Nová technologie vyplnila díru v oblasti průmyslového 3D vidění

Nová technologie vyplnila díru v oblasti průmyslového 3D vidění

Photoneo představuje novou technologii, která zásadním způsobem rozšiřuje potenciál 3D vidění. Plošná rekonstrukce 3D scén v pohybu nabývá nový význam, přičemž zákazník už nemusí podstupovat kompromisy mezi kvalitou a rychlostí skenování.

3D rekonstrukce scén v pohybu představovala pro vývojáře systémů 3D vidění velkou výzvu, protože žádná z existujících technologií 3D snímání nebyla schopna překonat své vlastní limitace. Zákazník, který se rozhodl pro jednu nebo druhou metodu, vždy stál před volbou mezi kvalitou a rychlostí zařízení. Hra se nyní mění.

Společnost Photoneo vynalezla novou technologii s názvem Parallel Structured Light (paralelní strukturované světlo), která zásadním způsobem posouvá hranice 3D vidění a vyplňuje mezeru mezi stávajícími metodami 3D snímání.

Tato technologie využívá strukturované světlo v kombinaci s patentovaným obrazovým snímačem CMOS s mozaikovou uzávěrkou k zachycení objektů v pohybu ve vysoké kvalitě. Senzor se skládá z bloků superpixelů, které se dále dělí na subpixely. Laser vycházející ze strukturovaného světelného projektoru je zapnutý po celou dobu, zatímco jednotlivé pixely se opakovaně zapínají a vypínají. Toto je základní tajemství nové technologie.

„Velkým omezením metody strukturovaného světla je to, že vzory kódované projektorem jsou snímány kamerou postupně, a protože pořizování obrazu 3D povrchu vyžaduje více snímků, nelze jej použít pro dynamické objekty nebo když je snímač v pohybu, jelikož výstup by byl zkreslený,“ vysvětluje Tomáš Kovačovský, spoluzakladatel a CTO společnosti Photoneo.

Patentovaná technologie paralelního strukturovaného světla umožňuje zachytit dynamickou scénu bez rozmazání způsobeného pohybem, a to rekonstrukcí jejího 3D obrazu z jediného snímku snímače. To znamená, že scénu „paralyzuje“, aby získala více snímků strukturovaného světla v jednom snímku a tím pádem vysoce kvalitní snímek pohybujícího se objektu.

Společnost Photoneo implementovala tuto technologii do MotionCam-3D – 3D kamery s nejvyšším rozlišením a nejvyšší přesností na světě, která je schopna zachytit objekty v pohybu.

Jaké jedinečné vlastnosti tedy kamera přináší?

Plošné skenování objektů pohybujících se rychlostí 144 km/h, efektivní odolnost proti vibracím, rozlišení až 2 Mpx, vysokou úroveň detailů na okrajích scény, průmyslovou kvalitu zajištěnou tepelnou kalibrací, PoE, 24 V a IP65, snadné nastavení, šetření PC zdrojů a bezkonkurenční rozsah skenování.

Inženýrský vzorek byl již oceněn řadou prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné Vision Award (zlato) a Vision Systems Design Innovators Awards (platina) a nejčerstvěji Innovation and Entrepreneurship in Robotics and Automation (zlato).

Gabriele Jansenová, jedna z nejuznávanějších odbornic v odvětví strojového vidění, uvedla, že „kamera uzavřela mezeru mezi dosavadními 3D technologiemi a umožnila něco, co nám dosud výrazně chybělo – vysoce přesné, plošné 3D snímání scén v pohybu“.

Kamera MotionCam-3D byla koncem roku 2020 oficiálně uvedena na trh a je k dispozici veškerým zákazníkům, kteří chtějí dosáhnout nových výšin automatizačních řešení.

Možnosti aplikace pro průmysl strojového vidění

Úroveň detailů zachycených kamerou MotionCam-3D se pohybuje v submilimetrové škále, zatímco její schopnost skenovat objekty v rychlém pohybu umožňuje její použití téměř v jakékoli situaci. MotionCam-3D a univerzální 3D softwarové balíčky pro identifikaci objektů, detekce 6D polohy, sledování a rozpoznávání objektů výrazně usnadňují vývoj generických řešení. Lepší podkladová data zkracují čas školení a provádění algoritmů strojového učení a pomáhají soustředit se na relevantní data bez zbytečných umělých augmentací.

V posledních letech otevřely 3D senzory nové příležitosti a možnosti nových aplikací. Photoneo pokorně věří, že MotionCam-3D přispěje k tomuto trendu a rozšíří možnosti aplikací pro strojové vidění:

  • bin picking – Photoneo vidí velmi silnou trakci v automobilovém průmyslu, obecné výrobě a logistice pro plnění objednávek on-line obchodu;
  • paletizace, depaletizace, obsluha strojů – vylepšená spolehlivost pomáhá při manipulaci s menšími a citlivými předměty;
  • on-line kontrola kvality a metrologie – potenciálně jedno z největších témat strojového vidění;
  • autonomní doručovací systémy – vozidla s průmyslovým viděním, drony;
  • třídění objektů – zpracování potravin a třídění odpadu;
  • spolehlivé rozpoznávání obličeje – vysoké rozlišení a přesnost umožňují pokrýt velkou plochu;
  • bezpečnostní systémy;
  • sklizeň – efektivní nedestruktivní sklizeň a další procesy v zemědělství.

Záměrem společnosti Photoneo je pomoct vytvořit flexibilní automatizační linky, které se budou moci přizpůsobit a jež bude možné použít pro různé výrobky vyráběné stejnou linkou. Společnost také věří v důležitost uspokojení efektivního Průmyslu 4.0 pomocí inteligentní propojené továrny a chce poskytnout alternativu k přemístění výroby, jež je způsobeno stále rostoucími mzdami.

Získejte více informací o jedinečných funkcích MotionCam-3D na stránce www.photoneo.com nebo kontaktujte Photoneo na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Photoneo: Focused on 3D

Slovenská společnost Photoneo vyvíjí a implementuje vlastní 3D vision hardware a software a úspěšně tak celosvětově přispívá k pokroku a rozšíření automatizace.

 

https://www.photoneo.com/