Strojírenství - Vše o průmyslu

 

Tradiční česká strojírenská společnost OSTROJ navýšila v roce 2022 meziročně své tržby o 508 milionů Kč na celkových 1,572 miliardy Kč. Do investičních projektů opavská společnost vložila přes 181 milionů Kč a během roku 2022 nabírala nové zaměstnance.

Nejsme veletrh. Jsme pětiosá inspirace. Jak je finálně projekt 5osý veletrh (www.5osyveletrh.cz) koncipován, hodně lidí z řad vystavovatelů i návštěvníků k němu tak i přistupuje. Vize je společná organizátorům i nejdůležitějšímu partnerovi, který pro konání nabídl své výrobní prostory. Ostatně hlavním iniciátorem byl právě Pavel Diviš, majitel firmy TGS nástroje-stroje-technologické služby, který v tomto rozhovoru hovoří nejen o veletrhu, ale i aktuální trendech v oboru.

Řada pokusů přenést zážitek tradičních fyzických oborových setkání do virtuální podoby vedla k jednomu očekávanému zjištění. Přes veškerou snahu i pokrok ve formách on-line sdílení obsahu tomu něco chybí. Krása inovativních strojírenských technologií netkví pouze v jejich budoucím užitku, ale v duši každého technika jde také o možnost na vlastní oči obdivovat jejich preciznost. I proto se již v nejpřísnějších uzavírkách rodila myšlenka přispěchat s konceptem udržitelného, bezpečného, ale hlavně inspirativního setkání. Zrodil se koncept 5osého veletrhu, který po několika pandemických přešlapech brzy otevře své brány. Přijeďte se osobně podívat ve dnech 29. až 31. března 2022 do Mýta nedaleko Plzně.

Výzkum agentury Search Consultancy ukázal, že výrobu ovlivňuje nedostatek dovedností více než kterékoli jiné odvětví – až 85 % podniků pociťuje potíže s nedostatkem dělníků s patřičnými dovednostmi. Zařízení, jako například střediska Sandvik Coromant Center, mají za cíl situaci změnit nabízet specializovaná školení pro strojírenské odborníky po celém světě. Pandemie však mnohdy významně zbrzdila postup průběžného školení a celé odvětví nyní musí zmeškaný objem znalostí dohnat. Daniel Strandell, globální manažer středisek Sandvik Coromant Center, vysvětluje, jak společnost Sandvik Coromant pomáhá zvyšovat úroveň dovedností dělníků.

Po loňské pauze vynucené pandemií brněnské výstaviště znovu přivítalo největší středoevropský veletrh průmyslových technologií. MSV 2021 se konal v nezvyklém listopadovém termínu a v omezeném rozsahu, ale zachoval si kvalitu a znovu ukázal nejvyspělejší technologie a fenomény proměňující průmyslovou praxi – inteligentní robotiku, internet věcí, 3D tisk, firemní datové systémy i řízení pomocí umělé inteligence. Expozice 1 016 vystavujících firem z 35 zemí si za pět dní prohlédlo více než 35 tisíc návštěvníků.

Strana 1 z 4