Integrace robotiky: Snadnější, předem nakonfigurovaná větší flexibilita a programovatelnost

Integrace robotiky: Snadnější, předem nakonfigurovaná větší flexibilita a programovatelnost
Integrace robotů s dalšími systémy je stále snadnější. Přispívají k tomu větší míra předběžné konfigurace, větší flexibilita a uplatňování zásad nejlepší praxe při programování. 

Integrace robotiky s dalšími automatizačními systémy je snadnější než dříve, jak vyplývá ze stručné série otázek a z odpovědí Jordana Schwarze, specialisty na robotiku společnosti Olympus Controls, jež sídlí v kalifornském městě Fremont. 

Je integrace robotů s dalšími stroji, polohováním a systémy stejně obtížná jako před pěti nebo 10 lety?

Kdepak, integrace robotů s externími zařízeními a stroji se za posledních několik let výrazně zjednodušila. Jedním z největších důvodů rychlejší a snadnější integrace robotů je dostupnost softwarových ovladačů specificky určených pro daná externí zařízení. Například pro chapadlo On Robot existuje specifický ovladač pro použití se systémem Universal Robot. Ovladač On Robot extrémně zjednodušuje používání chapadla On Robot se systémem Universal Robot, protože komunikace mezi robotem a chapadlem už byla vyvinuta. Snadnost integrace chapadla a robotu umožňuje integrátorům robotiky a konečným uživatelům mít skutečný systém plug-and-play. 

Jaké zásady nejlepší praxe pomáhají optimalizovat procesy integrace robotiky?

Nejlepším postupem pro optimalizaci integrace robotiky je vyvinout předem nakonfigurovaná mechanická a softwarová řešení pro integraci běžné robotiky. Jednou z největších překážek (a největším žroutem času při integraci robotiky) je nutnost konfigurovat robotický systém pro aktuální aplikaci. Každá aplikace robotiky je jiná, nicméně různé integrace robotiky mají mnoho společných rysů v oblasti softwaru a hardwaru, které lze mezi jednotlivými projekty společně využívat. Díky tomu mohou integrátoři robotů začít každý projekt ze známé pozice v projektu a nemusejí začínat úplně od nuly. 

Povězte nám něco o nedávné aplikaci integrace robotiky a o výzvách, řešeních a přínosech.

Nedávno jsme pracovali na projektu robotiky využívajícím systém Universal Robot a dvě chapadla On Robot pro aplikaci zakládání a vykládání materiálu ze stroje. Museli jsme rovněž vytvořit podavač pro díly, které by robot uchopoval a zakládal do stroje. Největší výzvou projektu bylo zvolit prsty chapadel pro uchopování všech požadovaných objektů v dané aplikaci. Řešením bylo vytvořit zakázkové prsty chapadel, které by umožňovaly lepší vyzvedávání a pokládání dílů. 

Jaké výhody mělo stát se certifikovaným integrátorem? Čím se liší vaše postupy od někoho, kdo není certifikovaný?

Stát se certifikovaným integrátorem je velmi důležité, protože se zákazník může spolehnout, že certifikovaný integrátor má odpovídající znalosti a zkušenosti s roboty. Mnoho dodavatelů robotů vyžaduje, aby integrátoři získali pro jejich roboty vyškolení a certifikát, dříve než se pustí do integrace robotů do systémů. Jednou z největších výhod, které certifikovaní integrátoři dosáhnou, je získání dokumentace k programování a implementace zásad nejlepší praxe při programování pro zákazníka. Zásady nejlepší praxe při programování jsou důležité, protože zákazník potřebuje vědět, jak má odstraňovat problémy se strojem a zároveň jak se řídit vytvořeným, již programovým kódem pro robot. Certifikovaní integrátoři budou rovněž znát ten nejlepší způsob programování robotu, a to s ohledem na aplikaci zákazníka, což může znamenat velký rozdíl, pokud jde o složitost programového kódu. 

Jordan Schwarz je specialista na robotiku společnosti Olympus Controls, jež sídlí v kalifornském městě Fremont. Mark T. Hoske je obsahový ředitele časopisu Control Engineering vydavatelství CFE Media, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Control Engineering Česko

Control Engineering Česko je přední časopis o průmyslové automatizaci. Je vydáván v licenci amerického Control Engineering, které poskytuje novinky z této oblasti více než 60 let.

www.controlengcesko.com