čímž utváří budoucí podobu digitalizace průmyslu a zajišťuje tvorbu hodnoty.

www.abb.cz