Tradiční konference zaměřená na trendy v robotizaci i obecně v průmyslu se vrací do Brna již 24. a 25. ledna 2023. Ve svém obsahu staví robotiku jako jeden nástrojů v boji proti rostoucí inflaci. Jako vždy současně přiváží svěží tipy na novinky i stálice robotického trhu.

Křeslo inspirované výročím 200 let od narození Gregora Johanna Mendela vzniklo na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Nábytek, barvou i tvarem inspirovaný typicky mendelovskou luštěninou, totiž hráškem, vznikl robotickým 3D tiskem za zhruba deset hodin. Na výrobu křesla získal jeho autor Martin Krčma podporu minigrantu „Mendel 2022“.

Mezinárodní logistický provider Dachser poprvé testoval aktivní exoskeletony od společnosti German Bionic v každodenních pracovních podmínkách ve skladu. Testy proběhly i v České republice a výsledky jsou působivé. Nyní společnost zavede tuto technologii i na svých dalších pobočkách.

Vzít libovolnou zkumavku, registrovat její čárový kód, odšroubovat, odebrat a přemístit vzorek, odhodit špičku… Automatizované řešení prvotní manipulace se vzorky, například covidu-19, které před dvěma lety představili výzkumníci ze strojní fakulty VUT s podporou týmu FN Brno, se dočkalo druhé generace označené jako openTube2. Podle vědců nový systém svého předchůdce podstatným způsobem překonal. Veřejnost robota měla možnost „v akci“ vidět na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Nová světová zpráva o robotice dokládá historicky nejvyšší počet 517 385 nových průmyslových robotů instalovaných v roce 2021 v továrnách po celém světě. Jedná se o meziroční růst o 31 % a jde o 22% navýšení předpandemického rekordu v instalaci robotů z roku 2018. Zásoby operačních robotů po celém světě aktuálně dosahují nového rekordu přibližně 3,5 milionu kusů.

Strana 1 z 5