Vývoj robotického svařování

Ultrazvukové svařování. UR5 od Universal Robots svařuje dohromady plastové díly u dodavatele dílů pro automobilový průmysl Alseca Ultrazvukové svařování. UR5 od Universal Robots svařuje dohromady plastové díly u dodavatele dílů pro automobilový průmysl Alseca

 Věděli jste, že vůbec první průmyslové roboty byly určeny pro svařování? Díky masivnímu rozšíření robotické technologie v průmyslu jsou už dnes mnohem rozšířenější, a to zejména pro netradiční činnosti a aplikace. Díky bezpečnosti a efektivitě kolaborativních robotů se automatizace svařovacích procesů rychle stává běžnou součástí firem a výrobních závodů v České republice.

Historie robotického svařování

Průmyslový robot byl představen světu v roce 1962. Unimation 001 byl robot vytvořený Georgem Devolem a Josephem Engelbergerem, který byl nainstalován v továrně General Motors (GM) za účelem provádění bodového svařování na montážní lince. Nahradil při této činnosti zaměstnance, u kterých při svařování často docházelo k pracovním úrazům.

Robotické svařování se však naplno dostalo do popředí pozornosti až v 80. letech, a to zejména díky automobilovému průmyslu. I další světové automobilky viděly u GM nesporné výhody automatizace svařování, a začaly tak postupně zavádět robotického svařování do svých vlastních závodů po vzoru General Motors.

Robotické systémy začaly v 90. letech pronikat do dalších průmyslových odvětví, jako například kovoprůmysl, protože se robotická automatizace stala mnohem dostupnější. Nedlouho poté nastala doslova exploze kreativity, kdy se firmy přetahovaly o to, kdo robota nasadí na komplikovanější činnost. Díky tomuto soutěžení mezi firmami jsou nyní roboti komplexnější než kdy předtím, a to i díky nedávno představeným vylepšením, jako je pokročilé řízení pohybu a 3D laserové vidění.

Současnost 

Od prvního robota určeného pro bodové svařování v roce 1962 prošel vývoj robotického svařování dlouhou cestou. Výrobci uznávají výhody robotického svařování v celé řadě průmyslových odvětví, aby si udrželi konkurenceschopnost na stále se rozšiřujícím a vysoce konkurenčním globálním trhu. Díky robotům mohou společnosti efektivně řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných svářečů na pracovním trhu.

3D laserové vidění se stane v budoucnu ještě větší součástí světové robotiky. Podle expertů z Mezinárodní robotické federace (IFR) rychlý vývoj 3D optických systémů a softwarových algoritmů velmi brzy výrazně rozšíří portfolio činností, které mohou roboti provádět zcela samostatně, bez účasti člověka.

Kompletní sada potřebná ke svařování - Fronius od WeCobot (Zdroj: https://www.universal-robots.com/plus/urplus-application-kits/welding/wecobot-welding-kit-fronius/)

Česká stopa

V České republice se robotickým aplikacím pro svařování věnuje společnost FABA robots s.r.o. založená v roce 2018. „Produkty Universal Robots mě zaujaly jednoduchostí programování i používání a byly tím hlavním  důvodem, proč jsem se rozhodl vytvořit aplikaci pro automatizaci svařování“ řekl Roman Balda, zakladatel a majitel firmy FABA robots, který má přes 25 let zkušeností v oboru svařování a automatizace svařování. „Pro uživatele je důležité, že se nemusí učit náročný programovací jazyk nového prostředí, ale že může robota ovládat zcela intuitivně,“ popisuje hlavní výhody.

 

Hlavní výhody robotického svařování

Kvalita, přesnost: Robot je schopen provádět vysoce kvalitní a přesné svary. Jsou také schopni svary opakovat ve stále stejné kvalitě. Například UR10e od Universal Robots dosahuje přesnost opakovatelnosti pohybu +/- 0,1 mm, což příjde vhod výrobcům, kteří chtějí zvýšit kvalitu výroby. Výsledkem je přesné a spolehlivé svařování.

Produktivita: Roboti prokazatelně zvyšují produktivitu výroby. Mohou provádět klidně i několik svarů najednou, pracují rychle, aniž by byla snížena kvalita svaru a pracují neúnavně po celou směnu. Robotické svařování firmám zrychluje výrobu a z dlouhodobého hlediska poskytuje i zajímavou návratnost investice do pořízení.

Bezpečnost: Až do poloviny dvacátého století prováděli zaměstnanci ve firmách veškeré svařování. Vystavovali se tak nebezpečnému prostředí a toxickým výparům. Robotické svařování snižuje bezpečnostní rizika pro zaměstnance. Firmy, které používají ke svařování kolaborativní roboty jdou z pohledu zabezpečení ještě dále. Po analýze rizik můžou tyto roboty pracovat po boku zaměstnanců a není na ně nutné pořizovat bezpečnostní klec.

Ultrazvukové svařování: UR5 od Universal Robots svařuje dohromady plastové díly u dodavatele dílů pro automobilový průmysl Alseca (Zdroj: UR)

Robotické systémy všem firmám a výrobcům pomáhají držet krok s konkurencí. Díky tomu, že je dnes možné na robotech nechat potenciálně nebezpečné a komplikované svařování se firmám také snižují výrobní náklady. Vývoj robotů se neustále posouvá dopředu a výhled do budoucna v této oblasti slibuje zajímavé věci.

Universal Robots

Dodáváme bezpečná, flexibilní a snadno ovladatelná šestiosá průmyslová robotická ramena do podniků všech velikostí, a to kdekoli po světě. Vyvíjíme průmyslové kolaborativní roboty, kteří automatizují opakující se průmyslové procesy a zvyšují jejich efektivitu.

https://www.universal-robots.com/cs/